ANNELER GÜNÜ HEDİYENİZ İÇİN DOĞAL TAŞ SEÇENEKLERİNE GÖZ ATIN

Taş materyali işlemek ve onu cezbedici aksesuarlara dönüştürmek kolay bir iş değil ve bu emek isteyen aksesuarların öyküsü çoğunuzu şaşırtabilir.

Taş aksesuarlar her göreni hayran bırakan etkileyici bir işçilikle mücevherlerle yarışan ürünlere dönüştüler. Taş aksesuar üreticilerine bu konuda hak vermemek de kolay değil çünkü bu aksesuarlar, bu takılar çok zor ve emek isteyen bir öykünün sonunda vitrinlere ulaşıyor.

Anneler günü hediyeleri için seçim yapmaya çalışıyorsanız bu ara karşınıza mutlaka doğal taş kolye veya doğal taş bileklik gibi taş aksesuarlar da çıkmış olmalı.

Çok şık, etkileyici, cezbedici tasarımlara sahip bu aksesuarlar için bir mücevher kadar çok emek döküldüğünü hatırlamak gerekiyor.

Öncelikle bu aksesuarlar için kullanılan taşları öyle her kayanın dibinden toplamak mümkün değil. Bu aksesuarların üretiminde kullanılacak taşları aramaya çıkan ve dağ taş dolaşarak bu etkileyici taşları arayan kaşifler olduğunu hatırlamak gerekiyor. Ayrıca bu insanların, çok ağır taş yüklerini dağların, tepelerin, geçit vermez araç girmez ormanlık arazilerin koşullarında kilometrelerce taşımak zorunda kaldığını da not edelim.

Ardından bulunan taşlar işlenmeye gitmeden önce daha detaylıca ayıklanmak ve gerçek potansiyellerini anlamak maksadıyla basınçlı suyla özel makinelerin içinde yıkanıyor. Bunu bir tür bulaşık makinesine de benzetebilirsiniz ama bu kez içinde sakin sakin dönen ve bulaşıkları çizmeden sıcak su püskürten bir bulaşık makinesi değil de, basınçlı suyla onlarca kilo taşı evire çevire yıkayan ve üzerinde birikmiş binlerce yıllık tortuları söküp atan bir makine... Saatlerce yıkanan taşlar iyice temizlendikten sonraysa, artık ayırma aşamasına geliniyor ve gerçekten hangi taşların estetik potansiyeli olduğu daha net görülüyor. Bu aşamada bazı şeffaf taşların içindeki binlerce yılda oluşan damarları bile görmek mümkün oluyor.

Niteliklerine göre ayrılan ve değerlendirilen taşlar bu aşamadan sonra mücevher/aksesuar ustalarının eline gidiyor ve burada tek tek işlenerek, o taş için en uygun olan tasarımla buluşturuluyor. Ve bazen saatlerce süren çalışmanın ardından, usta bir elden çıkan taş aksesuarı, bir kolye, bir bileklik, bir küpe veya kemer taşı gibi farklı alanlarda kullanılırken görüp hayran kalabiliyoruz.

Etİketler