APPLE YENİ iPHONE 14'Ü TANITTI

Apple, dün gerçekleşen etkinlikte iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, iPhone 14 ve iPhone 14 Plus’ı tanıttı.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 08 Eylül 2022
APPLE YENİ iPHONE 14'Ü TANITTI

Popüler 6.1 inç tasarıma yeni ve daha büyük 6.7 inç boyutunu da ekleyen yeni modeller, yeni çift kamera sistemi, Trafik Kazası Algılama, uydu üzerinden Acil SOS ile akıllı telefon sektöründe bir ilk olan güvenlik servisi ve iPhone’daki en uzun pil ömrü özellikleriyle geliyor. 

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus'taki Yenilikler

Yeni modeller kamerada inanılmaz gelişmeler ve çığır açıcı yeni güvenlik özellikleri sağlayan sofistike bir tasarıma sahip. iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, yeni Ana kamera ve ön TrueDepth kamera, benzersiz perspektiflere olanak veren Ultra Geniş kamera ve geliştirilmiş bir görüntü kanalı olan Photonic Engine’dan oluşan güçlü kamera sistemiyle büyüleyici fotoğraflar ve videolar çekiyor.  

Popüler 6.1 inç boyutun yanı sıra yeni ve büyüleyici 6.7 inç boyut seçeneğiyle2 gelen iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, beş göz alıcı renkte sunulan, havacılık ve uzay endüstrisi standartlarında alüminyumdan oluşan dayanıklı ve şık bir tasarıma sahip. iPhone 14 Plus’ın daha büyük ekranı, online film izlemek veya oyun oynamak için mükemmel. Üstelik iPhone 14 Plus şimdiye kadar bir iPhone’da bulunan en uzun pil ömrüne sahip.

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus daha büyük bir sensöre ve daha büyük piksellere sahip yeni 12 MP Ana kamera, yeni ön TrueDepth kamera, bir sahnenin daha geniş bir alanını kaydetmeye olanak tanıyan Ultra Geniş kamera ve loş ışık performansında inanılmaz bir gelişme sağlayan Photonic Engine sayesinde fotoğraf ve video kaydına yeni bir standart getiriyor.

Çift kamera sistemindeki yenilikler ve özellikler ise şöyle: 

 • Video hareket halindeyken çekilse bile ciddi sarsıntılara, hareketlere ve titreşimlere uyum sağlayan inanılmaz netlikte videolar için yeni Hareket modu.
 • Photonic Engine ile daha geniş çekimlerde benzersiz bir perspektif ve loş ışıkta çekilen fotoğraflarda önemli gelişmeler sunan Ultra Geniş kamera.

Yeni Ana kamera, daha zengin detaylar ve daha az gürültü için tüm ışık koşullarında sağlanan genel gelişmelerin yanı sıra hareket dondurma için daha yüksek pozlama hızları sunuyor.

 • Daha tutarlı ışık için daha fazla homojenlik sağlayan, yüzde 10 daha parlak gelişmiş True Tone Flash.
 • Şimdi saniyede 30 kare 4K ve saniyede 24 kare 4K video kaydı yapabilen Sinematik mod.
 • Yalnızca iPhone’da bulunan Uçtan Uca Dolby Vision HDR.


Uydu Üzerinden Trafik Kazası Algılama ve Acil SOS

iPhone 14 ürün serisindeki tüm modeller, en çok ihtiyaç duyulan anda acil yardım sağlayabilen çığır açıcı güvenlik özellikleriyle birlikte geliyor. iPhone’daki Trafik Kazası Algılama özelliği şimdi ciddi trafik kazalarını algılayabiliyor ve kullanıcı bilincini yitirdiğinde veya iPhone’una ulaşamadığında acil çağrı merkezini otomatik olarak arayabiliyor. Bu özellikler; şimdi kabin basıncındaki değişiklikleri algılayabilen barometre, hız değişiklikleri için ek girdi sağlayan GPS ve ciddi trafik kazalarında tipik olarak duyulan kuvvetli gürültüleri tanıyabilen mikrofon5 gibi mevcut bileşenleri temel alıyor. Bir milyon saatten fazla gerçek sürüş ve trafik kazası kaydı verileriyle eğitilen Apple tasarımı gelişmiş hareket algoritmaları, daha da yüksek doğruluk sağlıyor. 

ACİL SOS ÖZELLİĞİ 

iPhone 14 ürün serisinde uydu üzerinden Acil SOS özelliği de sunuluyor. Bu özellik, yazılımla derin bir şekilde entegre edilmiş özel bileşenleri bir araya getirerek antenlerin doğrudan uyduya bağlanmasını sağlıyor. Böylece hücresel ağ veya Wi-Fi kapsamı dışındayken acil çağrı merkezine mesaj gönderme imkanı tanıyor. Uydular düşük bant genişliğine sahip hareketli hedefler olduğu için mesajların ulaştırılması dakikalar sürebiliyor. Her saniye çok önemli olduğu için iPhone, uydu üzerinden Acil SOS özelliği sayesinde kullanıcının durumunu değerlendiren birkaç yaşamsal soruyu önceden yüklüyor ve ona uyduya bağlanmak üzere telefonunu ne tarafa yöneltmesi gerektiğini gösteriyor. Ardından ilk sorular ve takip mesajları, Apple’dan eğitim almış ve kullanıcı adına yardım isteyebilecek uzman çalışanların bulunduğu merkezlere iletiliyor.

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus Fiyatları ve Satış Tarihi

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus gece yarısı, mavi, yıldız ışığı, mor ve PRODUCT(RED) renk seçenekleri ve 128 GB, 256 GB ve 512 GB depolama kapasitesi seçenekleriyle 23 Eylül Cuma gününden itibaren satışa sunulacak. iPhone 14 'ün fiyatı 30.999 TL; iPhone 14 Plus'ın fiyatı ise 34.999 TL olarak  apple.com/store adresinden, Apple Store uygulamasından ve Apple Store’lardan satın alabilir.

iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max

iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max göz alıcı dört renk seçeneğiyle sunulan muhteşem bir cerrahi sınıf paslanmaz çelik ve dokulu mat cam tasarıma sahip. 6.1 inç ve 6.7 inç boyut seçenekleriyle1 sunulan her iki modelde de ProMotion teknolojisine sahip yeni bir Super Retina XDR ekran bulunuyor. iPhone'da ilk kez sunulan Hep Açık ekran özelliğine de sahip olan bu ekran, yeni 1 Hz yenileme hızından ve enerji verimli teknolojilerden güç alıyor.

iOS 16’da tamamen baştan tasarlanan Kilit Ekranı, fotoğrafların süjelerini saatin önüne mükemmel şekilde yerleştiren çok katmanlı bir efektin yanı sıra bilgilerin bir bakışta görülmesini sağlayan yeni tasarlanmış araç takımları sunuyor.


Dynamic Island: İnteraktif Bir Kullanıcı Deneyimi

Dynamic Island, donanımla yazılım arasındaki sınırı belirsizleştiren tasarımı ve gerçek zamanlı adaptasyonla önemli uyarıları, bildirimleri ve aktiviteleri göstermesi sayesinde iPhone’la etkileşime geçmenin yeni yollarını sunuyor. Dynamic Island özelliğinin kullanıma sunulmasıyla, TrueDepth kamera da ekranda daha az yer kaplayacak şekilde yeniden tasarlandı. Dynamic Island, ekrandaki içeriği engellemeden aktif durumda kalarak kullanıcıların sadece dokunup basılı tutma hareketiyle denetimlere daha kolay erişmesini sağlıyor.

iPhone 14 pro kamera sistemi gelişmeleri ve özellikleri:

 • 1.4µm piksel boyutuyla daha ayrıntılı net fotoğraflar çekerek güçlü makro fotoğraf özelliklerini daha da ileriye taşıyan yeni bir 12 MP Ultra Geniş kamera.
 • 3 kat optik zoom sunan gelişmiş bir Telefoto kamera.
 • Fotoğraf ve videolar için loş ışıkta daha iyi performans sunan ƒ/1.9 diyaframa sahip yeni ön TrueDepth kamera. Otomatik netlemenin ilk kez kullanıldığı bu kamera, loş ışıkta daha da hızlı netleme ve daha uzaktan grup çekimleri yapabiliyor.
 • Seçilen odak uzaklığına bağlı olarak yanma düzeni değişen dokuz LED dizilimiyle tümüyle yeniden tasarlanan yeni bir Adaptif True Tone flaş.
 • Gece modu, Smart HDR 4, Portre Işığı özelliğine sahip Portre modu, Gece modu Portre Fotoğrafları, her fotoğrafın görünümünü özelleştirmek için Fotoğrafik Stiller ve Apple ProRAW gibi güçlü bilişimsel fotoğrafçılık avantajları.
 • Video hareket halindeyken çekilse bile ciddi sarsıntılara, hareketlere ve titreşimlere uyum sağlayan inanılmaz netlikte videolar için yeni Hareket modu.
 • Şimdi saniyede 30 kare 4K ve saniyede 24 kare 4K video kaydı yapabilen Sinematik mod.
 • ProRes3 ve uçtan uca Dolby Vision HDR gibi pro seviyede video iş akışları


iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max Fiyatları ve Satış Tarihi

iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max koyu mor, gümüş rengi, altın rengi ve uzay siyahı renk seçenekleri ve 128 GB, 256 GB, 512 GB ve 1 TB depolama kapasitesi seçenekleriyle 23 Eylül Cuma gününden itibaren satışa sunulacak. iPhone 14 Pro’ 39.999 TL,  iPhone 14 Pro Max'i ise 43.999 TL karşılığında, apple.com/store, Apple Store uygulaması ve Apple Store’lardan satın alabilecek. 


ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.