ÇİN'DE GÖRÜLEN YENİ VİRÜS VAKASI

Çin'de corona virüs etkisini kaybetti ama dün yeni bir yeni bir virüs vakası ortaya çıktı. Yeni virüsün adı: Hanta...

Çin'in İngilizce yayın yapan ulusal gazetesi Global Times'ın haberine göre; Çin'in Yunnan Eyaletinden bir kişi Pazartesi günü kiralık otobüsle çalışmak üzere Shandong Eyaleti'ne dönerken öldü. Hanta virüs testi pozitif olduğu belirlenen kişi ile birlikte otobüsteki diğer 32 kişi test edildi.

HANTA VİRÜS NEDİR? NERELERDEN BULAŞIR? 

İlk olarak Kore'deki Hantaan Nehri'nde görülen virüsün adı da buradan geliyor. Hantavirüs, başta sıçan, fare gibi kemirgenlerin ısırmasından ya da onların salgılarından bulaşıyor. Özellikle kırsal bölgelerde bu virüse yakalanma oranı daha fazladır. İnek, tavuk, kedi veya köpek gibi hayvanlara bu virüs ancak kemirgenlerle temas halindeyse bulaşır. Bunun  dışında görülmez. 

12-21 gün arasında kuluçka dönemi olan hanta virüsün belirtileri arasında ,yüksek ateş, bulantı, kusma, baş ağrısı yer alıyor. Ayrıca ciltte kanamalara ve böbrek fonksiyonlarının bozulmasına da yol açtığı biliniyor. 

HANTA VİRÜSTEN KORUNMANIN YOLLARI

Evlerde kemirgen beslememek, gereksiz eşyaları depolamamak, hijyene dikkat etmek, kemirgenlere yaşam alanı oluşturacak ortamlar yaratmamak, yiyecekleri kapalı kaplarda saklamak, özellikle riskli bölgelerden gelen tır, kamyon konteynırlarda önlemlerin artırılması sayılabilir. 

2009 yılında Türkiye'de de görülen hantavirüs , Arjantin'de de görülerek 9 kişinin ölümüne yol açmıştı. 

Etİketler