Burcu, Frida ve Kışlıkları

Burcu, Frida ve Kışlıkları

Burcu Olgun, Yeditepe üniversitesi Moda ve Tekstil tasarımı bölümünden 2005 senesinde  mezun  olduğu gibi kendini Londra’daki Instituto Marangoni’de Moda ve Aksesuar tasarımı okurken bulur. Alexander McQueen ve Yohji Yamamoto gibi iki büyük grupta staj yapma imkanına kavuşur. İki senenin ardından İstanbul’a dönmeye karar veren tasarımcı, “burcuolgun” markasını kurar ve Hüsrev Gerede caddesi, Koru apartmanında “BOist butik” i açar.  

Şimdilerde kışlık koleksiyonunu tamamlamaktadır. Bu koleksiyonda en büyük ilhamı özgür ve isyankar kadın Frida’dan alır. Frida kadını o kadar aşık, o kadar özgürdür ki, her seferinde deri değiştirip kendini farklı ifade biçimlerine gidebilir. Her gün uzunlu kısalı alternatifler yaratır kıyafetleriyle ve kendine baktırıp beğendirmeyi sever. Bazı kesimlerin çılgın, bazılarının uysal olarak nitelendirdiği, her biri ayrı kişilik sahibi kıyafetlerle ilgi odağı olmak ister. Kendinden emin, topuklu ayakkabı giyme zorunluluğu hissetmeyen bir kadın coşkusuna hakim olup, biraz maskülen, biraz feminen, biraz da masalsılığını korur tasarımlar. Bu kadın hep hareket halindedir, hiç öldürmeyi sevmez bel ve ayak ağrılarını. Gezmek uğruna her şeyden vazgeçer. Yumuşacık yünlü etekler, pamuklu, desenli elbiseler, ipek tulumlar,  elde grafik baskılı uzun ve kısa tişörtler bulunabilir bu sezonda burcuolgun/Boist’te. Herkesi eğlendirmek ve kendi hikayesini dinletmek ister bu kumaşlar. Her kesime hitap etmek ister fiyat aralığıyla aynı zamanda. Fiyatlar 100 TL den başlayıp, 1000 TL’ye kadar farklılık gösterebilir genelde ama bu kadar büyük bir uçurum gözünüzü korkutmasın, tersine seçenek zenginliğiyle sizi heyecanlandırsın.

Türk tasarımcılardan Aslı Filinta’nın hayal gücüne ve Erdem Moralıoğlu’nun kadınsılığına bayılır Burcu. Kıskançlıkla hayranlık karışır ve gıpta eder ikisine de. Yabancılardan Roland Mouret’nin origamiyi işleyişini, yeni kumaşlar keşfetmesini;  A.F. Vandevorst’un maskülenliğini hayranlıkla izler. Kendi tasarımlarında yansıtmaya çalıştığı maskülenlik ve hafifliği yeni yerler gezerek, yeni kitaplar okuyarak ve sergilere giderek kazanır. En önemlisi de çizgisini hep korumak ister. Hep renkli kalıp, sadelikten şaşmaz. Ancak her kadının hayatında biraz abartı olması gerektiğine inandığından, çılgın show kıyafetleri de ilk defa bu kış butiğine girecektir.

Fotoğraftaki Pelerin, Burcu Olgun, fiyat, 450 TL

Hacer Yeni