ÇOCUKLUĞUMUZA YOLCULUK: EN İYİ 15 DISNEY FİLMİ

Bu hafta sonu Disney zamanı!

Çocukken izlediğimiz Disney animasyon filmleri son zamanlarda canlı aksiyon olarak yeniden çekiliyor. ‘Aladdin,’ ‘Aslan Kral,’ ‘Küçük Deniz Kızı’ ve ‘Mulan’ filmleri derken, favori animasyon filmlerimize yeni bir bakış açısı ekleniyor. Hafta sonları yapacak yeni bir aktivite arıyorsanız, bir Disney filmi maratonuna ne dersiniz? Sabahtan akşama kadar battaniyenin altında Disney’in animasyon ve aile filmlerini izlemek için daha doğru bir zaman olamaz! Peri masallarından, büyüleyici Disney efektlerine kadar bu filmler sizi keyifli bir seyahate çıkarıyor. Her şeyi ilk hali ile sevenlerden veya sadece çocukluğunuza nostaljik bir yolculuğa çıkmak isterseniz aşağıda içinizi ısıtacak Disney filmlerini görebilirsiniz…

THE PARENT TRAP (1998)


Lindsay Lohan’ın ikiz kardeşler Halle ve Annie’yi canlandırdığı ‘Parent Trap’ filmi boşanan ve ayrı şehirlerde yaşayan ebeveynlerin küçükken birbirinden ayrılan ikizlerini anlatıyor. Biri Kaliforniya’da biri ise Londra’da yetişen ikiz kardeşler, yaz kampında yeniden karşılaşıyorlar. 

MARY POPPINS (1964)

‘Mary Poppins’ filmi defalarca yapılmış olabilir ancak 1964’te Julie Andrews’un başrolde yer aldığı klasiği unutamayız. Tarihi referansları ve iç ısıtan hikayesi ile Banks ailesine neşe ve büyü getiren Mary Poppins, bu sefer de sizin evinize gelmeye hazır! 

THE PRINCESS AND THE FROG (2009)


Hepimizin hayali kurbağaları prense dönüştürmek değil mi? Klasik bir hikayeye farklı bir yorum katan Disney, 2009’da ilk Afrikalı-Amerikalı prensesi, Tiana’yı tanıtmıştı. Klasik bir romandan ilham alan ‘The Princess and the Frog,’ aynı zamanda New Orleans’ın zengin kültür mirasına değiniyor. 

MULAN (1998)


‘Mulan’ filminin canlı aksiyon filmi askıya alınmıştı, bu nedenle hafızamızı tazelemek için orijinal 1998 yapımı ‘Mulan’ animasyonunu isleyebilirsiniz. Genç Çinli bir kızın, erkek kılığına girerek savaşa gitmesini anlatan ‘Mulan’ filmi Disney’in en ilginç hikayelerinden biri olabilir. 

THE PRINCESS DIARIES (2001)


Anne Hathaway ile Prenses Mia olarak tanıştığımız ‘Prenses Diaries’ serisinde aynı zamanda bir Disney vazgeçilmezi olan Julie Andrews da var! San Fransisco’da bir lise öğrencisi olan Mia, babasının kurgu ülke Genovia’nın kralı olduğunu öğreniyor. Mia’nın normal bir liseli kızdan prensese dönüşünü izlediğimiz ‘The Princess Diaries’ filminde favori sahnemiz merdivenlerden yataklar ile kaydıkları pijama partisi bölümü olabilir! 

UP (2009)


Disney’in en duygusal animasyon filmlerinden biri olan 2009 yapımı ‘Up’ gözlerinizi dolduracak türden! İzleyenlere yaşlı bir çiftin hikayesini anlatan ‘Up’ filminde bir sürü balon ve uçan bir ev var.

101 DALMAÇYALI (1996)


Emma Stone’un yer aldığı ‘Cruella’ filminin fragmanı geçtiğimiz günlerde paylaşıldı! Filmin orijinaline dönüş yapmak isterseniz, 1996’da Glenn Close’un Cruella de Vil karakterini canlandırdığı filmi izleyebilirsiniz. Close sayesinde neredeyse her Cadılar Bayramında gördüğümüz Cruella de Vil karakterinin Emma Stone ile aynı etkiyi sürdüreceğine eminiz. 

TOY STORY (1995)


Neredeyse her sene bir ‘Toy Story’ filmi görüyoruz! Her defasında da ödül töreni sezonunda taçlandırılan ‘Toy Story’ filminin ilkini ziyaret etme zamanı. Pixar ve Disney’in ortak yapımı olan ‘Toy Story’ filmi hem Tom Hanks ve Tim Allen seslendirmesi hem de ikonik müzikleri ile öne çıkıyor. Çocukluk hayallerimizi ekrana taşıyan ‘Toy Story’ filminde tüm oyuncaklar canlanıyor!

MALEFICENT (2014)


Elle Fanning ve Angelina Jolie’nin başrolde oynadığı ‘Maleficent’ filminin ikincisi 2019’da çekilmişti. Klasik ‘Uyuyan Güzel’ hikayesini ‘kötü karakter’ Maleficent’ın gözünden anlatan bu film serisi, Disney’in favorileri arasında. 

MONSTER’S INC (2001)


Çocukken yatağınızın altında bir canavar var diye korkuyor muydunuz? Eğer öyleyse, bu film ile canavarların gerçek olmasını dilemiş olabilirsiniz. Aklımızdaki canavarlardan çok daha sevimli olan ‘Monster’s Inc’ filmi karakterleri, çocukların korkularını yenmelerini sağlayacak türden. 

ENCHANTED (2007)


Susan Sarandon, Patrick Dempsey ve Amy Adams’ın başrolleri paylaştığı ‘Enchanted’ filmi masal dünyası ile gerçek hayatı bir araya getiriyor. Üvey annesinden kaçmak için masal krallığından çıkan Prenses Giselle, kendini Manhattan’da buluyor!

POCAHONTAS (1995)


Gerçek bir hikayeden uyarlanan ‘Pocahontas’ filmlerinin ilki en etkileyicisi diyebiliriz. Müzikleri, görüntüleri ve Pocahontas karakterinin özgür ruhu ile bizi etkileyen bu film, güçlü bir kızın hikayesini anlatıyor. 

RATATOUILLE (2007)


Madem hepimiz bu dönemde şef olduk… O zaman Fransız mutfağının vazgeçilmezi olan ratatouille yemeğini yaparken ‘Ratatouille’ izleme zamanı. Bu animasyon filminde ünlü bir Fransız şef olmaya kararlı olan fare Remy, insan dostu ile yemek eleştirmenlerini etkilemeye çalışıyor. 


LADY AND THE TRAMP (1955)


Disney’in en ikonik animasyon sahnelerinden biri iki köpeğin spagetti yerken öpüşmesi olabilir! Sosyal medyada hala paylaşılmaya devam edilen bu görüntü, ‘Lady and the Tramp’ filmine ait. Sahipleri Jim ve Darling bebek sahibi olduktan sonra kendini unutulmuş hisseden Lady, eve bir de kedi alındıktan sonra kaosun suçlusu oluyor. Sokaklarda gezmeye çıkan Lady, Tramp ile tanışarak farklı bir dünya keşfediyor. 

SAVING MR. BANKS (2013)


Son film önerimizde Disney filmlerini mümkün kılan Walt Disney’i öne çıkarmak istiyoruz! Emma Thompson ve Tom Hanks’in başrollerde olduğu ‘Saving Mr. Banks’ filminde yazar Pamela Travers’ın Los Angeles’a giderek Walt Disney ile tanışması anlatılıyor. ‘Mary Poppins’ hikayesini filme uyarlamakta ısrarcı olan Travers, Walt Disney’i ikna etmeye çalışıyor.