10 ADIMDA EKOLOJİK AYAK İZİNİZİ AZALTIN

Günlük hayatınızda kolayca uygulayabileceğiniz bu 10 adım ile çevreyi koruyabilirsiniz...

Bir gününüze dönüp bakınca ne kadar çok tek kullanımlık plastik ve genel anlamda atık geride bıraktığınızı düşündünüz mü? İçtiğiniz kahvenin bardağı, kullandığınız pipet veya pet su şişeleri… Bir kişi olarak kullanımımızı düşünürsek bunun günde ne kadar biriktiğini tahmin edebilirsiniz. Ancak atıksız bir yaşam düşündüğünüz kadar zor değil. Ucunda ciddi anlamda dünyayı ve çevreyi kurtarmak varsa ufak değişimler oldukça mümkün!

Hepimizin birden tamamen atıksız bir yaşam tarzına geçiş yapmamız zor değil ancak belli başlı şeylerden vazgeçersek bu kümülatif olarak doğaya pozitif bir dönüş yapıyor. Hem daha bilinçli bir tüketici olmak, hem de bireysel olarak doğaya verdiğiniz zararı azaltmak istiyorsanız, aşağıda ekolojik ayak izinizi azaltacak 8 değişimi görebilirsiniz…

1. ÇEVRENİZİ TANIYIN

Bulunduğunuz yeri, şehri, mahalleyi veya sokağı tanımak büyük bir efor gibi görünmüyor. Ancak bu gerçekten etkili bir adım! Yaşadığınız yerdeki geri dönüşüm noktalarının yanı sıra mahallenizin sorunlarını da öğrenerek daha bilinçli olabilirsiniz. Aynı şekilde lokal manavlardan ve marketlerden alışveriş yaparak sadece doğaya değil mahallenizin gelişimine de katkıda bulunabilirsiniz. Yaşadığınız yer ile daha güçlü bir bağ kurarsanız, kendinizi daha sorumluluk sahibi hissedebilirsiniz. Bu ilk adım olarak çok önemli bir şey!

2. EVİNİZDE ALIŞVERİŞ YAPIN

“Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyiz! Ancak atıksız bir yaşamın başlangıcı evinizden geçiyor. Geri dönüştürülmüş malzemelerden saklama kapları, kağıt pipetler, geri dönüştürülebilen çöp torbaları ve çok daha fazlası… Ancak önce evinizde olan malzemelere göz atmalısınız. Ekolojik malzemeler almakta niyet iyi olsa da evinizdeki malzemeleri tüketmeden yenilerini almayın. İhtiyacınız olan birçok şeyin evinizde bulunduğuna eminiz!

3. DEKORASYON YAPARKEN KREATİF OLUN

Son zamanlarda, özellikle karantina dönemi ile birlikte, evimizi yenilemek çok eğlenceli bir aktivite haline geldi. Ancak bir sonraki dekorasyon isteğinizde yine bir önceki maddedeki ‘evinizden alışveriş yapın’ mantığı ile ilerleyebilirsiniz. Yeni bir dekor almak yerine farklı odalarda bulunan parçaların yerini değiştirin. Eğer aklınızda farklı bir şey varsa evinizdeki pek çok atıktan eğlenceli dekorasyon parçaları yaratabilirsiniz. Bunun sırrı ise DIY videoları!

(Getty Images)

4. İKİNCİ EL KONSEPTİ İLE BARIŞIN

‘Vintage’ dediğimiz zaman havalı, ‘ikinci el’ dediğimiz zaman pek de tercih edilen bir konsept olmuyor. İkinci el yaşam tarzını benimsemek kıyafet, kitap, dergi gibi birçok şeyin döngüsüne katkıda bulunuyor. Yeni bir kitap almak yerine arkadaşınız ile kitap değiş tokuşu yapmaya ne dersiniz? Veya internette kıyafetlerin ömrünü uzatan pek çok ikinci el uygulaması var! Bir kere giydiğiniz ve sonra elinizi bile sürmediğiniz o eteği başka biri severek giyebilir! Yeni bir ceket mi arıyorsunuz? Bir tüketici tarafından kullanılmayan bir modele ne dersiniz? İnternetteki ikinci el furyası oldukça geniş, ön yargıları bırakıp bu yaşam tarzını deneme zamanı!

5. KAVANOZ BİRİKTİRİN!

(Getty Images)

Bir insanın evinde kaç tane kavanoz olabilir? Yüzlerce! Özellikle Türkiye’de yaşayan insanlar olarak hepimiz yaz ve kış arasındaki salça yapma furyasının bir parçasıyız. Ancak bu kavanozlar sadece salça ve domates için değil! Yeni bir saklama kutusu veya kabı almadan önce evinizdeki boş kavanozları gözden geçirin. Masanızdaki kalemleri, makyaj pamuklarınızı, takılarınızı ve daha birçok fazla eşyanızı kavanozlarda saklayabilirsiniz. Gözünüze hitap etmiyor mu? O zaman yine DIY videolarını önereceğiz!

6. BULUNDUĞUNUZ ŞEHİRDEKİ ATIK YÖNETİMİNİ ANLAYIN

(Getty Images)

Bulunduğunuz şehirdeki atık yönetimini araştırmak ve anlamak kulağa oldukça sıkıcı geliyor. Ancak bu sıkıcı olduğu kadar çok önemli bir adım. “Keşke geri dönüşüm olsa” diyor olabilirsiniz, belki vardır! Bunu araştırmadan bilemezsiniz. Bulunduğunuz yerde atık merkezlerinin yanı sıra geri dönüşüm noktaları olma olasılığı oldukça yüksek. Her şeyi bir seferde çöpe atmak çok basit ancak yerel geri dönüşüm noktalarını keşfederek, atıklarınızın doğru yere gittiğine emin olabilirsiniz. 

7. TARİFLERİNİZİ BAŞTAN YARATIN

(Getty Images)

Yemek atıklarını önlemenin bir yolu ise tariflerinizi değiştirmek. Kek yapmak istiyorsunuz ancak evde eksik malzemeniz mi var, internette farklı malzemeler ile birçok kek tarifi var! Dolabınızda olan malzemelerle tarifleriniz konusunda kreatif olabilirsiniz. Bu aynı zamanda daha çeşitli bir beslenme şekli de sunuyor. Dolabınızdaki sebzeler ile farklı yemekler veya eksik malzemelerin yerine farklı alternatifler yaratabilirsiniz. 

8. DAHA AZ ARAÇ KULLANIN

(Getty Images)

İtiraf edelim ki hepimiz ciddi anlamda iki adımlık yere gitmek için özel araç kullanabiliyoruz. Ancak bunu değiştirmek için sinyaliniz burada! Yeterince egzersiz yapamadığınızdan yakınıyorsanız, bu adımı günlük egzersizinizden de sayabilirsiniz. Yakınlardaki kafeye yürüyerek, işe toplu taşıma ile veya çıtayı biraz daha yükseltmek istiyorsanız bisikletle şehir içinde seyahat etmeye başlayabilirsiniz.

9. TEK KULLANIMLIK PLASTİĞİN ALTERNATİFLERİ VAR!

(Getty Images)

Ekolojik ayak izinizi azaltmanın kilit noktalarından biri tek kullanımlık plastikten vazgeçmek. Evet… Bu aniden olabilecek bir şey değil. Ancak ofiste plastik şişe tüketmek yerine yanınıza bir termos alabilir. Gittiğiniz kafede bardak tüketmek yerine yanınızda bir termos taşıyabilirsiniz. Pipetlerden bahsetmiyoruz bile! Restoranlarda veya kafelerde getirilen pipetleri kullanmayacağınızı söylemek bile günlük olarak dünyadaki plastik atık sorununa pozitif bir katkıda bulunabilir. 

10. SU TÜKETİMİNİZİ KONTROL ALTINA ALIN

Bath bomb’lar ile küvet sefası yapmak çok güzel… Ancak dünya için duş almayı tercih edin. Uzun uzun duşlar da harika ancak banyoda geçirdiğiniz zamana oranla su tüketimine dikkat çekmek istiyoruz. Dişlerinizi fırçalarken musluğu kapatmak, saçınızı şampuanlarken suyu kesmek, bulaşık yıkarken suyu açık bırakmamak gibi küçük adımlar büyük oranda su tüketiminizi sınırlandırıyor. Bu minik ama etkili adımlar ile evinizdeki su tüketimini sınırlandırabilirsiniz.