“DOKU KUMAŞ TASARIM YARIŞMASI” İÇİN GAZİANTEP’TE MUHTEŞEM DEFİLE

İkinci kez organize edilen Doku Kumaş Tasarım Yarışması'nın finali Gaziantep Zeugma Antik Kenti’nde gerçekleşti.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 12 Ekim 2022
“DOKU KUMAŞ TASARIM YARIŞMASI” İÇİN GAZİANTEP’TE MUHTEŞEM DEFİLE

Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB) tarafından, Ticaret Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğünde ikinci kez organize edilen “Doku Kumaş Tasarım Yarışması”, görkemli bir defile ile final yaptı.Tanem Sivar’ın sunuculuğunu üstlendiği “Doku Kumaş Tasarım Yarışması” finali Gaziantep Zeugma Antik Kenti’nde gerçekleşti. Mart ayında startı verilen ve genç tasarımcıların katılımına açık yarışmada ilk iki jüri değerlendirmesini başarı ile geçen; “Dokuma”, “Örme” ve “Baskı” kategorilerinden toplam 30 yarışmacının kumaş tasarımlarından üretilen 60 parçalık kreasyon sergilendi. Finalistler bu önemli geceye ünlü tasarımcı ve stil danışmanları Aslı Filinta Demir, Sultan Gadimbayli ve Ceylan Atınç’ın danışmanlığında hazırlandı. Final değerlendirmesi sonucu her kategorinin ilk üç derecesi belli oldu. Buna göre; dokuma kategorisinde İrem Zeynep Gültekin birinci, Elif Demirbilek ikinci, Gökhan Gökgöz üçüncü; örme kategorisinde Nigar Demirtay birinci, Gizem Yılmaz ikinci, Damla Çarkçı üçüncü, baskı kategorisinde ise Şeyma Bayram birinci, Burcu Atay ikinci, Esra Eren ise üçüncü oldu. Dereceye girenler birbirinden değerli ödüllerin sahibi oldu. Her kategoride birinciye 150.000 TL, ikinciye 100.000 TL, üçünce 50.000 TL para ödülü verildi.  Ayrıca kategori birincileri Ticaret Bakanlığı desteği ile yurt dışında eğitim alma hakkı kazandı. Dereceye giren tasarımlar aynı zamanda “Faraway&Doku İş Birliğinde Kapsül Koleksiyon” olarak hazırlanıp satışa sunulacak.


“Doku Kumaş Tasarım Yarışması” finalinde bu yıl ilk defa “Tekstilde Sürdürülebilir Geleceği Tasarlamak Özel Ödülü” de verildi. “İSTİLA” temalı kreasyonu ile Elif Demirbilek, ödülün sahibi oldu. “Doku Kumaş Tasarım Yarışması” kapsamında her kategoride ilk beşe giren yarışmacılar yurtdışındaki tekstil ve moda fuarlarını ziyaret edecekler. Bütün finalistlere de iPad Air hediye edildi.

Aslı Filinta; “Burada yaratıcı belleğimizi ve köklerimize bağlılığımızı kutluyoruz”
Gecede “Doku Kumaş Tasarım Yarışması”nın Stratejik Danışmanı Aslı Filinta da sahneye çıkarak hem “Tekstilde Sürdürülebilir Geleceği Tasarlamak Özel Ödülünü” takdim etti hem de kısa bir konuşma yaptı.  Aslı Filinta, “Çok kıymetli anlardayız; dünyada kollektif yaşamın ilk kez başladığı ve bugüne kadar da çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış Anadolu topraklarındayız. Ve biz bu gece, böyle büyülü bir ortanda derine kök salmış yaratıcı belleğimizi ve bu köklerimize olan bağlılığımızı kutluyoruz. Sizlerin de destekleri sayesinde varlığımızı daha ileri götürecek olan genç nesille, yolu açmaya hep birlikte niyet ediyoruz” açıklamasında bulundu.  


Jüride Türk tekstil markalarının önemli isimleri yer aldı
İş ve cemiyet hayatının ilgi gösterdiği, ünlü oyuncuların davetliler arasında olduğu Doku Kumaş Tasarım Yarışmasının final jürisi de dikkat çekici isimlerden oluştu. AJK Tekstil Kurucu Ortağı KUTNİA CEO’su Julide Konukoğlu’nun başkanlığını yaptığı jüride şu isimler yer aldı: Faraway Marka Kurucusu Ayşe Boyner, TAGG Marka Kurucusu Gökay Gündoğdu, Elle Shoes Yönetim Kurulu Üyesi Suna Akar Çapan, Museforall Kurucusu Yasemin Ögün, Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Akınal, Moda Tasarımcılar Derneği Eş Başkanı Özlem Kaya, HSM Moda Tekstil Kumaş Ar-Ge ve Satın Alma Direktörü Ozan Köse, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölüm Başkanı Prof. Dr. Biret Tavman Ertuğrul, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Kemal Can, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda Giyim Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Nesrin Önlü, Influencer ve İçerik Üreticisi Rachel Araz Kiresepi. Defileyi izleyenler arasında Gül Gölge, Rağbet Kolaros, Zerrin Nişancı, Şafak Pekdemir, Ece Kıral gibi isimler de yer aldı.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.