“BIMBOCORE GÖRÜNÜM" NEDİR?

TikTok yaratıcılarının yeni nesil internet estetiği…

TikTok stil yaratıcılarının yeni bir internet estetiği var. Bimbocore, tam olarak adından da anlaşılacağı gibi; "bimbo" kişiliğinin kutlaması. "Bimbo" geleneksel olarak çekici kadınlara atıfta bulunur ve onların zekâsını aşağılar. "Aptal sarışın", genellikle pop kültüründeki şeker kız veya göz kamaştırıcı olan prenses kişilikleriyle karakterizedir.

Bu terim, genç kadınları utandırmaktan büyük ölçüde yararlanan ilk olaylar sırasında; sosyal medya çılgınlığı tarafından körüklenen zehirli bir medya görselini takip etti. O zamanlar "aptal rolü yapmak" ve bunu yaparken seksi görünmek modaydı; ama gerçekten, göründüklerinden daha zekiydiler.


@bimbotheory ✈️ phD in Bimbology #bimbo #bimboification #bimbotiktok #marilynmonroe #bombshell #fashionhistory #dumbblonde #nyu #parishilton #50s ♬ Diamonds Are a Girl's Best Friend (From "Gentlemen Prefer Blondes") - Marilyn Monroe


Marilyn Monroe, Anna Nicole Smith veya Dolly Parton gibi isimlerle örneklenen bir karakter. Kendilerini nefes kesici seslerle ve özür dilemeyen cinsellikle ifade ettiler ve erkeklerden paylarına düşen kederle yüzleştiler. Ancak göz alıcı ve güçlü kişiliklerini küçültmeyi reddettiler.

"Bimbofication", 2017'de ortaya çıkan terimdir. Platform topuklu sarışın bir kadının bir kitap alıp, spor ayakkabı içinde dağınık topuzlu bir esmere dönüşmesini betimleyen "De-bimbofication" başlıklı bir içerikten geliyor. Bir internet türü sanatı "bimbofication" gelen orijinal illüstrasyon ters çevrildikten sonra, kadın düşmanı sosyal yorum olarak alınan Twitter’da dolaştı.


Yine de seksi olmanın nesi yanlış? Paris Hilton, Britney Spears ve Lindsay Lohan gibi doğası gereği cinselleştirilmiş Y2K trendlerinin yeniden canlanmasıyla birlikte, bu terim internette genç kadınlar tarafından yeniden sahipleniliyor. #FreeBritney hareketine saygı duyan, alternatif pop türleri ve şeker gibi müzikalleri kucaklayan aynı kişi.

Kadın düşmanı erkek bakışını teşvik ettiği ancak kadınların vücut ve cinsiyet pozitifliğini bir moda ifadesi yolu olarak kullanmaktan zevk aldıkları, kendileri için giyinirken başkalarının fikrini dikkate almaları gerekmediği tartışılıyor. Kendini "ateşli kız koçu" ilan eden ve üniversiteden yeni mezun olan Megan Thee Stallion, "ateşli kız" olmanın bir ruh hali olduğunu iddia ediyor. Kendi anlatılarını kontrol etmenin öne çıktığı bu estetik, sosyal bir dijital hareket gibi gözüküyor.

Stil elbette aşırı kadınsı, iç çamaşırı etkileri, gösterişli aksesuarlar, eksik silüetler ve sıcak pembe tonlardan oluşuyor. Düşünün: bebek tişörtleri, gözüken tangalar, Playboy logoları ve düşük bel pilili mini etekler... Ayrıca platformlu kürklü kar botları, kürklü şapkalar ve kabarık beyaz kulaklıklar da dahil olmak üzere bir kar tavşanı unsuruna sahiptir.Akım, ucuzluk ve lüksü, yapay elmaslar ve busty üstleri, 90'ları ve "Bling" kültürünü anımsatan tasarımcı aksesuarlarıyla karıştırmayı hedefliyor. Yapmacık olmak ve nezaket, "Yeni Nesil Bimbo" akımındaki ana temalardır. Bireyler, içlerindeki Barbie rüya kızını kucaklamaya davet edilirler.