BAHAR ŞAHİN İLE BEYMEN CLUB 2020 SONBAHAR / KIŞ KOLEKSİYONUNU KEŞFEDİYORUZ

Beymen Club Tasarım Müdürü Bahar Şahin, yeni koleksiyonlarının ilham kaynaklarını anlattı!

Beymen Club, karanlık günlere inat renk paleti ve konforlu tasarımlarıyla sokak stilinde işimizi kolaylaştırcak parçalarla yeni sezonu karşılıyor. İnce işlenen detayların yanı sıra sürdürülebilir ürünlerin de yer aldığı yeni koleksiyonu, Beymen Club Tasarım Müdürü Bahar Şahin ile konuştuk... 

ELLE: Beymen Club 2020 Sonbahar / Kış koleksiyonu için ilhamlarınız arasında neler vardı?

BAHAR ŞAHİN: Bu koleksiyonun renk paletini düşünmeye başladığım sıralarda, Atatürk Arboretumu’nun olduğu orman yolunda araba kullanırken, sonbaharın aslında kırmızının ne çok tonunu barındırdığını görüp büyülenmiştim. Ormanın içindeki kurumuş yaprakların rengi ve ağaçların arasından gördüğüm gökyüzünün maviliği öyle güçlüydü ki; bir Akira Kurosawa filmine ışınlandığımı düşünmüştüm. BEYMEN Club zaten her sezon doğadan ilham alan bir marka. Ancak bu sezon koleksiyonumuzun renk paletinde bahsettiğim bu araba yolculuğunun kesinlikle çok etkisi olduğunu söyleyebilirim. 

Hikaye olarak ilham veren ise her sezon olduğu gibi yine doğanın kendisi. Pek çok kişiye göre sonbahar hüznü temsil eder. Oysa ki sonbaharı yenilikler ve güzelliklerle gelecek değişimin müjdeleyicisi olarak görmek de mümkün. Kış için ise, doğanın verdiği mola diyebiliriz. Aslında tıpkı hayatın kendisi gibi, düzenli şekilde mola verebilmek ruhumuzu yakalamak için olmazsa olmazdır. Doğa sonsuz ilham kaynağıyla dolu bir hazine ve değişime nasıl ayak uydurulacağına dair hepimizin en önemli rehberi. Bu nedenle BEYMEN Club’ın her zaman doğadan ilham alıyor olması, aslında güncel kalabilmesinin altındaki en önemli nedenlerden biri.

ELLE: Yeni koleksiyonunuzun nerelerde giyildiğini hayal ediyorsunuz?

BAHAR ŞAHİN: Biz bu koleksiyonu tasarlamaya başladığımızda, henüz hayatımızda bir takım kısıtlamalar yoktu. Koleksiyondaki parçaların nerede giyilebileceğine dair, o ana kadar süregelen bakış açımızla hayal kuruyorduk. Sonra dünya ve her birimiz bir mental değişim kapsülünün içine girdik adeta. En gerçek mekanın, evimiz olduğunu, en özenli ve hoş halimizi görmeyi hakedenlerin ise, en kıymetlilerimiz; yani ailemiz olduğunu deneyimlediğimiz bir dönem yaşadık. Daha sonra bir miktar da olsa sosyalleşebildiğimiz, hatta bazılarımızın ofislerine gidip çalışabildiği başka bir dönemin içine girdik. Dünyada yaşamakta olduğumuz şey, sadece bir değişim, hiçbir şeyin sonu değil. Dolayısıyla şık giyinmekten vazgeçmemiz için bir neden yok. Yeni koleksiyonumuzdaki parçaların, aynaya baktığımızda kendimize verdiğimiz değeri bize hatırlattığını ve bizi olmak istediğimiz yer her neresi ise, oraya götürdüğünü hayal ediyoruz. 

Beymen Club Sonbahar / Kış 2020 Koleksiyonu

ELLE: Sizin için “Kendin Gibi Ol” mottosu moda seçimlerinde ne ifade ediyor?

BAHAR ŞAHİN: “Kendin gibi olmak” güçlü bir kavram. İçinde ne istediğini ve ne istemediğini bilmek, sana sunulanı yorumlamak, direkt kabul etmemek gibi anlamlar da barındırıyor. Bu da bizim “tavır sahibi olmak” diye tanımladığımız şeyin ta kendisi. Ne giydiğin kadar onu nasıl taşıdığın, nasıl kombinlediğin, ruhunun o kıyafete nasıl yansıdığı da çok önemli. BEYMEN Club koleksiyonunu oluştururken, markanın kimliği içinde, farklı pek çok kadına, kendi gibi olabileceği sayısız ürün ve kombin seçeneği sunmasına çok dikkat ediyoruz. 

ELLE: Yeni koleksiyonda sizi en çok heyecanlandıran şey neydi?

BAHAR ŞAHİN: Yaşadığımız dünyanın daha fazla saygıyı hakettiğini düşünüyorum. Uzun bir süredir bu saygıyı daha somut şekilde gösterebilmek için bir çaba içindeydik. Geçtiğimiz yıllarda daha küçük adımlarla başladığımız projelerimiz, Sonbahar / Kış 2020 koleksiyonunda 100’ün üzerinde parçadan oluşan “Sürdürülebilir Koleksiyon”a dönüştü. Yüzde 95’e kadar daha az su ve yüzde 80’e kadar daha az elektrik tüketerek ve kimyasal kullanımı olmaksızın üretilen denim koleksiyonumuz, dolgu malzemesi dünyada geri dönüştürülmüş materyal üretimini en iyi yapan firma olarak nitelendirebileceğimiz Repreve tarafından üretilmiş olan şişme mont ve yelekler, geri dönüştürülmüş materyallerle üretilen kumaşlar ve organik pamuk kumaşlarla yaptığımız tasarımlar, özetle doğaya saygı ile ürettiğimiz her bir ürün ve bu ürünleri koleksiyonda var eden bakış açımız beni çok heyecanlandırıyor.

Beymen Club Sonbahar / Kış 2020 Koleksiyonu

ELLE: Tasarım yaparken trendleri mi konforu mu ön planda tuttunuz?

BAHAR ŞAHİN: Tasarım yaparken güncel kalabilmek, arzu edilir olmak benim için önemli. Trendleri gözardı ederek güncel kalmak ise mümkün değil. Bu nedenle elbette trendleri mutlaka koleksiyonun gideceği istikameti belirlerken haritamıza işaretliyoruz. Ancak trendleri markamızın kimliğine uygun şekilde filtreleyebilmek bizim için en hassas konu. BEYMEN Club’ın DNA’sında her zaman güncel olanı, konfordan ödün vermeden sunmak var. Ben de tasarım yaparken bu yaklaşımı mutlaka odak noktamda tutuyorum, kişisel konforu merkezde tutarak ilerliyorum.

ELLE: Sonbahar/Kış denince aklımıza koyu tonlar geliyor ancak bu koleksiyon oldukça iç açıcı! Artık klasik sonbahar renk paletimiz değişiyor mu?

BAHAR ŞAHİN: BEYMEN Club’ın her sezon en iddialı olduğu alanlardan biri koleksiyonda barındırdığı renkleridir. Biraz önce söylediğim gibi, BEYMEN Club gibi doğadan ilham alan bir markanın, doğanın bize sunduğu sınırsız ve çok güçlü renk seçeneklerine gözünü kapaması zaten mümkün değil. Sonbahar ve kışın değişimi, yenilenmeyi, canlanmayı çağrıştıran çok güzel renkleri var. 

Beymen Club Sonbahar / Kış 2020 Koleksiyonu

ELLE: Son zamanlarda özgürlüğümüz biraz kısıtlandı. Bu koleksiyon ile biraz da olsun özgürlük hissini tekrar yaşayabilir miyiz?

BAHAR ŞAHİN: Özgürlüğümüzün kısıtlanıp kısıtlanmadığına dair bakış açımızı belirleyen şey, aslında “özgürlük” kavramını nasıl tanımladığımız. Son zamanlarda hafta arası evimizde, ailemizle aynı çatı altında olabilme, gün içinde istediğimiz an onlara sarılabilme özgürlüğüne kavuştuk. Trafikte günde kaybettiğimiz ortalama iki saati kendimize, sevdiklerimize ayırabilme, eskisi gibi egzoz dumanı solumamama ve daha önce hiç olmadığı kadar yavaşlayabilme özgürlüğüne kavuştuk. Böyle bakınca kulağa hiç de kötü gelmiyor değil mi? Son zamanlarda yaşadığımız her ne ise, aslında ihtiyacımız olan şey şuymuş dedirtiyor; “kendine dönüş”. İlginç şekilde, hayat karşımıza henüz bu yeni düzeni çıkarmadan çok önce biz Sonbahar/Kış 2020 BEYMEN Club koleksiyonumuzun mottosunu “kendin gibi ol” diye belirlemiştik. Bunun nedeni koleksiyonun sunduğu parçaların kişiselliğin özgürleştirici tavrını çok iyi ifade ediyor oluşuydu. Herkesin kendine has tavrıyla yorumlayarak, özgün bir anlatım yakalayabileceği tasarımlarımızı BEYMEN Club dostları için büyük bir inançla hazırlanmıştık. Sonra bir baktık, hayat hepimizi kendimiz gibi olacağımız o noktaya getirmiş. 

ELLE: Koleksiyonda kadınların gündüzden geceye taşıyabilecekleri stillerden bahseder misiniz?

BAHAR ŞAHİN: BEYMEN Club Sonbahar/Kış koleksiyonunda gündüzden geceye taşınabilecek pek çok parça var. Örneğin gündüz postal, sneaker veya babet ile giyebileceğiniz etekleri, akşam sadece bir ayakkabı değişikliğiyle çok şık bir gece kıyafetine dönüştürmeniz mümkün. Aynı şekilde koleksiyondaki elbise ve pantolonlar da bir ayakkabı değişikliği ile her şık ortama uyum sağlayabilmemize olanak tanıyacak, çok yönlü kullanıma sahip parçalar. Sadece ceketinizi değiştirerek dahi kıyafetinizi gündüzden geceye taşımanız mümkün.

Beymen Club Sonbahar / Kış 2020 Koleksiyonu

Etİketler