AVUSTRALYA YANGININA NASIL YARDIMDA BULUNABİLİRSİNİZ?

Tüm dünyanın seferber olduğu bu yangına yardım etme yolları…

İklim değişikliği son yılların en çok konuşulan konularından biri olsa da bu size dünyanın sonu kadar uzak gelebilir. Yükselen okyanus seviyeleri, alışılagelmedik doğa olayları ve üzücü canlı kayıpları… Tüm bunlar iklim değişikliğinin sonuçları arasında. 2020’nin başlaması ile beraber dünya adeta alarm verir gibi birçok olay yaşadı. Jakarta’dan olan seller, 60 bin insanı evinden ederken birçok insan da hayatını kaybetti. Amerika’daki kuraklığın 5. senesine girilirken bu da hayvanların göçlerini etkiledi. Şu an bunları anlatırken Avustralya’daki yangın hala devam ediyor. 

Avustralya, son aylarda yıllardır görmediği kadar büyük yangınlar gördü. Pazartesi ile beraber 15.6 milyon hektar yandı, 1300 ev kayboldu ve 64 bölgesel yangın hala devam ediyor. Kaos alanına dönen Avustralya’da şimdiye kadar 25 kişi ve milyonlarca hayvan hayatını kaybetti.

Turistlerin bölgeyi terk etmesi söylenirken birçok vahşi doğa türü ve hayvanının neslinin tükenmesi riski bulunuyor. Yangın dolayısıyla çıkan duman, is ve toz sebebi ile Yeni Zelanda’daki buzullar kahverengi oldu. Durum böyle giderken doğanın daha çok tahrip olması bekleniyor. 

Dünya bu yangını seyrederken, insanlar harekete çağrılıyor. Doğaya ve hayvanlara zarar vermeye devam eden bu korkunç yangını söndürmek için birçok şekilde yardım edebilirsiniz. 2019 Avustralya’nın en sıcak ve kuru yılı oldu ve bunun sebebi iklim değişikliği. Bölgeye seyahat eden birçok bilim insanı, kahverengi gökyüzünün insanlar dolayısıyla çıkan bir iklim değişikliği olduğunu söylediler. Bu etkileri yakında tüm dünyada göreceğimizin altını çizen bilim insanları Avustralya’nın Mavi Dağlarında görülen etkilerin bir işaret olduğunu söylediler.

Avustralya’daki yangını söndürmek için çabalayan vakıflara bağışta bulunarak yardım edebilirsiniz! Daha fazla etkili olması için Avustralya’daki yerel vakıflar ile iletişime geçerek doğanın yok olmasını önleyebilirsiniz. Aşağıda vakıf listesini görebilir, isimlerine tıkladığınızda bağış sayfasına direkt olarak ulaşabilirsiniz...  

‘New South Wales Rural Fire Service’: Yangın söndürme çabaları sırasında hayatını kaybeden üç itfaiye görevlisinden sonra bu vakıf itfaiye ailelerine yardım kabul ediyor. Aynı zamanda yangın sırasında zarar gören insanlar için bağış toplayan bu vakfa Facebook üzerinden bağış yapabiliyorsunuz.

‘St. Vincent de Paul Society’: Kurtarıcılar adına bağış toplayan bu vakfa $50 bağış yaptığınız zaman evini kaybetmiş ailelere yiyecek ve temel ihtiyaç yardımı yapıyorsunuz, $150 bağışlarsanız ise evlerinin tamiri konusunda yardım etmiş oluyorsunuz. 

‘Salvation Army Emergency Services’: Avustralya’daki bu yerel vakıf, kurtarıcılara ve yangın söndürmek için çabalayan kişilere yiyecek ve eşya yardımında bulunuyor. 

'WWF Avustralya': WWF Avustralya ve Türkiye gibi birçok şubesi, riskte olan hayvanları kurtarmak için çalışmalar başlattı. Koaların yok olan habitatını geri kazandırmayı hedefleyen WWF'ye bağış yaparak katkıda bulunabilirsiniz. 

'First Nations Communities': Avustralya'da olan yangınlar, ormanda yaşayan yerli insanları da etkiledi. Evlerinden ve yerlerinden olan bu topluluklara yardım etmek için avukatlar Neil Morris a Yorta Yorta, GoFundMe üzerinden bağış topluyor. 

'Australian Red Cross': Yangınlar sonucunda evlerini kaybeden insanlar için yardım ve bağış toplayan Australian Red Cross, herhangi bir yardımın büyük bir fark yaratacağını söylüyor. 

Sydney Üniversitesindeki verilere göre Avustralya yangınlarında yarım milyar hayvan ve bitki öldü. Bunlardan 8 bini koalaydı. Koalaların iç acıtan videoları sosyal medyada oldukça ses getirdi. Avustralya’nın sembolü haline gelen koalaları korumak hiç olmadığı kadar önemli! Port Macquarie Koala Hastanesi, bu yangın sürecinde $2.5 milyon üzerinde bağış topladı. Aynı zamanda Sydney Üniversitesi, yükselen dereceler ve susuz kalan koalalar için bağış topluyor. Bu duruma sessiz kalmayın! Nerede olursanız olun bu yangına yardımda bulunabilirsiniz… Bu sadece Avustralya’yı etkileyen bir şey değil, tüm dünyanın önemsemesi ve harekete geçmesi gereken bir durum.