DİJİTAL HAYALLER

Harvard mezunu Dr. Zeynep İnanoğlu Özdemir'le ELLE'e özel.

Fahriye Evcen'in kapağını süslediği ELLE Ocak sayımızı, bildiğiniz gibi teknolojiye yön veren kadınlara adamıştık. İşte onların en önemlilerinden biri; Dr. Zeynep İnanoğlu Özdemir! Suzan Yurdacan'ın gerçekleştirdiği röportaj baştan sona dikkatinizi çekecek. İşte size fikir verecek bir başlangıç.

Harvard mezunu. Google'da çalıştı. Doktoralı bilgisayar mühendisi. Çoğumuza bilim kurgu veya hayal gibi
gelen pek çok konu onun adeta “oyun alanı”. Teknoloji ve bilim dünyasındaki kadınlardan ilham aldığımız
bu sayıda, Dr. Zeynep İnanoğlu Özdemir'le geleceğe dair çok heyecan verici ipuçları içeren konuları
konuştuk.

Bugüne kadar hayallerimin ötesinde işler yapma fırsatım oldu” diyen Dr. Zeynep İnanoğlu Özdemir'le, 2015'in ilk sayımızın konseptinin; onun da uzmanlık alanı olan teknoloji ve bilim olması, bir araya gelmemiz için yeterli sebepti. Peki neden o?
Özgeçmişi ve kariyerine göz attığınızda zaten bu soru kendiliğinden “düşmüş” olacak. Bir ipucu: Doktorasını yapay
zeka kapsamına giren ses sentezleme ve makine öğrenimi üzerine yapmış, Google'da dört sene çalışmış, yaklaşık bir yıldır Doğan TV'de dijital grubu yönetiyor. Büyük ihtimalle bunu biliyorsunuz, yapımcı Türker İnanoğlu ve sinemanın en zarif kadınlarından Gülşen Bubikoğlu'nun kızları, başarılı televizyoncu Cüneyt Özdemir'in eşi. Ve iki yaşındaki Mavi'nin de annesi.

ELLE: Şu anda hayal ettiğiniz işi mi yapıyorsunuz?
ZEYNEP İNANOĞLU ÖZDEMİR: Şöyle diyelim, her zaman beni mutlu eden işlere konsantre oldum ve çalışmaktan keyif aldım. Bunun sonucunda bugüne kadar hayallerimin ötesinde işler yapma fırsatı buldum, hayal ettiğimden daha yetkin ve özel insanlarla çalıştım...

DEVAMI OCAK SAYIMIZDA. OCAK SAYIMIZ GOOGLE PLAY, APP STORE VE BAYİLERDE...

Röportaj: Suzan Yurdacan
Fotoğraf: Bedia GÜnaydın
Styling: Oğuz Erel