BOLLYWOOD MÜZİKALİ “FURSAT”, IPHONE 14 PRO İLE ÇEKİLDİ

Bir aşk hikayesi olan Fursat müzikalinin tamamı iPhone 14 Pro ile çekildi.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 06 Şubat 2023
BOLLYWOOD MÜZİKALİ “FURSAT”, IPHONE 14 PRO İLE ÇEKİLDİ

Tamamı iPhone 14 Pro ile çekilen “Fursat”, aşkın gücünü konu olan Bollywood tarzı bir müzikal. Yönetmenlik koltuğunda Bollywood’un ödüllü yönetmeni Vishal Bhardwaj’ın oturduğu, oyuncu kadrosu ve kamera arkası ekipte Bollywood’un ünlü simalarının yer aldığı filmde, Bollywood’a özgü şarkılar ve dans koreografileri başta olmak üzere popüler sinemanın tüm unsurları bugüne dek ticari olmayan bir yapımda hiç görülmemiş bir ölçekte bir araya geliyor.Filme adını veren “Fursat”, zamana sahip olmayı ifade eden anlamlı bir kelime. Bağlama göre bu kelime eğlence, konfor, avarelik ve huzur gibi farklı anlamlar taşıyabiliyor. Bu film temel olarak, bir insanın aşkı ancak şu anda sahip olduklarının kıymetini bildiği, geçmişe takılıp kalmadığı ve gelecekle ilgili endişelere kapılmadığı sürece bulup yaşayabileceği mesajını veriyor.

Hikaye hakkında
Doordarshak isimli antik bir kalıntının gizemli bir şekilde uyanmasıyla birlikte genç arkeolog Nishant, geleceğe dair öngörüler görmeye başlar. Bu öngörülerin etkisine kapılan Nishant, şimdiki zamanla bağlantısını yitirmesinin sonucunda kendini çocukluk aşkı Diya ile hayatını birleştireceği nişan törenine geç kalmışken bulur. Kalbi kırılan ve hayal kırıklığına uğrayan Diya, Nishant ile ilişkisine son verir. Bir tren yangınına, tehlikeli bir gangstere ve Diya’nın hayatına yönelik bir tehdide tanık olmasını sağlayan güçlü bir öngörüyle, Nishant’ın gelecekle ilgili takıntısı daha da derinleşir. Diya’yı ve birlikteliklerini kurtarmaya kararlı olan Nishant, zamana karşı yarışmak zorunda kaldığı bir maceraya atılır.

Müzikal bir film
Bir Bollywood filminde müzik olmazsa olmaz. “Fursat”a eşlik eden tüm müzikler Apple Music’te bulunabiliyor. Dinleyicilerin şarkıları en etkileyici şekilde dinleyebilmeleri için Uzamsal Ses teknolojisiyle sunulan “Fursat” film müziklerinin yer aldığı albüm bulunuyor.

Fursat’ın Yönetmeni Vishal Bhardwaj:
“Geleneksel bir film kamerası beraberinde 10 kişiyi, 3 kamera operatörünü ve 10 kutu lensi getiriyor. Bu nedenle hareket etmeniz zorlaşıyor ve hızlı davranamıyorsunuz. iPhone beni bu anlamda çok özgürleştirdi.

Beni en çok şaşırtan özellik Hareket modu oldu. Fursat’ın çekimleri sırasında birçok sahneyi Hareket modunda kaydettik. Ham çekim kayıtlarına baktığınızda görseller çok sarsıntılı ve dengesiz görünüyor. Hareket modunda ise her şey son derece sorunsuz. İnanmak için gözünüzle görmeniz gerek.

Önceki filmlerimde hiç bu kadar büyük bir ölçekle çalışmamıştım. Bu size iPhone’un sağlayabildiği ölçekle ilgili bir fikir verebilir. Bir aygıt olarak iPhone, insanı gençliğimizde sahip olduğumuz sınırların dışına çıkarıyor. Eskiden iPhone’un bugün yeni yetişen film yapımcılarına sağladığı lükslerden mahrumduk.”


Görüntü Yönetmeni Swapnil Sonawane:
“iPhone’un bu kadar çok şey yapabileceğini bilmiyordum. Her ne yaptıysa mükemmel bir şekilde yaptı. Bence en büyüleyici güncelleme Hareket modu oldu. Aygıtı elinizde tutup aktörü izlerken bütün gücünüzle koştuğunuz sırada harici gimbal kullanmamanıza rağmen titremeyen, son derece kusursuz çekimler yapabiliyorsunuz.

Sinematik mod, odağı netlemeden sorumlu bir kamera asistanının yapacağı gibi değiştiriyor. Odağın bu şekilde değişmesi duygusal bir etki yaratıyor. Bu özellik tek kelimeyle mükemmel.


iPhone 14 Pro hakkında
iPhone 14 Pro, Dynamic Island ile sunulan sihirli ve yepyeni bir iPhone deneyimi dahil olmak üzere en yenilikçi özelliklerle geliyor. Şimdiye kadarki en parlak ekranımız olan yeni Super Retina XTR ekran, Hep Açık olma özelliği sayesinde yeni Kilit Ekranını daha da pratik hale getiriyor. Dört pikselli sensöre sahip yeni 48 MP kamera sınıfı, daha fazla detay sağlayan daha çok özelliğe ve daha iyi loş ışık performansına imkan tanıyor. Yenilikçi güvenlik özellikleriyle her zamankinden daha vazgeçilmez hale gelen iPhone, tüm gün süren pil ömrü sunmaya devam ediyor. Bütün bu özellikler sektör lideri A16 Bionic çipten güç alıyor.

Yepyeni bir Pro kamera sınıfı
Yeni 48 MP Ana kamera, toplam dört yakınlaştırma seçeneği ve ProRAW formatında 48 MP fotoğraf çekme imkanı sunarak profesyonel kullanıcıların yaratıcılığına daha da fazla katkıda bulunan ekstra bir 2x Telefoto lens gibi yeni özelliklere olanak veriyor. Tüm kameralar yeni Photonic Engine sayesinde şimdi daha yüksek bir loş ışık performansına sahip.

A16 Bionic
Apple’ın 4 nanometre üretim teknolojisiyle geliştirilen ilk çipi, daha fazla verimliliğin yanı sıra daha da yüksek performans sunuyor. Daha hızlı bir CPU’ya sahip olan çip, A15’e göre yüzde 20 daha az enerji kullanıyor ve yüzde 50 daha fazla bant genişliği sağlaması sayesinde yoğun grafikler içeren oyunlar için mükemmel. A16; Dynamic Island, daha yüksek parlaklık, Hep Açık ekran ve yeni 48 MP kamera gibi iPhone 14 Pro’da bulunan önemli yeni özelliklerin arkasındaki gizli deha.

Hareket modu ve Sinematik mod
Hareket modu, aksiyonun tam ortasında çekim yaparken bile sorunsuz, titremeyen videolar kaydetmenize imkan veriyor. Video modundayken Hareket moduna kolayca geçiş yapabiliyorsunuz. Üstelik bu mod, videoyu çeken kişinin hızla hareket ettiği, örneğin koştuğu durumlarda daha da fazla stabilizasyon sağlıyor. Dış mekanda yapılan çekimler için ideal olan Hareket modu, yoğun hareket ve titreşime rağmen ufuk seviyesini korumaya yardımcı olmak için daha fazla overscan (geniş tarama) ve gelişmiş roll correction (kaydırma düzeltme) özelliklerinden yararlanıyor. 2.8K’ya kadar çözünürlüğü ve saniyede 60 kare video kaydını destekleyen Hareket modu, Dolby Vision veya ProRes kayıt özelliğiyle birlikte kullanıldığında güçlü bir yaratıcı araca dönüşüyor. Hareket modu, gimbal gibi ekstra donanımlar taşımanıza gerek kalmadan elde yapılan çekimlerde mükemmel görünen, sorunsuz videolar elde etmenizi sağlıyor.

4K Sinematik mod, büyüleyici bir alan derinliği efekti sunarken videoda basit ve kullanıcı dostu otomatik odak değişimlerine imkan veriyor. Böylece herkes sinematik çekimler yaparak daha etkileyici bir hikaye anlatımı stili yakalayabiliyor. Sinematik mod şimdi, saniyede 24 kare video çekimi dahil, saniyede 30 kareye kadar videolarda 4K çözünürlüğü destekliyor. Böylece sinemayı aratmayan çekimlere imza atabiliyorsunuz. Ayrıca saç ve cam gibi dokularda daha iyi semantik render alma imkanı sunuyor. Daha fazla yaratıcı kontrol için odak hem çekim sırasında hem de çekimden sonra değiştirilebiliyor. Sinematik mod aynı zamanda Dolby Vision HDR kalitesinde video kaydına da olanak veriyor.

 SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.