APPLE YENİ MACBOOK PRO'YU TANITTI

Yeni MacBook Pro, göz alıcı 16 inç Retina Ekran, yüzde 80’e kadar daha hızlı performans ve yeni Magic Keyboard ile birlikte geliyor.

Yepyeni MacBook Pro; göz alıcı 16 inç Retina Ekran, en yeni 8 çekirdekli işlemciler, 64 GB’a kadar bellek, 8 GB’a kadar VRAM’e sahip yeni nesil grafik işlemcisi ve yeni gelişmiş termal tasarımı sayesinde şimdiye kadar üretilen en güçlü MacBook Pro olma özelliğini taşıyor.

Daha konforlu bir his veren tuşlar için yeniden tasarlanan makas tipi mekanizmaya ve 1 mm hareket mesafesine sahip yeni Magic Keyboard ile birlikte gelen 16 inç MacBook Pro, bir Mac dizüstü bilgisayardaki en iyi yazma deneyimini yaşatıyor. 16 inç MacBook Pro aynı zamanda altı hoparlörlü ses sistemi, daha uzun pil ömrü, Touch Bar, Touch ID, Force Touch trackpad ve Apple T2 Security Chip’e sahip.

MacBook Pro'nun diğer özellikleri ise şöyle: 

Şimdiye Kadarki En Büyük Retina Dizüstü Bilgisayar ekranı

Profesyoneller MacBook Pro’nun muhteşem 500 nit, P3 geniş renk yelpazesine sahip Retina ekranını çok beğeniyor. Üstelik bu, 16 inç genişliğiyle şimdiye kadar üretilen en büyük Retina dizüstü bilgisayar ekranı.

Yeni Magic Keyboard

Apple tasarımı lastik kubbeye sahip yeni bir Magic Keyboard yer alıyor. İnsani faktörlere ve tuş tasarımına odaklanan kapsamlı araştırmaları ve kullanıcı çalışmalarını temel alan 16 inç MacBook Pro, konforlu, memnun edici ve sessiz bir yazma deneyimi yaşatan bir klavyeyle geliyor. Fiziksel bir Escape tuşuna, ters döndürülmüş “T” biçiminde ok tuşlarına, Touch Bar ve Touch ID özelliklerine sahip yeni Magic Keyboard, bir Mac dizüstü bilgisayardaki en iyi yazma deneyimini yaşatıyor.

Güçlü İşlemciler ve Daha Hızlı Bellek

Müzik prodüktörleri Logic Pro X’da 2,1 kata kadar daha fazla Amp Designer eklentisi kullanarak çok büyük boyutlara sahip, çok izli projeleri kayıttan oynatabiliyor.

Bilim insanları ve araştırmacılar MATLAB’de 2,1 kata kadar daha hızlı dinamik sistem simülasyonlarından yararlanabiliyor.

Geliştiriciler Xcode’da 1,8 kata kadar daha hızlı kod derleyebiliyor.

Fotoğrafçılar Photoshop’ta karmaşık fotoğraf düzenlemelerini 1,7 kata kadar daha hızlı uygulayabiliyor.

MacBook Pro bütün bu performans özelliklerine güç sağlamak için 100 watt-saatlik pile sahip. Bu, Mac dizüstü bilgisayarlardaki en büyük pil olmasının yanı sıra, bir saat ek pil ömrü sunarak 11 saate kadar wireless internette gezinme veya Apple TV uygulamasında video oynatma olanağı sağlıyor.

İlk 8 TB Dizüstü Bilgisayar

Yeni MacBook Pro, dizüstü bilgisayarında daha da geniş depolama alanına ihtiyacı olan, çok geniş varlık kitaplıklarına ve büyük projelere sahip profesyoneller için SSD depolama alanını standart yapılandırmalarda iki katına çıkararak 512 GB ve 1 TB seçenekleriyle geliyor. Üstelik MacBook Pro ilk kez 8 TB depolama alanıyla yapılandırılabiliyor. Bu, bir dizüstü bilgisayarda bulunan en büyük SSD.

Gerçeğe Daha Yakın Ses Deneyimi

16 inç MacBook Pro’da müzisyenlere, podcast yapımcılarına ve video düzenleyicilere şimdiye kadar bir dizüstü bilgisayarda bulunan en gelişmiş ses deneyimini sunan, tamamen yeniden tasarlanmış altı hoparlörlü yüksek kaliteli bir ses sistemi bulunuyor. Yeni Apple patentli force-canceling özellikli woofer’larda, sesi bozan istenmeyen titreşimleri azaltmak için karşılıklı ikili hoparlör sürücüleri kullanılıyor. Sonuç olarak müzik hiç olmadığı kadar net ve doğal duyuluyor, baslar ise yarım oktav daha derine inebiliyor. Yenilenen yüksek performanslı mikrofon dizisi, tıslamayı yüzde 40 azaltıyor ve popüler profesyonel dijital mikrofonlarla yarışabilecek kapasitedeki geliştirilmiş sinyal-gürültü oranı sayesinde en kısık sesli ayrıntıları bile yakalayan olağanüstü net kayıtlara olanak tanıyor.

macOS, Profesyoneller için tasarlandı

Profesyonel kullanıcılar, Mac donanımından en iyi şekilde yararlanmak, olabilecek en yüksek performansla sağlam özellikler sunmak ve diğer Apple cihazlarıyla kusursuz biçimde çalışmak için tasarlanan macOS’te yerleşik olarak bulunan güç, güvenilirlik ve üretkenlik özelliklerini çok beğeniyor. Koyu Mod, profesyonel içerikleri vurgularken kontrollerin Mac’in göz alıcı Retina ekranında arka plana çekilmesini sağlıyor. macOS Catalina’da yer alan yeni özelliklerden biri olan Sidecar, kullanıcıların iPad’den ikinci ekran veya Apple Pencil ile yüksek hassasiyete sahip tablet giriş aygıtı olarak yararlanmasına imkan veriyor. Finder’daki Galeri Görünümü sayesinde, görseller ve meta verilere kolay erişim olanağıyla macOS’teki dosyalara hızla göz atılabiliyor. macOS, üçüncü taraf uygulamalar ve aygıtlardan oluşan geniş bir ekosistemin yanı sıra Safari, Mail, Pages, Numbers ve Keynote gibi Apple uygulamalarını da sunuyor ve Final Cut Pro X, Logic Pro X ve Xcode gibi yüksek performanslı uygulamaları destekliyor.