Çok Severek Aldım: St. Tropez Sandalet

Şu an ayağımdalar. Mine Kırıkkanat, Colette, Picasso, Jean Cocteau ve Brigitte

İndirimleri dolaşırken yalnızca bir tek şey aradım: Gladyatör sandalet. Hiç bulamadım. En pahalı olanları, dolayısıyla indirimin fazlaca etkilemedikleri bile çoktan satılmıştı. Kim bilir hangi deniz kenarında paralanıyorlar şu anda? Bu sıcakta.

Abdi İpekçi’de bir aşağı bir yukarı turlarken aradığımı buldum. Mapa mağazasında. Hemen Giuseppe Zanotti’nin yanında. Daha once de bakmıştım. 300 lira demişlerdi almamıştım. 150 liraya indiklerini görünce hemen aldım. Asıl anlamadığım o kadar pahalıya satılan sandaletler kapış kapış giderken modası asla geçmeyecek ve sonsuz ölçüde rahat bu sandaletleri kimsenin fark etmemiş olması.

Ben ilk olarak Türk medyasının en şık kadını Mine Kırıkkanat’ın ayağında gördüm St. Tropez sandaletlerini. Bir yaz günüydü. Mine Hanım tayyörünün altına giymişti onları. Bayılmıştım. Bana, “Fransa’da çok ucuza satılıyor, herkesin ayağında bunlardan var”, demişti.

1930’lardan beri el yapımı olarak üretiliyorlar St. Tropez’de. Spartalıların sandaletlerine zamansız bir öykünme işte.   

Şu an ayağımdalar. Mine Kırıkkanat, Colette, Picasso, Jean Cocteau ve  Brigitte Bardot’yla aynı sandaletleri giyiyorum. E tabii ki iyi hissediyorum.

Hacer Yeni