Aşkın Mevsimi Olur Mu?

ELLE Love özel çekiminde, bugün vizyona giren Aşk Mevsimi filminin başrol oyuncuları Dilan Çiçek Deniz ve Cem Yiğit Üzümoğlu ile buluştuk.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 02 Şubat 2024

Akıl ile kalp arasında gitgeller, tesadüfler, dönüşümler ve teğet geçmeler… Bozcaada’dan doğan bir gençlik aşkı merkezinde zihnimizde aşk ile ilgili farklı sorular uyandıran Aşk Mevsimi filminin oyuncuları Dilan Çiçek Deniz ve Cem Yiğit Üzümoğlu ile ELLE Love çekimi için bir aradayız. Dilan Çiçek Deniz: Gömlek, Şort, Makosen, Fiyatları İstek Üzerine, Prada; Küpe, 5.900 TL, Philomene
Cem Yiğit Üzümoğlu: Gömlek, Pantolon, Yağmurluk, Makosen, Fiyatları İstek Üzerine, PradaELLE: Aşk Mevsimi vizyona girdi, nasıl bir film oldu, Bozcaada’daki çekimler nasıl geçti?

Dilan Çiçek Deniz: İçimize çok sinen, tatlı, naif bir aşk filmi oldu. Bozcaada ve orada yaşayan insanlar da çok özeldi. Gördüğümüz ilginin ve sevginin beni daha da motive ettiğini söyleyebilirim.

Cem Yiğit Üzümoğlu: Bence keyifli, izleği güzel ve oldukça samimi bir film oldu. Dilan’ın söylediği gibi Bozcaada’daki çekimler çok güzel geçti, keşke hep oralarda çekim yapsak... Murat Şeker de filmi adayla bütünleştirdi ve ortaya çok güzel bir sonuç çıkarttı. Onun tecrübesi ve seti yönetme becerisi sayesinde oldukça güzel bir set geçirdik.

ELLE: Karakterleriniz Şirin ve Ali Yaman’dan bahseder misiniz?  Hikayeleri, duyguları, dönüşümleri nasıl?

Cem Yiğit Üzümoğlu: Ben filmde Ali Yaman karakterini oynuyorum. Filmde Ali Yaman’ın yıllar içindeki dönüşümünü görüyoruz, o yüzden şu şöyledir demek yerine nereden nereye geldiğini kısaca özetleyeyim. Ali Yaman gençlik yıllarında çokça dışa dönük, eğlenceli ve aşkı için her şeyi yapabilecek bir cesarete ve deliliğe sahipken yılların geçmesiyle beraber daha oturaklı, hayatta nelerin yapılması gerektiğini bilen, olgunlaşan ve bencillikten uzaklaşan bir karaktere bürünüyor.

Dilan Çiçek Deniz: Şirin, idealist bir ressam. Hayallerinin peşinden koşarken, durup nefes almayı unutmuş bir karakter. Ali Yaman’a kıyasla daha rasyonel, fakat büyüyen her insan gibi hayatında bazı eksiklikler hissediyor ve kalbinin sesini de duymaya başlıyor.

Cem Yiğit Üzümoğlu: Güneş Gözlüğü, Fiyatı İstek Üzerine, Dior


ELLE: Ali Yaman içindeki çocuğu kaybetmemek için direnen ve içinden geldiği gibi hareket eden bir adam. Cem Yiğit olarak hayata bakışın nasıldır? Genel geçer doğrularla mı yoksa içgüdüsel dürtülerle mi alırsın kararlarını?

Cem Yiğit Üzümoğlu: Benim Ali Yaman’la çok ortak yönüm var. Ama onun gibi ben de yıllar içinde büyüdüm ve değiştim. Artık daha çok tartarak, düşünerek ve öngörerek karar almaya çalışıyorum.

ELLE: Şirin duygularıyla değil aklıyla seçimler yapan bir genç kadın. Dilan onun yerinde olsa ne yapardı, nasıl davranırdı?

Dilan Çiçek Deniz: Bu karakter özelinde kendimle bağ kurduğum çok yer oldu. Bu mesleğe erken başlamış genç bir kadın olarak zaman zaman kariyerimi daha ön planda tuttuğum zamanlar oldu, oluyor. Muhtemelen tam olarak onun gibi davranırdım."Bana göre, kavuşamayınca aşk, kavuşunca ilişki oluyor." 
- Dilan Çiçek Deniz

ELLE: İlk çocukluk ya da gençlik aşkınızı hatırlıyor musunuz? O saflığı ve koşulsuzluğu ileriki yaşlarımızda yaşadığımız ilişkilerde neden koruyamıyoruz dersiniz?

Cem Yiğit Üzümoğlu: Hatırlıyorum. Ben hala bir ölçüde koruduğumu düşünüyorum. Aşk öyle bir şey değil midir? Yakar, çocuklaştırır, üşümezsin, uyuyamazsın, onsuz olamazsın. Ben hala hissediyorum böyle şeyleri. İlişkiyi ve hayatı yaşayışım elbet değişti, ama dediğin koşulsuzluğu sanırım pek kaybetmedim.

Dilan Çiçek Deniz: Evet, ben de hatırlıyorum. Ama bence o saf hali koruyamıyoruz, çünkü büyüyoruz; düşünmemiz gereken daha çok şey oluyor.


ELLE: Kavuşamamak ve ulaşamamak aşkı sonsuz kılan bir şey mi? Kavuşunca aşkın bir hayat boyu aşk olarak kalması mümkün mü?

Dilan Çiçek Deniz: Bana göre, kavuşamayınca aşk, kavuşunca ilişki oluyor.

Cem Yiğit Üzümoğlu: Bence bu olumsuzlukların tamamı aşkı belli bir noktaya kadar besleyen şeyler. Ama aşkın sonunu da getirebilecek kadar tehlikeli şeyler. Bilinmez denge en iyisi.

ELLE: Kendi hayatınızda, şimdi dönüp bakınca ‘keşke evet deseydim’ dediğiniz kader değiştirici anlar yaşadınız mı?

Cem Yiğit Üzümoğlu: Keşke evet deseydim değil de, keşke hayır deseydim dediğim çok şey oldu.

Dilan Çiçek Deniz: Keşke evet deseydim dediğim bir an yaşamadım, fakat evet deseydim hayatımın başka yönlere gidebileceği anlar yaşadım; şu an yaptığım bütün tercihlerden epey mutlu olduğumu söyleyebilirim."Hayatımda aşkın ve sevginin gücü oldukça büyük bir yer kaplar."
- Cem Yiğit Üzümoğlu

ELLE: Filmin afişinde bir soru var: Hayatının aşkı mı, hayat arkadaşın mı? Siz nasıl cevaplardınız?

Dilan Çiçek Deniz: Hayat arkadaşım!

Cem Yiğit Üzümoğlu: Hayatımın aşkı!

ELLE: Aşk seni değiştirir mi? Şu ana kadar aşk için yaptığın en çılgınca şey ne?

Dilan Çiçek Deniz: Aşık olmak ve bu duyguları yaşamak başlı başına çılgınca. Aşk kendi komplikasyonlarını getirebiliyor. Seni çılgınca mutlu ya da yıkıcı bir biçimde üzgün yapabilir. Kaos!

ELLE: Aşk ve sevginin gücü hayatında önemli bir yer kaplar mı? Bu film hayata ve aşka bakış açında bir değişim yarattı mı? 

Cem Yiğit Üzümoğlu: Evet, hayatımda aşkın ve sevginin gücü oldukça büyük bir yer kaplar. Ama bu film benim bakış açımı hepten değiştirmedi. Zaten amacı da o değil. Ders çıkaracağımız bir öğretiden çok geçmişe bakıp bir ah çekeceğimiz hüzünlü bir nostalji gibi.

Dilan Çiçek Deniz: Ceket, Tişört, Etek, Çorap, Ayakkabı, Fiyatları İstek Üzerine, hepsi Miu Miu; Küpe, 890 TL, Argine
Cem Yiğit Üzümoğlu: Takım Elbise, Atlet, Kolye, Yüzükler, Fiyatları İstek Üzerine, Dior


ELLE: Pandemiden en çok yara alanların başında gelen sinema sektöründe arka arkaya filmler vizyona giriyor. Sinemayı sinemada seyretmenin keyfi nedir ve seyircinin sizin filminize girmeleri için tek bir cümle söyleseniz bu ne olurdu? 

Dilan Çiçek Deniz: Sinema birçok nedenden dolayı çok önemli. Filmler o ölçekte izlenmesi için yapılıyor. Her şey, ses, prodüksiyon tasarımı, sinematografi; hepsi o ortamda izlenmek üzere tasarlanıyor. Bir film, televizyonda izlendiğinde aynı etkiyi yaratmayabilir. Ayrıca, tür olarak, artık odaklanamıyoruz. Sinema, gezegen üzerinde telefonunuza bakmadığınız, başka bir ekrandan dikkatinizi dağıtmadığınız nadir yerlerden biri. Tamamen izlediğiniz filme odaklanıyorsunuz ve onu bu nedenle çok daha fazla takdir ediyorsunuz.

Cem Yiğit Üzümoğlu: Aşktan güzel bir şey yok. Eminim bu filmde herkes kendinden bir parça bulacaktır.

ELLE: Oscar Wilde “Aşk, karşılıklı bir yanlış anlamadır” demiş; Goethe “Aşk, zaman kaybından başka bir şey değildir” demiş. Sizin için aşkın tanımı nedir?

Cem Yiğit Üzümoğlu: Ben böyle aşk gibi çok karmaşık şeylere karşı şairane konuşmaları beceremem, o yüzden büyüklerimiz ne dediyse doğrudur diyorum.

Dilan Çiçek Deniz: Aşk, kaostur!

Dilan Çiçek Deniz: Bluz, Etek, Kemer, Küpe, Kolye, Fiyatları İstek Üzerine, Dior; Ayakkabı, 1.800 TL, Mango
Cem Yiğit Üzümoğlu: Gömlek, 12.000 TL, Jacquemus/Beymen; Atlet, 2.500 TL, Marine Serre/Beymen; Pantolon, 8.000 TL, Kenzo/Beymen; Makosen, 1250 TL, H&M KISA KISA


En sevdiğin aşk filmi?
Dilan Çiçek Deniz: Mauvais Sang (Leos Carax).
Cem Yiğit Üzümoğlu: On Body and Soul - Ildikó Enyedi.

En sevdiğin aşk şarkısı?
Dilan Çiçek Deniz: Will You Love Me Tomorrow - The Shirelles.
Cem Yiğit Üzümoğlu: Love Me Two Times - The Doors (Herkes iki kez sevilmeyi hak eder).

En sevdiğin aşk şairi?
Dilan Çiçek Deniz: Richard Siken.
Cem Yiğit Üzümoğlu: William Shakespeare.


Yayın Direktörü ve Röportaj: Melda Narmanlı Çimen
Dijital Yayın Yönetmeni: Deniz Ünaldı Yıldırım
Fotoğraflar: Erman İştahlı

Video: Hakan Sözmen
Moda Direktörü: Aslı Asil
Moda Editörü: Gizem İnce

Saç: Mustafa Akgül
Makyaj: Gamze Tekin Alp
Fotoğraf Asistanları: Esran Topal, Talha Elmas, Mehmet Çağrı Yılmaz
Moda Editörü Asistanları: Azra Ülkü, Selin Yıldız
Saç Asistanı: Mehmet İyi
Makyaj Asistanı: Begüm Tank

Çekimi gerçekleştirdiğimiz Çırağan Palace Kempinski oteline teşekkürler.
 


Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.