6 SANATÇI, 6 STİL, 6 ÇANTA

İkonik çanta capucines farklı sanatçıların yorumuyla karşımızda. Böylece moda mı, sanat eseri mi tartışması da yeniden gündemde.

2013 yılında, markanın ilk butiğini açtığı Paris sokaklarından Neuves-Capucines’e ithafen Capucines ismiyle doğan bu çanta, geometrik stili, sade hatları ve eğlenceli tarzıyla kısa sürede bir Fransız klasiği olmanın ötesinde dünya moda sahnesinin arzu nesnelerinden birine dönüştü. Louis Vuitton uslanmaz bir sanat âşığı; Stephen Sprouse, Takashi Murakami, Richard Prince, Yayoi Kusama ve Jeff Koons’la yaptığı işbirliklerinin hepsi ayrı ayrı çok özel tasarımlar doğururken şimdi de ArtyCapucines’le yepyeni bir sanat ve moda yolculuğuna çıkarıyor biz izleyicileri.

Başrolde Capucines’e kendi özgün vizyonlarını getiren, onu minimal bir stil, pop bir bakış açısı, floral etkiler ve mizahi bir gözle yorumlayan, bunu yaparken de en yeni boyama, işleme, couture ve 3D tekniklerini kullanan altı sanatçı var. Deri çanta, bu yaratıcı isimlerin hizmetindeki boş bir tuvale dönüşüyor.

CİN FİKİRLER

Heykel ve çizim çalışmalarıyla dikkat çeken Güney Afrikalı sanatçı Nicholas Hlobo’nun, siyah çantanın üzerinden dans edercesine sarkan mavi yapraklı çiçekten deri parçaları, hibrid bir sanat eserine imza atıyor. Mavi ve siyahın uyumu göz kamaştırıcı. Los Angeles’lı multimedya sanatçısı Alex Israel daha pop bir yorum getiriyor Capucines’e. Sörf tahtasının havalanmış gibi duran kanatları sanki bir tarak ya da ruj yakalayıp çantaya atacakmış izlenimi veriyor. Bir doğa âşığı olan ve eserlerinde onu resmeden Kaliforniyalı Sam Falls, jakar kumaş üzerine elle çalıştığı çiçek işlemeleriyle çantadan bir “Eden Garden” yani “cennet bahçesi” yaratıyor. Ünlü İsviçreli heykeltıraş Urs Fischer ise bembeyaz Capucines’e silikondan yapılma ve istenildiği zaman kaldırılabilir meyve ve sebzeler asarken oldukça sürreal ve absürd bir görüntü sunuyor. Amerikalı sanatçı Jonas Wood resmettiği natürmortlardan yola çıkarak 200’ün üzerinde dikiş kullanarak siyah-beyaz bir jungle yaratıyor. Ve bu jungle’ın içinde metalden bir zürafa göze çarpıyor.

Tüm bu isimlerin içindeki tek kadın sanatçı ise kolaj çalışmalarıyla dikkat çeken, Amerikan toplumundaki siyahi kadın bedeni üzerine düşünen Harlem doğumlu Tschabalala Self. Self, farklı tekniklerle boyanmış, işlenmiş ve yapıştırılmış deriden rengarenk patchworklerle süslüyor Capucines’i. Sonuç çok eğlenceli.

ArtyCapucines’in her biri birbirinden muzip ve cesur çantaları moda ve sanat arasındaki bitmeyen döngüye yepyeni bir bakış açısı kazandırırken, sanatın işlevliğiyle modanın sonsuz yaratıcılığını bir kere daha gözler önüne seriyor.

ÇANTALARIN HİKAYESİ

ArtyCapucines isimli kitap 6 uluslararası sanatçının Capucines’e nasıl özgün bir yorum getirdiğini fotoğraflar eşliğinde anlatırken her ismin şahsi çalışmalarına ve esin kaynaklarına da yer veriyor.

www.louisvuitton.com

SAM FALLS

www.samfalls.com

Amerikalı sanatçı Sam Falls resim, heykel, baskı ve video çalışmalarıyla tanınıyor.

URS FISCHER


www.ursfischer.com

İsviçre doğumlu sanatçı heykel ve enstalasyon işleriyle ünlü. Eserleriyle uluslararası sergilere ve Venedik Bienalleri’ne katıldı.

NICHOLAS HLOBO


© nicholas_hlobo

Güney Afrikalı Hlobo geniş heykelsi formlar yaratıyor ve etnisite konusuna eğilen kağıt üzerinde çalışmalarıyla dikkat çekiyor.

JONAS WOOD


gagosian.com/artists/jonas-wood/

Amerikalı sanatçı manzara, çiçek ve iç mekan resimleriyle tanınıyor.

ALEX ISRAEL


© alexisrael

Alex Israel, Los Angeles’ta yaşayan bir multimedya sanatçısı, yazar ve gözlük tasarımcısı. Çalışmaları arasında soyut, renkli degradeler, gökyüzü resimleri yer alıyor.

TSCHABALALA


SELF

© tschabalalaself

Harlem doğumlu sanatçı eserlerinde siyahi kadın figürlerini boya ve kumaş kullanarak tasvir ederken siyahi toplumun maruz kaldığı önyargı ve ayrımcılıklarla dalga geçiyor.

YAZI: SELİN MİLOŞYAN