ELLE 100 WOMEN CHANGE MAKERS

ELLE dergisinin 45 edisyonu tarafından oylanan dünyayı değiştiren 100 kadın!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 08 Aralık 2022
ELLE 100 WOMEN CHANGE MAKERS

Bazıları uluslararası platformlarda, diğerleri yerel politik sistemler içinde fark yaratmaya odaklanmış bu 100 kadın, sınırları zorluyor, karar mercileri arasında sosyal etkileşim imkanları yaratıyor, topluluklara kapsayıcı düşünceyi aşılayıp sabit fikirleri değiştiriyor ve kalbimizi kazanıyor.ELLE dergisinin 45 edisyonunun yaratıcı ve yönetici ekipleri tarafından oylanan kadınlardan oluşan bu fark yaratanlar listesi, belirli bir sıralama olmaksızın, kadınların her alanda sahip olduğu yumuşak gücün ve sismik etkinin altını çiziyor. Sıkı tutunun, yüzde 100 ilham içerir!

TOPLUM

Dünyayı değiştirmek için seslerini kullanan bu kadınlar, önyargılarla savaşarak haklarımız için yılmadan mücadele ediyorlar.

REEMA BINT BANDAR AL SAUD
Suudi Arabistanlı, 47 yaşında
NEDEN O?
Suudi Arabistan’ın Amerika Birleşik Devletleri büyükelçisi ve ülke tarihindeki ilk kadın elçi. Kadınların toplum içindeki rollerinin güçlendirilmesini savunuyor ve Suudi kadınların yaşam ve çalışma fırsatlarını genişletmek için uğraş veriyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Suudi Arabistan’da kadınların araba kullanma hakkını savunmak için başlattığı kampanya, amacına ulaştı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Hareketsiz durursanız, onlara sizi aşağı itme gücü vermiş olursunuz. Oysa yürümeye devam ederseniz sizi takip etmek zorunda kalırlar.”
SIRADA NE VAR?
Princess Reema, sahip olduğu Catmosphere Vakfı aracılığıyla Suudi Arabistan’da nesli tükenmek üzere olan Arap Leoparı gibi büyük kediler ve ekosistemleri hakkında farkındalık yaratmak için kasım ayında ikinci Catwalk yürüyüşünü başlattı.SHANNON MELISA CHAN
Hong Konglu, 38 yaşında
NEDEN O?
Dr. Chan, Hong-Kong Çin Üniversitesi’nde mide-bağırsak cerrahı ve yardımcı doçent sıfatıyla yürüttüğü günlük işinin yanı sıra, dünya çapında imkânı kısıtlı insanlara cerrahi hizmet sağlamak amacıyla Sınır Tanımayan Doktorlar (Médecins Sans Frontières) ile yakın iş birliği içinde çalışıyor. Herkes için eşit tıbbi bakıma erişim hakkını savunuyor. Bugüne kadar Yemen ve Sudan gibi savaşın harap ettiği son derece tehlikeli yerlerde tıbbi yardımın ön saflarında yer aldı. Ayrıca Hong Kong’daki Covid-19 aşılama sürecinde aktif rol üstlendi.
ÖNE ÇIKMA ANI:
2021’de Hong Kong İnsanlık Ödülü’nü kazandı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Hayatın anlamını bulun ve sizi mutlu eden şeyleri yapın.”
SIRADA NE VAR?
Dünyanın az gelişmiş bölgelerine insani yardım sağlama taahhüdünü yineledi.

ANGELINA JOLIE
Amerikalı, 47 yaşında
NEDEN O?
Aktris, film yapımcısı, yardımsever, Kamboçyalı-Amerikan iyi niyet elçisi... Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ndeki çalışmalarının yanında kararlı bir çevreci ve hayvan hakları aktivisti olarak tanınıyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Haziran 2020’de George Floyd’un öldürülmesinin ardından NAACP Yasal Savunma Fonu’na 200 bin dolar bağışta bulundu.
ÖZLÜ SÖZÜ:

“Başkalarına faydalı bir hayat yaşamasaydım hiçbir şeyin anlamı olmazdı.”
SIRADA NE VAR?
Every Note Played filminde ALCS teşhisi konan bir piyano virtüözüne yardımcı olan eski eş rolünü üstlenecek. Jolie, kadınları arıcılık konusunda eğitmek için Kamboçya’da başlatılan UNESCO’nun ikinci “Arılar için Kadınlar” programını yönetiyor.
Fotoğraf: Lachlan Bailey
MARTA LEMPART
Polonyalı, 43 yaşında
NEDEN O?
Sosyal ve politik aktivist olarak tanınan Lempart, hükümeti tarafından suçlandı, tutuklandı ve muhaliflerin ölüm tehditleriyle karşı karşıya kaldı. Ancak bu, kürtaj hakkını talep eden Kadın Grevi’ni başlatmasını ve yönetmesini engellemedi. Çalışmaları arasında Polonya’daki LGBTQ+ topluluğu üyeleri ve engelli insanlar için eşit hakları savunmak da yer alıyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Hükümet propagandasına karşı koymak için Polonya Kadın Grevi hareketini başlattı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
”Bir ileri bir geri gidiyoruz, bu da büyük bir hüsrana neden oluyor. Belli ki, zaman alacak ama sonunda oraya varacağımızı biliyorum, çünkü başka türlüsü imkânsız.”
SIRADA NE VAR?
Diğer aktivistleri ruh sağlığı desteği aramaya teşvik ediyor.
Fotoğraf: Katarzyna Pierzchala
VUSLAT DOĞAN SABANCI
Türk, 51 yaşında
NEDEN O?
Eski bir gazete yayıncısı olan Vuslat Doğan Sabancı, eğitimde eşitlik ve genç kadınları güçlendirmek için çalışan Aydın Doğan Vakfı’nın başkan yardımcısı. Aynı zamanda, anlamlı bir değişime giden bir yol olarak ”cankulağıyla dinleme”ye adanmış küresel bir girişim olan Vuslat Vakfı’nın da kurucusu. Kendi kendini yetiştirmiş bir sanatçı ve Türkiye’de insan hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında güçlü bir ses konumunda.
ÖNE ÇIKMA ANI:
2021’de Vuslat Vakfı’nın Venedik Mimarlık Bienali için yaptırdığı ilk yaratıcı enstalasyon projesi, Valentino’nun Venedik’teki couture defilesinin mekânı oldu.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Dinlemek için aktif olarak orada bulunmanız gerekir ve dinlemek cesaret ister”.
SIRADA NE VAR?
“Kendimizle, birbirimizle ve doğayla bağlarımızı düzeltmeden sosyal sistemlerimizi düzeltemeyeceğimizi” savunmaya devam ediyor.
Fotoğraf: James Mollison


MANJULA PRADEEP
Hintli, 53 yaşında
NEDEN O?
Hindistan Gujarat’taki ortodoks bir aileden gelen ve büyürken tacizci babasına meydan okuyan Pradeep, günümüzde Hindistan’ın en yoksul topluluklarının hakları için çalışan bir avukat ve aktivist.
ÖNE ÇIKMA ANI:
2021’de Ulusal Kadın Liderler Konseyi’ni kurdu.
ÖZLÜ SÖZÜ:


“Kadın olduğum için gurur duyuyorum. Benim ülkemde bir kız çocuğu doğduğunda insanlar rahatsız oluyor. Böyle bir toplumda bıraktığım iz, fikirlerini dile getirmekten çekinen kadınları uyandırdı. Şimdi adaletsizlikle mücadele ediyorlar.”
SIRADA NE VAR?
Ülkenin dışlanmış gençliğini güçlendirmeyi amaçlayan WAYVE Vakfı aracılığıyla çalışmalarına devam ediyor.
MARIA RESSA
Filipinli-Amerikalı, 59 yaşında
NEDEN O?
Gazeteci ve eski Güneydoğu Asya CNN muhabiri olan Ressa, Filipinli bir online haber sitesi olan Rappler’in kurucu ortağı. Sahte haberlere karşı mücadelesi ve Filipin Devlet Başkanı’nı sürekli eleştirmesiyle gündemde. 2019’da hükümet tarafından başlatılan siyasi bir eylem olan ”siber iftira” nedeniyle tutuklandı.
ÖNE ÇIKMA ANI:
2021’de Nobel Barış Ödülü’nü aldı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Bir noktada başarısız olmadıysan başarılı olamazsın.”
SIRADA NE VAR?
Ressa, küresel siyasi online yolsuzluk hakkındaki gerçeği ifşa ettiği için Filipinler’de 100 yıldan fazla hapis cezasıyla karşı karşıya. Yeni kitabı How to Stand Up to a Dictator, oyunun kurallarını değiştiren araştırmalarının etkileyici bir anlatımı.

MACKENZIE SCOTT
Amerikalı, 52 yaşında
NEDEN O?

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en zengin dördüncü kadın olan Scott, servetinin en az yarısını hayır kurumlarına vermeyi taahhüt etti ve yalnızca 2021’de 2,7 milyar doların üzerinde bağışta bulundu. 2014’te kurulduğundan beri zorbalığa karşı çalışmalar yürüten bir kuruluş olan Bystander Revolution’ın direktörü olan Scott aynı zamanda başarılı bir romancı. 2005’teki ilk romanı The Testing of Luther Albright ile Amerikan Kitap Ödülü’nü kazandı.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Amazon’un kurucusu milyarder Jeff Bezos’tan 2019’da boşanmasının ardından 55 milyon dolar değerindeki Beverly Hills evlerinden ikisini 2022’de California Community Foundation’a bağışladı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Eşitsizliklerle mücadele eden insanlar, yarattıkları değişimle ilgili hikayelerin merkezinde yer almayı hak ediyor. Bu, çalışmaları zenginler tarafından finanse edildiğinde de eşit derecede doğru bir yaklaşım.”
SIRADA NE VAR?
İhtiyaç sahipleri ve nedenlerini belirlemek için danışmanlarla çalışmaya devam ediyor. Ardından, karmaşık raporlar istemek veya yönetime müdahale etmek yerine, harcama kararlarını ihtiyaç sahiplerinin takdirine bırakıyor.

EMMA WATSON
İngiliz, 32 yaşında
NEDEN O?
Çocukken şöhret olmak birçok kişiyi kendi kendini yok etme sarmalına gönderirken Watson, Harry Potter’dan sonra başarılı film kariyerine devam etti. Günümüzde ayrıca insan hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği için savaş veren tutkulu bir aktivist olarak tanınıyor. BM İyi Niyet Elçisi olarak çalışmasının yanı sıra, insani çabalarının bir parçası olarak Bangladeş ve Zambiya’yı ziyaret etti, adil ticareti ve organik kıyafetleri teşvik etmek için çalıştı, kırsal Afrika’daki kızları eğitme hareketi olan Camfed International’ın elçisi olarak görev yaptı.
ÖNE ÇIKMA ANI:
BM Genel Merkezi’nde HeForShe kampanyası için bir etkinlikte yaptığı ikonikleşen “Ben değilsem kim? Şimdi değilse ne zaman?” konuşmasıyla tanınıyor.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Kim olduğuma başkalarının karar vermesini istemiyorum”.
SIRADA NE VAR?
Kamera arkasında çalışmak ve yönetmenlik yapmak için çalışmalarını sürdürüyor.
Fotoğraf: Courtesy Kering /Love your planet
MALALA YUSUFZAY
Pakistanlı, 25 yaşında
NEDEN O?
2012’de henüz 15 yaşındayken Pakistan’da Taliban tarafından vurulmasından bu yana Yousafzay, bu tür bir dehşet karşısında hayal bile edilemeyecek bir direnç gösterdi ve aldığı ağır yaralardan kurtulup etkin bir aktivist haline geldi. Kızların okullardan men edilebildiği ülkelerde eğitim için savaşmaya devam ediyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
2014’te Nobel Barış Ödülü’nü kazandı ve tarihte bu ödülü alan en genç insan oldu.
ÖZLÜ SÖZÜ:
”Bir çocuk, bir öğretmen, bir kalem ve bir kitap dünyayı değiştirebilir.”
SIRADA NE VAR?
Kızların seslerini yükseltmek, onlara liderlik ve öz savunma becerileri kazandırmak için Malala Fonu’nda Kız Programı’nı geliştiriyor.
Fotoğraf: Malin Fezehai for Malala
OLENA ZELENSKA
Ukraynalı, 44 yaşında
NEDEN O?
Mimarlık okumuş bir senarist olan Olena Zelenska, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir
Zelenski’nin eşi. Rus saldırılarından mustarip Ukraynalılara yardım etmeyi amaçlayan bir dizi insani girişim başlattı.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Temmuz 2022’de ABD Kongresi’nde Rusya’nın Ukrayna’yı işgali hakkındaki konuşmasıyla dikkatleri üzerine topladı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Dünyadan isteğim, bu savaşa alışmamanız. Evet, size uzak, uzun sürüyor, sıkılabilirsiniz ama lütfen alışmayın, çünkü herkes alışırsa bu savaş asla bitmez.”
SIRADA NE VAR?
Ukrayna’da ihtiyaç duyulan acil yardım araçlarını satın almak için fon toplama kampanyasına devam ediyor.
ÇEVRE

Gezegen üzerindeki etkimizi ciddi olarak ele almanın zamanı geldi. Bu kadınlar iklim değişikliği ve çevre kirliliği ile ilgili insiyatiflere yön veriyor.

XIYE BASTIDA
Meksikalı-Şilili, 20 yaşında
NEDEN O?
Bir iklim aktivisti ve Meksika yerlisi Otomi-Toltec topluluğunun bir üyesi olan Bastida, New York’taki Fridays for Future protestolarının ana organizatörlerinden. İklim aktivizminde yerli ve göçmenlerin önde gelen seslerinden biri.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Kırk devlet başkanını bir araya getiren Biden İklim Zirvesi 2021’e davet edilen tek konuşmacıydı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Toprak Ana’ya iyi bakın, çünkü bize iyi bakan Toprak Ana’dır.”
SIRADA NE VAR?
Şu anda Pennsylvania Üniversitesi’nde, politika alanında eğitim alıyor.

JANE GOODALL
İngiliz, 88 yaşında
NEDEN O?
Bir etnolog ve antropolog olarak kariyerini şempanzelerin davranışlarını incelemeye adayan Goodall, Birleşik Krallık’ta milli bir değer. Çalışmaları, insanlar ve hayvanlar arasındaki ilişki anlayışını kökten değiştirdi. Biyoçeşitliliğin korunması, sürdürülebilir kalkınma ve eğitim için Jane Goodall Enstitüsü’nü kurdu ve çalışmalarıyla çok sayıda ödül ve onur belgesi aldı.
ÖNE ÇIKMA ANI:
1986’da Afrika’da düzenlenen bir konferansta, araştırma adı altında şempanzelerin maruz kaldığı korkunç koşullardan haberdar edildiği anda bilim adamından eylemciye dönüştüğünü anlattığı konuşmasıyla hafızalara kazındı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
”Vahşi doğayı öldürürsek, ruhlarımızın bir parçasını da öldürmüş oluruz.”
SIRADA NE VAR?
Son kitabı, The Book of Hope: A Survival Guide for Trying Times geçen yıl çıktı.

SONIA GUAJAJARA
Brezilyalı, 48 yaşında
NEDEN O?
Brezilya yerli topluluklarından Guajajara, kabilesinin bir üyesi olan aktivist Sonia Guajara, aynı zamanda ülkesinde aktif bir siyasetçi. 2018 seçimlerinde Brezilya devlet başkanlığına adaylığını koydu ve böylece Brezilya’da federal bir yönetici pozisyonu için aday olan ilk yerli oldu.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Guajajara, 2022’de Time dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri seçildi.
ÖZLÜ SÖZÜ:
”Brezilya çok gergin bir dönemden geçiyor. Yerli halkların arazi hakları saldırı altında. Hayatlarımız tehlikede.”
SIRADA NE VAR?
Guajajara, dünyanın dikkatini Covid-19 salgını sırasında ayaklar altına alınan yerli haklarına çekiyor.

EMILY LAM-HO
Hong Konglu, 38 yaşında
NEDEN O?
Hong Kong’un önde gelen ailelerinden birine mensup olan Lam-Ho, hayatını hayır işlerine adamayı seçti. EcoDrive Hong Kong’un CEO’su ve kurucu ortağı sıfatıyla tek kullanımlık plastiklerin azaltılmasını desteklemek amacıyla toplumun eğitilmesi için şirketler ve okullarla iş birliği yapıyor. Bu yılın başında ayrıca kadın girişimcileri, olumlu bir sosyal veya çevresel etki yaratan şirketleri finanse etmeye odaklanan bir yatırım şirketi olan Empact28’i kurdu.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Emily, kadınları destekleme girişimleri konusunda yönetime tavsiyelerde bulunan Hong Kong Kadın Komisyonu’nun konsey üyeliğine hükümet tarafından üçüncü kez atandı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“İyi kadın akıl hocalarına sahip olmak çok önemli. Benzer zihniyete sahip benzer insanları desteklemek istememin sebeplerinden biri de bu. Bence birçok insanın ihtiyacı olan tek şey kendilerine küçük bir şans verilmesi.”
SIRADA NE VAR?
Bir yaşam tarzı platformu olan ve sürdürülebilir yaşamı destekleyen 8Shades üzerinde çalışıyor.

RIDHIMA PANDEY
Hintli, 15 yaşında
NEDEN O?
Dokuz yaşındayken, iklim değişikliğiyle mücadelede yeterli adımları atmadığı için Hindistan hükümetine dava açtı. Ayrıca, birçok ülkenin iklim krizine karşı harekete geçmemesi sebebiyle Birleşmiş Milletler’e şikâyet dilekçesi yollayan genç aktivistlerden biriydi.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Henüz 13 yaşındayken yerel bir etkinlikte ilham verici bir TED konuşması yaptı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Daha iyi bir gelecek istiyorum. Geleceğimi kurtarmak istiyorum. Geleceğimizi kurtarmak istiyorum. Tüm çocukların ve gelecek nesillerin tüm insanlarının geleceğini kurtarmak istiyorum.”
SIRADA NE VAR?
Kısa bir süre önce “BM Kadınlar 2030 için 30” girişimine seçildi. Bu yolla gençlik ve toplumsal cinsiyet konularında danışmanlık verecek ve sürdürülebilir değişim için politika oluşturmanın merkezinde yer alacak.

AUTUMN PELTIER
Kanadalı, 18 yaşında
NEDEN O?
Kanada’nın Manitoulin Adası’nda yaşayan Wiikwemkoong yerlisi Peltier, ülkedeki yerli halkların haklarını savunan etkin bir isim. 2019’da Kanada yerlilerinin temiz su koruma programının yöneticisi seçildi.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Peltier, 2018’de 14 yaşındayken BM Genel Kurulu’nda kaynak sularının korunması konusunda dünya liderlerine seslendi.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Anne karnındayken dokuz ay suda yaşarız ve annemiz bizi suda taşır. Bir cenin olarak öğrendiğimiz ilk iki şey; suyu nasıl seveceğimiz ve annemizi nasıl seveceğimizdir.”
SIRADA NE VAR?
2022’de Genç Liderler İnsan Hakları Ödülü’nü alan Peltier, Kanada yerlilerinin temiz su hakkı için mücadele etmeye devam ediyor.SWIETENIA PUSPA LESTARI
Endonezyalı, 27 yaşında
NEDEN O?
Su altı dalgıcı, çevre mühendisi ve aktivisti Lestari, günümüzün Wonder Woman’ı olarak adlandırılıyor. Jakarta merkezli Divers Clean Action’ın (DCA) yönetici direktörü ve kurucu ortağı olan Lestari, resiflerden çöpleri, özellikle plastik atıkları temizleyen ve bulduklarını geri dönüştüren gönüllü dalgıçlardan oluşan bir ekibe liderlik ediyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Lestari, 2017’de Endonezya Gençlik Deniz Enkazı Zirvesi’ni kurdu ve 2019’da Malezya’da Barack ve Michelle Obama’nın Obama Vakfı Liderler Forumu’na davet edildi.
ÖZLÜ SÖZÜ:
”Gençler daha büyük ve daha hızlı değişiklikler yapabilir.”
SIRADA NE VAR?
Tek kullanımlık plastiklere hayır deme kampanyasını güçlendiriyor.

GUNHILD STORDALEN
Norveçli, 43 yaşında
NEDEN O?
Tıp doktoru ve çevre aktivisti Stordalen, artan nüfusun sağlıklı ve besleyici gıdaya erişimini sağlamak amacıyla küresel gıda sistemini dönüştürmeyi hedefleyen EAT Vakfı’nın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Bir hayvan hakları savunucusu olarak, sayfalarında kürke yer verme politikasını değiştirene kadar ELLE dergisiyle röportaj yapmayı reddetti. Sonuç olarak ELLE, 2021’de tüm edisyonlarında kürkle ilgili yayınları yasakladı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Eğer bir kız öğrenci küresel tartışma eğilimini tek başına değiştirebiliyorsa, birlikte neler yapabileceğimizi hayal edin!”
SIRADA NE VAR?
Aralarında Birleşmiş Milletler Beslenmeyi Ölçeklendirme Hareketi ve Dünya Ekonomik Forumu Gıda Sistemleri Yönetim Kurulu’nun bulunduğu çeşitli kurul ve danışma konseylerinde çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca Friends of Ocean hareketinin elçisi ve ulusal sağlık sisteminde karbon emisyonunu sıfıra indirme hedefini taşıyan Net Zero NHS Uluslararası Liderlik Komitesi’nin bir üyesi.

GRETA THUNBERG
İsveçli, 19 yaşında
NEDEN O?
O, yeni nesil iklim aktivistlerinin öncü sesi. 15 yaşındayken ülkesi İsveç’te her cuma parlamento önünde ”İklim için Okul Grevi” yazan bir pankartla yaptığı protesto gösterileri ilgi çekti ve çok geçmeden tüm dünyada benzer okul protestoları görülmeye başlandı. Hükümetlerden çekinmeden, utanmadan hesap sorulmasını istedi ve ataerkil güç oyunlarıyla gözünü korkutmaya çalışanlara savaş açtı.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Uçakla seyahatten kaçınmak için İsveç’ten Kuzey Amerika’ya yelkenli tekneyle gitti ve 2019 BM İklim Eylemi Zirvesi’ndeki konuşmasında artık ikonik olan ‘How Dare You?’ (Bu ne cüret?) sözünü söyledi.
ÖZLÜ SÖZÜ:
”Evimiz yanıyor. Evimizin yandığını söylemeye geldim.”
SIRADA NE VAR?
Çocuk aktivist olmanın ağırlığını yeterince üstlendiğini, her ne kadar amacına bağlılığını sürdürse de küresel iklim hareketinin tek yüzü olmayı tercih etmediğini söylüyor. Thunberg şu sıralar yerel meselelerde yerel halkı dinlemenin önemini vurgulayan konuşmalarıyla öne çıkıyor.

HOA TRAN
Vietnamlı, 42 yaşında
NEDEN O?
Vietnam, iklim değişikliğiyle savaş taahhüdünde diğer bazı ulusların gerisinde kaldığında, bir sivil olarak sorumluluk üstlenip 2016’da sürdürülebilir üretimi ve doğal korumayı benimseyen Greenhub Vietnam’ı kuran Hoa Tran, yaklaşık yirmi yıldır uluslararası kuruluşlarla çalışarak kalkınma projeleri yönetiyor ve doğal kaynakların ortak yönetimi, atık yönetimi, çevre koruma, plastik kirliliği ve iklim değişikliğine uyum gibi konuları ele alıyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Savunucusu olduğu “sıfır atık” yaklaşımının Vietnam’da tanıtılıp uygulanmasına öncülük etti. Deneyimlerini küresel ağlarla paylaşıyor.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Sürdürülebilir yaşamı öğrenmeye başlamak için asla çok genç değilsiniz.”
SIRADA NE VAR?
Çocuklara yönelik “Sıfır atık okullar ve daha fazlası” girişimini (ZHub) geliştiriyor. Ayrıca, Vietnam’da kentte ve kıyı bölgelerinde bulunan plastik çöpünün haritalanması üzerinde çalışıyor.

EKONOMİ

Tarihsel olarak erkek egemen bir sektörde yarattıkları dalgayla ipleri ellerinde tutuyorlar.REEM BADRAN
Ürdünlü, 53 yaşında
NEDEN O?
2009 yılında Ürdün Ticaret Odası’nın yönetim kurulu üyeliğine aday olup kazanan ilk kadın oldu. Bu başarının ardından 2010 yılında milletvekili seçimlerine girdi ve kota sistemi dışında parlamentoda sandalye kazanan ilk kadın oldu. Şu anda yatırım, kadın, gençlik, liderlik, eğitim, sanat, spor, finans ve ekonomi alanlarında faaliyet gösteren ve kâr amacı gütmeyen birçok kuruluşun üyesi.
ÖNE ÇIKMA ANI:
New York’taki International Women’s Entrepreneurial Challenge Foundation tarafından “İş Dünyasında Dünyanın En Başarılı Kadınlarından Biri” seçildi.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Daha iyi gelir elde etmek için en mantıklı adım, kişinin kendi işini kurmasıdır. Bunun için ise cesaret ve sebat gerekiyor.”
SIRADA NE VAR?
National Microfinance Bank Genel Müdürü sıfatıyla Ürdün’de yoksul kesimlere gelir sağlayan projeleri finanse etmeye devam ediyor.

CHOI SOO YEON
Koreli, 40 yaşında
NEDEN O?
Güney Kore’nin halka açık şirketlerinde yönetici pozisyonlarının yüzde 95’i erkeklerin egemenliğinde ve CEO’ların ortalama yaşı 58 ve üzerinde. Soo Yeon işte böyle bir ortamın parlayan yıldızı.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Güney Kore’nin bir numaralı internet operatörü Naver’in şimdiye kadarki en genç lideri. Naver, arama, çevrimiçi alışveriş ve haritalar açısından genellikle Google ile karşılaştırılan dev bir yapı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“İleriye doğru bir adım atmak için en acil görevimiz, kurum kültürümüzü güven ve otonomiye dayalı bir sisteme entegre etmektir.“
SIRADA NE VAR?
400 çalışanla yüz yüze yaptığı görüşmelerle çalışanların Naver’in yapısal problemleri hakkındaki görüşlerini ve bunları çözmek için önerilerini dinledi.

ESTER DUFLO
Fransız-Amerikalı, 49 yaşında
NEDEN O?
Massachusetts Institute of Technology’de Yoksulluğu Azaltma ve Kalkınma Ekonomisi profesörü. Alışılageldiği gibi büyük soruları büyük ve kapsamlı teorilerle yanıtlamaya çalışmak yerine, “Hindistan kırsalındaki öğretmenleri işe gelmeye veya ebeveynleri çocuklarına aşı yaptırmaya en iyi nasıl ikna edebiliriz” gibi küçük sorulara pratik yanıtlar arayarak kalkınma ekonomisini dönüşebilir bir zemine oturttu.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Gelişmekte olan ülkelerde yoksulluğu azaltmak için hangi politik müdahalelerin işe yaradığını araştıran çalışmasıyla 2019’da İktisadi Bilimler alanında Nobel Ödülü’ne layık görüldü. Tarihte bu ödülü alan ikinci kadın oldu.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Yoksullar da hepimiz gibi sıkılıyor. Mutlulukları onlar için sağlıkları kadar önemli olabilir.”
SIRADA NE VAR?
Son kitabı Good Economics for Hard Times’ı çıkardı.
Fotoğraf: Bryce Vickmark
GITA GOPINATH
Hintli Amerikalı, 50 yaşında
NEDEN O?
Dünyanın önde gelen makroekonomistlerinden biri olarak kabul edilen Gopinath, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Genel Müdür Yardımcısı.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Düşük ve orta gelirli ülkelere hızla aşı temin edilmesini sağlayarak pandeminin sona erdirilmesinde önemli rol oynadı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Sorunlar hakkında düşünüyorum. Ekonomi eğitimimi çözümler geliştirmek için kullanıyorum.”
SIRADA NE VAR?
Bir yandan Harvard Üniversitesi’nde akademisyen olarak araştırmalarını yayınlarken, diğer yandan iklim değişikliğiyle mücadele etmek için karar mercilerini bir araya getirdiği etkinlikler düzenliyor.
Fotoğraf: Getty Images/Bloomberg
CHRISTINE LAGARDE
Fransız, 66 yaşında
NEDEN O?
Halen Avrupa Merkez Bankası Başkanı olan Lagarde’nin etkileyici kariyeri Paris’te uluslararası bir ticaret hukuku firmasında başladı. 2005 yılında Fransa’nın Dış Ticaret Bakanı oldu. Ardından Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy onu Ekonomi Bakanı olarak atadı. Siyaset ve ekonomideki az sayıdaki kadından biri, her hareketi benzer konumdaki erkeklerin karşılaşmayacağı şekilde incelenip irdelendi.
ÖNE ÇIKMA ANI:
2011’de Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Genel Müdürü olmak için Fransız hükümetindeki görevlerini bıraktı ve bu göreve gelen ilk kadın oldu. Göreve gelir gelmez Euro bölgesindeki borç kriziyle karşı karşıya kaldı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Kadınlara ancak durum zorlaştığında görev verildiğine dair bir teorim var. Bunu birçok kez gözlemledim. Kriz zamanlarında, kadınlardan mevcut karmaşayı çözmeleri, sorunlarla yüzleşmeleri ve tamamen durumu düzeltmeye odaklanmaları isteniyor.”
SIRADA NE VAR?
Enflasyon, Euro bölgesinde rekor bir seviyede seyrettiği için Ukrayna’daki savaş sebebiyle oluşan fiyat artışlarını dengelemeye ve bu amaçla 19 ülkeden karar mercileri ile anlaşmaya varmaya çalışıyor.
Fotoğraf: Courtesy of European Central Bank
MARIANA MAZZUCATO
İtalyan Amerikalı, 54 yaşında
NEDEN O?
University College London (UCL) İnovasyon ve Kamu Amaçları Enstitüsü’nün Kurucu Direktörü, İnovasyon Ekonomisi ve Kamusal Değer Profesörü, Dünya Sağlık Örgütü’nün Herkes İçin Sağlık Ekonomisi Konseyi Başkanı ve İktisadi Düşüncenin Sınırlarını Geliştirme Ödülü Leontief’in sahibi. Karar mercilerini, zamanımızın en büyük sorunlarını çözmek için moonshot yöntemini (imkânsız gözükeni başarmak için cesur adımlar atmak) kullanarak piyasaları yeniden şekillendirmeye davet ediyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Mazzucato, dünya çapında ses getiren kitabı Mission Economy: a moonshot guide to change capitalism into practice’deki fikirleri uygulamaya koyarak Avrupa’nın 100 milyar Euro’luk inovasyon fonunu şekillendirdi.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Tarih bize inovasyonun, yalnızca Kaliforniya’daki bir grup genç beyaz erkeğin değil, muazzam bir kolektif çabanın sonucu olduğunu söylüyor. Dünyanın en büyük sorunlarını çözmek istiyorsak, bunu daha iyi anlamamız gerekiyor.”
SIRADA NE VAR?
Yeni kitabı “The Big Con: how the consulting industry has infantilized government, weakened business and warped our economies” yakında çıkacak.STEFANIE STANTCHEVA
Bulgar, 36 yaşında
NEDEN O?
Harvard Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Stantcheva vergi politikasının yenilikçilik, eğitim ve zenginlik üzerindeki uzun süreli etkilerine odaklanıyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
The Economist tarafından son on yılın en iyi sekiz genç ekonomistinden biri seçildi.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Ekonomik konularda daha fazla bilgi ve eğitimin gereğine inanıyorum.“
SIRADA NE VAR?
Büyük ölçekli sosyal araştırma ve deneyleri kullanarak insanların vergilendirme, sağlık hizmetleri, göçmenlik politikaları, çevre politikaları ve sosyal hareketliliğe yönelik tutumlarını keşfetmeye odaklanıyor.
Fotoğraf: Tyler Smith


SİYASET

Kanunları yeniden düzenleyen, fikirleri değiştiren ve daha iyi bir dünya için lobi yapan bu kadınlar işlerin nasıl yapılacağını iyi biliyorlar.


JACINDA ARDERN
Yeni Zelandalı, 42 yaşında
NEDEN O?
Ardern, seçildiği 2017’den bu yana, Christchurch terörist saldırılarından White Island yanardağ patlamasına ve tabii ki Covid-19 salgınına kadar hiçbir başbakanın tahmin edemeyeceği krizlerden geçti. Sertliği, empati kabiliyeti ve çalışan bir anne olmanın zorlukları konusundaki dürüstlüğüyle tanınıyor. 2020 genel seçimlerinde ezici bir zafer kazandı ve partisine son 50 yılın en fazla oyunu kazandırdı.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Görevdeyken doğum yapan Andern, 3 aylık bebeğini Birleşmiş Milletler toplantısına getirdi.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Politikanın egoların çarpıştığı, sürekli olarak birbirinize gol atmaya odaklandığınız bir yer olması gerektiği fikrine gönülden isyan ediyorum. Evet, güçlü bir demokrasiye ihtiyacımız var ama hem güçlü hem nazik olabilirsiniz.”
SIRADA NE VAR?
Gelecek yılki seçimlere hazırlanıyor.
Fotoğraf: Depositphotos

KARINE JEAN-PIERRE
Fransa doğumlu Amerikalı, 44 yaşında
NEDEN O?
Beyaz Saray Basın Sekreteri görevini üstlenen ilk siyahi ve bu görevde olup açıkça eşcinsel olduğunu beyan eden ilk kişi. Jean-Pierre, anne olmadan ve politikaya girmeden önce, Columbia Üniversitesi’nde kamu ve uluslararası ilişkiler alanında öğretim görevlisi, aktivist ve siyasi yorumcuydu. Ayrıca NBC News ve MSNBC’de politik analist olarak çalıştı.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Ağustos 2020’de Kamala Harris’in yönetim ekibinin başına geçti.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Büyük hayaller kurun ve gerçek benliğinizi asla kaybetmeyin.“
SIRADA NE VAR?
Amerikan siyasetinin sürekli değişen ortamında, Beyaz Saray Basın Sekreteri olarak Başkan Biden’ın vizyonunu ulusa iletmekle meşgul.
Fotoğraf: Shutterstock
URSULA VON DER LEYEN
Belçika doğumlu Alman, 64 yaşında
NEDEN O?
Angela Merkel yönetiminde farklı bakanlık görevlerini üstlenen Von der Leyen, çocuklar için kreşlerin sayısının artırılmasından borsaya kayıtlı şirketlerin yönetim kurulları için bir kadın kotasının getirilmesine ve eşcinsel evliliğin yasallaştırılmasına kadar bir dizi sorun hakkında, mensubu olduğu partinin geleneksel üyelerini rahatsız eden cesur açıklamalarıyla tanınıyor. Almanya’nın ilk kadın Savunma Bakanı oldu ve lider olarak Angela Merkel’in haleflerinden biri olarak görülüyordu.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Temmuz 2019’da Avrupa Komisyonu Başkanı seçildi ve bu göreve gelen ilk kadın oldu.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Bir şeye emek vermek için ille de başarılı olma ihtimalinin yüksek olması gerekmez, sadece iyi ve doğru olduğu için de uğruna çalışmayı hak edebilir.”
SIRADA NE VAR?
AB’nin yıl sonuna kadar tüm Rus petrol ithalatının yüzde 90’ını yasaklamayı planladığını aktardı.
iletmekle meşgul.
Fotoğraf: Courtesy of European Union

SANNA MARIN
Fin, 36 yaşında
NEDEN O?
Finlandiya Başbakanı, geçtiğimiz günlerde bir partide arkadaşlarıyla dans ettiği bir videonun viral olması ve kendisini uyuşturucu testi yaptırmaya zorlayan muhaliflerden orantısız eleştiriler almasıyla uluslararası haberlere konu oldu. Sayısız politikacı ve kanaat önderi, iktidar konumundaki bir kadının maruz kaldığı haksız muameleyi vurgulayarak, onu desteklemek için öne çıktı. Dansına duyulan öfke, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından tavır ve Covid-19 kriziyle ustaca mücadele etmesi de dahil olmak üzere, dikkatleri lider olarak yaptığı başarılı işlerden uzaklaştırıyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
34 yaşında, dünyada bir hükümete liderlik eden en genç kişi oldu. Ülkede hem anneler hem de babalar için ebeveyn izni sistemini daha da geliştirdi.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Bir toplumun gücü, en varlıklı üyelerinin zenginliğiyle değil, en savunmasız vatandaşlarının bununla ne kadar iyi başa çıkabildiğiyle ölçülür.“
SIRADA NE VAR?
Finlandiya’nın 2035 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşacağı sözünü verdi.
Fotoğraf: Getty Images/Bloomberg
ANGELA MERKEL
Alman, 68 yaşında
NEDEN O?
Forbes dergisi tarafından on dört kez dünyanın en güçlü kadını olarak adlandırılan Merkel, siyasete atılmadan önce bir bilim insanıydı. Hıristiyan Demokrat Birliği’nin (CDU) ilk kadın lideri olduktan sonra 2005’ten 2021’e kadar Almanya’nın şansölyesi olarak hizmet verdi.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Normalde temkinli karakteriyle tanınan Merkel, 2015’te Avrupa, göç krizinin zirvesindeyken ülkenin sınırlarını mültecilere açmaya yönelik cesur hareketiyle uluslararası övgü topladı ve Almanları “Yapabiliriz“ mantrasıyla bir araya topladı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Fizik alanında kariyer yapmayı seçtim çünkü orada gerçekler pek kolay bükülmez.“
SIRADA NE VAR?
Danışmanı Beate Baumann ile 2024’te basılması planlanan siyasi anılar kitabı üzerinde çalışıyor. Aynı zamanda Gulbenkian İnsanlık Ödülü (İklim krizi) Jürisi’nin yeni başkanı oldu.
Fotoğraf: Pixabay
ALEXANDRIA OCASIO-CORTEZ
Amerikalı, 33 yaşında
NEDEN O?
Ocasio-Cortez, Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’ne seçilen en genç kadın milletvekili olmasının yanında, ilk hizmet döneminde toplam 23 kanun tasarısı sunmasıyla tanınıyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Komite oturumları yoluyla, büyük bir ilaç şirketine HIV bulaşımını azaltan bir ilacın fiyatını düşürmesi için baskı yaptı; bir savunma sanayii taşeronunu 16,1 milyon dolarlık federal fonu iade etmeye zorladı ve Michael Cohen’in, Başkan Donald Trump’ın vergi kaçakçılığına karıştığını kayıtlara geçirmesini sağladı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Değişim cesaret ister.“
SIRADA NE VAR?
Mevcut görev süresi 3 Ocak 2023’te sona eriyor, bu nedenle yeniden seçilmek için yarışmakla meşgul.
Fotoğraf: Courtesy Franmarie Metzler/U.S. House Office of Photography

KÜLTÜR

Kalem kılıçtan keskindir! Kültür alanında dikkate alınması gereken bu güçlü kadınlar tarih yazıyor.

DOLLY ALDERTON
Kanadalı İngiliz, 34 yaşında
NEDEN O?
Hayatınızın tüm dağınık detaylarını herkesin gözünün önünde ortaya koymak belli bir tür cesaret gerektirir. Alderton tam olarak bu sebeple bir marka. Everything I Know About Love adlı anı kitabının TV uyarlaması, yılın en çok konuşulan programlarından biri oldu. 2021 romanı Ghosts, kurmaca dalında İngiliz Kitap Ödülü için finale kaldı. Pop kültürü ve flört konusundaki esprili yaklaşımlarıyla tanınıyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Yarattığı ve ortak sunuculuğunu yaptığı podcast serisi The High Low ona yeni bir hayran kitlesi kazandırdı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Aşk hakkında bildiğim neredeyse her şeyi kadınlarla uzun süreli dostluklarımdan öğrendim.“
SIRADA NE VAR?
Başka bir roman üzerinde çalışıyor ve TV yapımcılığına devam etmeyi planlıyor.
Fotoğraf: Alexandra Cameron
CHRISTIANE AMANPOUR
İngiliz İranlı, 64 yaşında
NEDEN O?
Adı Amerikan gazeteciliği ile eş anlamlı olarak görülen Amanpour, 1990’ların başında, Körfez Savaşı’yla ilgili haberleriyle tanındı. Bosna Savaşı ve diğer çatışma bölgelerinden gelen sesi, ona korkusuzluğuyla ilgili bir ün kazandırdı. 1992’den 2010’a kadar CNN’in uluslararası baş muhabiriydi, şimdilerde ABC News’de uluslararası siyaset programları hazırlıyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
1993’te verdiği bir röportajda Başkan Bill Clinton’ı Bosna’daki çatışma konusunda “sürekli takla atmakla“ suçlayarak meşhur oldu. Clinton öfkeyle karşılık verdi ama Amanpour, bu çıkışıyla mesleki anlamda dikkat çekici bir güç olduğunu kanıtladı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Kaybı ve başarısızlığı itici gücüm haline getirdim.“
SIRADA NE VAR?
Amanpour, yumurtalık kanseriyle savaştıktan sonra yeni bir hayata başladığını söylüyor.
Fotoğraf: Depositphotos
RANA AYYUB
Hintli, 38 yaşında
NEDEN O?
The Washington Post’taki “Global Opinions“ köşesinde ölüm tehditlerine neden olan çetrefilli meseleleri ele almaktan çekinmeyen Hintli araştırmacı gazeteci Ayyub’u tanımlamak için en sık kullanılan kelime “korkusuz“. Hindistan’daki siyaset ve sosyal meseleler hakkında haber yapıyor ve 2002’deki Gujarat isyanlarıyla ilgili gizli soruşturması nedeniyle övgü aldı.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Başbakan Narendra Modi ve Bharatiya Janata Partisi başkanı Amit Shah’ın Gujarat ayaklanmalarındaki rolünü araştırmak için yaklaşık sekiz ay süren riskli bir operasyon yürüttü.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Hindistan kusurlu bir deney.“
SIRADA NE VAR?
Ayyub yakın zamanda Chicago Üniversitesi Politika Enstitüsü’nden Pritzker bursu kazandı.

VIRGINIE DESPENTES
Fransız, 53 yaşında
NEDEN O?
İkonik yazar, romancı ve film yapımcısı, marjinal bir topluluğun parçası olarak toplumsal cinsiyeti, cinselliği, yoksulluğun yaşama etkilerini araştıran çalışmalarıyla tanınıyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
İlk romanı olan tecavüz-intikam hikayesi Baise-Moi’yi 23 yaşında yayımladı. 2000 yılında, romanın bir film uyarlamasını yönetti. Bir porno yıldızının başrol oynadığı bu yapım, 28 yıl sonra Fransa’da yasaklanan ilk film oldu.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“40 yaşını geçen herkes bombalanmış bir şehir gibidir.”
SIRADA NE VAR?
Eşcinsel ve feminist kültürün toplumsal meseleleriyle ilgili eserlerin yayınlanmasına odaklanan bir yayınevi kurdu.
Fotoğraf: Jean-François Paga

ANNIE ERNAUX
Fransız, 82 yaşında
NEDEN O?
Yazarın tavizsiz, net dili, cesur ve yakıcı olarak adlandırılıyor. Guardian muhabiri Anita Chakraborty onun hakkında şunları söylüyor: “Ernaux’nun seks üzerine yazdıklarını benzer nitelikteki yazılardan ayıran özellik, hiç utanma duygusunun olmamasıdır. Arzu, onun yazılarında daha fazla arzu, ölüm dürtüsü, mutluluk ve hatta kürtaj gibi geçmiş travmaları ortaya çıkarır ama asla aşağılanmaz.”
ÖNE ÇIKMA ANI:
2022 Nobel Edebiyat Ödülü’nü (840 bin pound) kazandı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Belki de hayatımın asıl amacı bedenimin, hislerimin ve düşüncelerimin yazıya dönüşmesidir.”
SIRADA NE VAR?
Yale Press, Nisan 2023’te Ernaux’nun “Look at the Lights, My Love“ kitabının ilk İngilizce çevirisini yayınlayacak.
Fotoğraf: Francesca Mantovani-éditions Gallimard

AMANDA GORMAN
Amerikalı, 24 yaşında
NEDEN O?
Amerikalı şair ve aktivist Amanda Gorman, Başkan Biden’ın göreve başlama töreninde kendi kaleme aldığı “Tırmandığımız Tepe“ adlı yazısını okuyunca, birkaç dakika içinde dünya çapında bilinen bir isim haline geldi. Baskı, feminizm, ırkçılık ve marjinalleştirme temalarını araştıran Harvard mezunu Gorman, 2017’de Ulusal Gençlik Şairi seçilen ilk kişi oldu ve dünyada “Bir Neslin Sesi“ olarak benimsendi.
ÖNE ÇIKMA ANI:
ABD tarihinde bir başkanlık yemin töreninde kitap okuyan en genç şair oldu. Kitapları çok satanlar listesinde yer alan Gorman, moda ikonu olarak da tanınıyor ve geçen yıl Gigi ve Bella Hadid’in ajansı IMG Models ile anlaştı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Umut ışığı her zaman vardır. Ama bunu sadece cesur olursak görebiliriz.”
SIRADA NE VAR?
2036’da Amerikan Başkanlığı’na adaylığını koymayı planlıyor.
Fotoğraf: Courtesy of Estée Lauder

ELİF ŞAFAK
Türk, 51 yaşında
NEDEN O?
Romancı, deneme yazarı, konuşmacı, siyaset bilimci ve aktivist Elif Şafak’ın, 10 Dakika 38 Saniye adlı romanı Booker Ödülü için finale kaldı. Çalışmaları 50’den fazla dile çevrildi. Tasavvuf ve Osmanlı kültüründen büyük ölçüde etkilenen kararlı bir feminist ve hümanist olan Şafak, her türlü yabancı düşmanlığına karşı duran yazılarıyla tanınıyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Aşkın Kırk Kuralı romanı, BBC’nin Dünyamızı Şekillendiren 100 Roman’dan biri seçildi.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Aşk doğduğumuz andan itibaren hepimizin içinde var olur ve o andan itibaren keşfedilmeyi bekler.“
SIRADA NE VAR?
Yeni kitaplar üzerinde çalışıyor.
Fotoğraf: Zeynel Abidin

OPRAH WINFREY
Amerikalı, 68 yaşında
NEDEN O?
O, dünyanın en ünlü TV sunucusu, dünyanın en zengin siyahi kadını ve dünyadaki ilk siyahi kadın milyarder ve gerçek bir marka. “Tüm Medyanın Kraliçesi” olarak bilinen Oprah’nın gerçekten yapamayacağı bir şey yok gibi.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Hem oyuncu hem yapımcı olarak iki Oscar’a aday gösterildi. Ayrıca okullara, kadın istismarcılarını yakalama kampanyalarına sağladığı destek ve yardımlarla öne çıkıyor.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Yaralarını bilgeliğe dönüştür.“
SIRADA NE VAR?
The Color Purple müzikalini 2023 yılında beyaz perdeye taşıyacak olan dört yapımcıdan biri.
Fotoğraf: Chris Craymer


EĞLENCE

Halk üzerindeki olumlu etkilerini problemlere dikkat çekmek ve güçlü değişim adına ilham vermek için kullanıyorlar.

ADELE
İngiliz, 34 yaşında
NEDEN O?
Adele, 120 milyondan fazla plak satışı, 15 Grammy Ödülü ve 12 Brit Ödülü ile dünyanın en çok satan müzisyenlerinden biri olmasına rağmen, ayakları yere basan kişiliği, eşsiz İngiliz mizah anlayışı ve tevazusu ile tanınıyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Albümlerinin her biri anında birer klasik haline geldi. 2013’te müziğe hizmetlerinden dolayı Britanya İmparatorluk Nişanı (MBE) ile ödüllendirildi.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Elbette güvensizliklerim var ama onları bana hatırlatanlarla bir araya gelmiyorum.“
SIRADA NE VAR?
Kasım 2022-Mart 2023 arasında Caesars Palace Las Vegas’ta tam 32 konser verecek.
Fotoğraf: Depositphotos

BEYONCÉ
Amerikalı, 41 yaşında
NEDEN O?
Destiny’s Child’dan onu süperstarlığa taşıyan solo albümü Dangerously in Love’a ve en son albümü Renaissance’a kadar zirvede kalan Kraliçe B, kültürel eğilimleri herkesten önce yakalama konusunda doğaüstü bir yeteneğe sahip. Çalışmaları müziği aşıp zamanın ruhuna bir çentik atarak kitleler arası diyaloğu, moda trendlerini ve toplumun hassas noktalarına şefkatle yaklaşımı destekleyen bir yelpazeye yayılıyor. Müzik tarihinin en çok satan sanatçılarından biri olan Beyoncé, yaratıcılığını oyunculuk, yapımcılık, sanat ve moda alanında çoktan kanıtladı.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Kocası Jay-Z’nin evlilik dışı ilişkileriyle ilgili söylentilerin su yüzüne çıkmasının ardından ihanete uğramasıyla ilgili duygularını doğrudan ifade eden Lemonade albümünü yayınlamak, eşi benzeri olmayan bir güç hamlesi olarak görüldü.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Dünya için kendini küçültmeye çalışma, bırak dünya sana yetişsin.“
SIRADA NE VAR?
2023’te Renaissance albümü için dünya turuna çıkmayı planlıyor.
Fotoğraf: Depositphotos

MICHAELA COEL
İngiliz, 35 yaşında
NEDEN O?
Senarist ve oyuncu Michaela Coel, BAFTA ödüllü durum komedisi Chewing Gum’u yaratıp oynadığından beri güçlü açıklamalarıyla gündem yaratıyor. Coel ayrıca yazıp oynadığı otobiyografik dram dizisi I May Destroy You ile iki BAFTA ödülü daha kazandı ve En İyi Dizi Senaryosu dalında Emmy Ödülü kazanan ilk siyahi kadın oldu.
ÖNE ÇIKMA ANI:
2018’de Edinburgh TV Festivali’ndeki ikonik konuşmasında, eğlence endüstrisindeki ayrımcılığa ve cinsel saldırıdan kurtulanlara yönelik muameleye değinmişti.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Ortadan kaybolmaktan korkma.“
SIRADA NE VAR?
Black Panther: Wakanda Forever’da Aneka karakterini oynayacak.
Fotoğraf: Natalie Seery


ZHOU DONGYU
Çinli, 30 yaşında
NEDEN O?
Aktris ve yapımcı Zhou Dongyu, kariyerinde toplam 37 ödül kazandı ve günümüzün aranan Çinli aktrislerinden biri. Tüm rollerinde belirgin bir tipi oynamayı reddediyor, polisiye gerilimden romantik komedilere uzanan geniş bir yelpazede oyunculuğunu sergiliyor. Birkaç lüks markanın yüzü olan aktris, ayrıca bir çevre aktivisti.
ÖNE ÇIKMA ANI:
2010 yılında ünlü yönetmen Zhang Yimou tarafından The Love of the Hawthorn Tree adlı filminde rol alması için seçilmeden önce oyunculuk deneyimi yoktu. Bu filmdeki performansı çok sayıda ödül kazandırdı ve Çin’in en sevilen dört aktrisinden biri olmasının yolunu açtı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Bilgelik dünyayı değiştirebilir, ancak çevre, hayvan ve bitkilere saygı duymak ve değer vermek, mutlak bir ön koşul olmalıdır.“
SIRADA NE VAR?
2023’te vizyona girmesi planlanan üç büyük filmi var.
JUNG HO-YEON
Koreli, 28 yaşında
NEDEN O?
Kariyerine 2010 yılında model olarak başladı, Korea’s Next Top Model’in dördüncü sezonunu ikinci olarak tamamladı ve yükselişe geçti. Jung Ho-Yeon, Netflix’in hit dizisi Squid Games’de oynadıktan sonra oyuncu olarak adını duyurdu.
ÖNE ÇIKMA ANI:
En İyi Kadın Dizi Oyuncusu dalında Screen Actors Guild Ödülü’nü kazandı ve Emmy Ödülü’ne aday gösterildi.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Konu ne olursa olsun, gerçekten çok çaba gösteriyorum. Yemin ederim.“
SIRADA NE VAR?
Alfonso Cuarón’un Apple TV+ gerilim dizisi Disclaimer’da Cate Blanchett ile birlikte rol alacak.
OLIVIA RODRIGO
Amerikalı, 19 yaşında
NEDEN O?
Hollywood’a Disney’in çocuk yıldızı olarak girip pop yıldızına dönüşmek, son derece klişe bir kariyer yolculuğu gibi görünse de Olivia Rodrigo kendi tarzıyla sektörde fark yaratmayı başarmış bir isim. İlk single’ı “Drivers License“, 2021’in en çok satan şarkılarından biri oldu. Plak anlaşmasını imzalamadan önce, tüm parçalarının yazarlarının haklarını korumak için pazarlık yaptı. 2021’de Time onu Yılın Şov İnsanı, Billboard ise, 2022’de Yılın Kadını seçti. Pop yıldızlığının yanı sıra, ününü iyilik için kullanmaya kararlı ve pandemi sürecinde gençleri aşı olmaya teşvik etti.
ÖNE ÇIKMA ANI:
2022’de ABD Yüksek Mahkemesi’nin kürtaj serbestliği kararını bozmasına yanıt olarak Rodrigo, Glastonbury Festivali’nde İngiliz şarkıcı Lily Allen ile birlikte “Fuck You“ şarkısını seslendirdi.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Yapıcı eleştiriyi seviyorum çünkü bu, birinin sizi ve sanatınızı önemsediği anlamına geliyor.”
SIRADA NE VAR?
2023’te Coachella’da sahne alması bekleniyor.

TAYLOR SWIFT
Amerikalı, 32 yaşında
NEDEN O?
Kendi kuşağının en önemli şarkı yazarlarından biri olan Taylor Swift, dünya çapında 200 milyondan fazla albüm satışıyla tüm zamanların en çok satan müzisyenlerinden biri. Kariyeri boyunca üçü Yılın Albümü dalında olmak üzere 11 Grammy, 34 Amerikan Müzik Ödülü, 29 Billboard Müzik Ödülü ve bir Emmy Ödülü kazandı.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Menajer Scooter Braun ve Big Machine ile yaşadığı kamuya açık bir anlaşmazlığın ardından, tüm eski kayıtlarının kontrolünü akıllıca geri almasıyla ünlüdür. Orijinal kayıtlar üzerindeki hakları gasp edilince, tüm albümlerini yeniden kaydedip “Taylor’ın Versiyonu“ etiketiyle tekrar yayımladı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Yol boyunca kazandığın başarının altını oymaya çalışan ya da başarılarının, şöhretinin itibarını kendine çekmeye çalışan insanlar olacak. Ama sadece işine odaklanırsan ve o insanların seni şaşırtmasına izin vermezsen, bir gün hedefine ulaştığında etrafa bakıp seni oraya koyanın sadece sen ve seni seven insanlar olduğunu anlayacaksın. ve bu, dünyanın en güzel duygusu olacak.“
SIRADA NE VAR?
Ekim ayında 10. stüdyo albümünü çıkaran Swift’in 2023’te dünya turuna çıkmayı planladığı söyleniyor.
Fotoğraf: Beth Garrabrant
SANAT

Bu kadınlar film, fotoğraf ve çığır açan eserleriyle miraslarını kültürel belleğimize kazıdılar.


MARINA ABRAMOVIC
Sırp, 75 yaşında
NEDEN O?
Çalışmaları performans sanatını, dayanıklılığı, feminizmi, oyuncu ve izleyici arasındaki ilişkiyi, bedenin sınırlarını ve zihnin olasılıklarını araştırıyor. Kırk yılı aşkın bir süredir aktif olarak eser üretiyor ve kendisine “performans sanatının büyükannesi“ diyor. 2007’de kâr amacı gütmeyen bir performans sanatı vakfı olan Marina Abramovic Institute’u (MAI) kurdu.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Rhythm 0 adını verdiği projesi, hayatını ve vücudunu tamamen yabancıların ellerine teslim etmeyi içeriyordu. Kendini bir galeri alanında altı saat boyunca izleyenin dilediği gibi kullanabileceği bir nesneye dönüştürmeyi, deney bitene kadar tamamen pasif kalmayı kabul etti.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“İnsanların içinde farkında bile olmadıkları kadar çok acı var.“
SIRADA NE VAR?
İngiltere’deki ilk büyük retrospektifi, Kraliyet Sanat Akademisi’nde Eylül 2023’te açılacak ve Aralık ayına kadar devam edecek.
Fotoğraf: Depositphotos

MANAL AL DOWAYAN
Suudi Arabistanlı, 49 yaşında
NEDEN O?
Uzun süredir Suudi Arabistan’da kadınların yaşamını etkileyen toplumsal cinsiyete dayalı gelenekleri sorgulayan Al Dowayan, yakın zamanda lüks bir markayla ortaklık yaptı, markanın ikonik çantalarından birini yeniden tasarlayan ilk Arap oldu.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Etkileşimli enstalasyonları Suspended Together (2011) ve Esmi-My Name (2012), krallıktaki binlerce kadının adaletsiz toplumsal gelenekler hakkında konuşması için platform sunan atölye çalışmalarının bir ürünü.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Varlığım, bir meydan okuma.“
SIRADA NE VAR?
Suudi çölünde yeni bir kültürel girişim olan Wadi AlFann (Sanat Vadisi) için büyük ölçekli bir sanat eseri yaratıyor.
JANE CAMPION
Yeni Zelandalı, 68 yaşında
NEDEN O?
1993 yılında The Piano filmiyle Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü alarak bu ödülü alan ilk kadın sinemacı oldu. Ardından 2014 yılında 67. Cannes Film Festivali’nde uzun metrajlı film jürisine başkanlık eden ilk kadın yönetmen yine oydu. Sinema tarihinde -1993 ve 2022’de- Oscar’lara En İyi Yönetmen dalında iki kez aday gösterilen ilk kadın olan Campion, ikinci adaylığında, The Power of the Dog ile Oscar’ı kazandı.
ÖNE ÇIKMA ANI:
The Piyano filminin sismik bir kültürel etkisi oldu ve Kirsten Dunst “Hepimizin amacı bu tür bir oyunculuk” derken Campion’un kadınları en iyi yöneten yönetmen olduğunu söyledi.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Kadınların yönettiği filmlerden gerçekte kadının ne olduğunu öğreniyoruz. Erkek yönetmenler bir şeyleri eksik ya da kadın yönetmenler her şeyi doğru yapıyor demiyorum, sadece farklı bakış açılarına sahip olduğumuzu söylüyorum.“
SIRADA NE VAR?
Netflix’in finansmanıyla Yeni Zelanda’da kurduğu yeni bir film okulu olan Aotearoa Pop Up Film Intensive’e odaklanıyor.
Fotoğraf: Grant Matthews / 2021 Netflix Inc

JULIA DUCOURNAU
Fransız, 38 yaşında
NEDEN O?
Yönetmen ve senarist Julia Ducournau’nun son filmi Titane, 2021’de Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanarak onu ödülü kazanan ikinci kadın yaptı. Şimdilerde genre sinemasının önde gelen isimlerinden biri olarak anılıyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Grafik (yamyamsı) aşırılıkları gözler önüne seren ilk uzun metrajlı filmi Raw, onu korkusuz bir hikâye anlatıcısı olarak uluslararası sahneye tanıttı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Sanat yoluyla tepki uyandırmanın veya tartışma yaratmanın önemli olduğunu düşünüyorum.”
SIRADA NE VAR?
Cilt cerrahisi ve dövme sanatçılarının dünyasını aktaracağı son filmi üzerinde çalışıyor.
Fotoğraf: Depositphotos
YAYOI KUSAMA
Japon, 93 yaşında
NEDEN O?
İkonik kırmızı küt saç kesimi ve puantiye tutkusuyla tanınan sanatçı, yetenekli olduğu kadar eksantrik bir kişilik. 1977’den beri Tokyo’da gönüllü olarak bir psikiyatri hastanesinde yaşıyor. Sanatçı, 1958’de New York’a geldikten sonra puantiye motifini kâğıda, tuvale, duvarlara, hatta kendi çıplak
vücuduna uygulayarak ünlenmişti. Son yıllarda, Tate Modern ve Pompidou Center’daki büyük ölçekli sergileri gişe rekorları kırdı.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Binlerce minik noktayla dolu tek renkli tuvallerden oluşan ilk ‘Sonsuzluk Ağı’ resimleri minimalizm akımının yolunu açtı. Pop, performans ve enstalasyon sanatının da öncülerinden.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“İster Picasso’yu ister Matisse’i getirin, hatta herkesi getirin! Hepsine tek bir puantiyeyle karşı koyabilirim!”
SIRADA NE VAR?
Louis Vuitton, Cruise 2023 koleksiyonuna, sanatçının “Infinity Mirror Rooms“ çalışmasından ilham alan çantalar ekledi. Koleksiyonun tamamı Ocak ayında piyasaya sürülecek.
Fotoğraf: Yayoi Kusama

ZANELE MUHOLI
Güney Afrikalı, 50 yaşında
NEDEN O?
Sanatçı ve görsel aktivist Zanele Muholi’nin çalışmaları fotoğraf, video ve yerleştirmeyi kapsıyor; ırkçılık, toplumsal cinsiyet eşitliği ve cinsellik gibi konulara odaklanıyor. Günümüzün en beğenilen fotoğrafçılarından biri ve çalışmaları tüm dünyada sergileniyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Muholi’nin en etkileyici projelerinden biri, Güney Afrika’nın siyahi lezbiyen ve transgender topluluklarının bir dizi portresinden oluşan ‘Faces and Phases’.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Ben sadece insanım.”
SIRADA NE VAR?
İzlanda Ulusal Galerisi’nde 2023’ün başlarına kadar devam edecek sergisinde 100’den fazla fotoğrafı yer alıyor.
Fotoğraf: Getty Images/Jared Siskin
PRUNE NOURRY
Fransız, 37 yaşında
NEDEN O?
Heykel, enstalasyon, performans ve videoyu birleştiren sanat eserleri üzerinde zanaatkarlar, psikanalistler, genetikçiler, antropologlar ve araştırmacılarla iş birliği yapan Prune Nourry, çoğunlukla, fotoğraf ve video aracılığıyla belgelediği aşamalarla yerinde üretip ardından yok ettiği ya da gömdüğü büyük hacimli eserler üretiyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Çin’de Xi’an’ın savaşçıları, “Terracotta Kızları“ adını verdiği bir proje için pişmiş topraktan bir kadın ordusu yarattı. “Terracotta Kızları“, dünyanın dört bir yanında sergilendikten sonra Çin’de gizli bir yere gömüldüler.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Sanat bizi delirmekten kurtarır.”
SIRADA NE VAR?
2030’da Nourry, “Terracotta Kızları“nı gömdüğü yeri kazacak.
Fotoğraf: Franklin Burger
CINDY SHERMAN
Amerikalı, 68 yaşında
NEDEN O?
Kırk yıl boyunca kimlik saplantımızı sorguladı; sanatın, şöhretin, toplumsal cinsiyetin ve fotoğrafın görsel ve kültürel kodlarıyla oynadı. Pictures Generation’ın en önemli sanatçıları arasında yer alıyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Untitled Film Stills adını verdiği ilk çalışmasında isteksiz baştan çıkarıcı kadın, mutsuz ev hanımı, terk edilmiş âşık ve savunmasız nahif gibi çeşitli karakterlerin kılığına girip kendini fotoğrafladı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Keşke her gün Cadılar Bayramı olsaydı, ben de giyinip sokağa eksantrik bir karakter olarak çıkabilseydim.”
SIRADA NE VAR?
2019’dan bu yana, Londra’daki National Portrait Gallery ve Paris’teki Fondation Louis Vuitton gibi kurumlardaki büyük retrospektif sergilerin yanı sıra, Instagram’da paylaştığı fotoğraflarını duvar halılarına dönüştürüyor.
Fotoğraf: Richard Phibbs
CHLOÉ ZHAO
Çinli, 40 yaşında
NEDEN O?
İşi sebebiyle sürekli başka şehirlerde yaşamak durumunda kalan film yönetmeni ve senarist Chloé Zhao, bu sayede insanlar ve yerler arasında geçiş yapma konusunda ender ve özgün bir yetenek kazanmış. Zhao’nun bağımsız filmler, modern bir Western ve son olarak gişe rekorları kıran bir Marvel filmi gibi geniş ve eklektik bir çalışma alanı var.
ÖNE ÇIKMA ANI:
2020 Oscar’larında Nomadland ile En İyi Film ve En İyi Yönetmen dallarında ödül kazanan Zhao, Oscar’larda iki ödül birden kazanan tarihteki ikinci, ayrıca En İyi Yönetmen kategorisinde ödül kazanan beyaz olmayan ilk kadın.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Nereye gidersem gideyim, yabancılara çekiliyorum çünkü ben de onlardan biriyim.“
SIRADA NE VAR?
Şimdiye kadarki en büyük pan-Asya-Amerika protesto hareketinin kökenleri hakkında henüz adı belirlenmemiş bir dizinin baş yapımcılığını üstlenecek.
Fotoğraf: Depositphotos

MODA

Onlar moda sektöründe değişim adına en büyük etkiyi yaratan tasarımcı, stilist, model ve liderler.

MARIA GRAZIA CHIURI
İtalyan, 58 yaşında
NEDEN O?
Dior’un sanat yönetmeni, feminizmi lüks modaya taşımasıyla tanınıyor. Kariyeri 1980’lerin sonlarında Fendi’de başladı, 1999’da Valentino’ya geçti. 2016 yılında ise, Christian Dior’a katılmak için Valentino’dan ayrıldı. 1946’da markanın kuruluşundan bu yana bu pozisyonu elinde tutan ilk kadın.
ÖNE ÇIKMA ANI:
“Hepimiz feminist olmalıyız“ sloganlı tişörtü, Dior’un ilk İlkbahar/Yaz 2017 defilesinde büyük yankı yarattı ve o zamandan beri, bireysellikten ve kendini ifade etmekten zevk alan milenyum gençlerini hedef alan bir strateji izliyor.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Her zaman cesur olmaya mecbursun. Başkalarının kim olduğunu tanımlamasına izin verme.”
SIRADA NE VAR?
Teknolojiyi modanın geleceği olarak görüyor ve bu alanda projeler yaratması bekleniyor.
Fotoğraf: Maripol
GABRIELA HEARST
Uruguaylı-Amerikalı, 45 yaşında
NEDEN O?
Lüks modada sürdürülebilirliğin öncüsü olan Hearst, “her parçanın bir amacı“ olmasını sağlamayı kendine misyon edindi ve lüksü zahmetsiz şıklıkla eşanlamlı hale getirdi. 2019’da LVMH, Gabriella Hearst markasına yatırım yaptı ve Aralık 2020’de Hearst, Chloé’nin Kreatif Direktörü oldu.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Hearst, First Lady Dr. Jill Biden’ın 2021 başkanlık yemin töreni için giydiği elbiseyi tasarladı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Mükemmelliğe inanmıyorum, onu elde etmeye çalışmaya inanıyorum.“
SIRADA NE VAR?
Gabriela Hearst markası kendi merinos yününü üretebilsin diye bir koyun çiftliği satın alan Hearst, sürdürülebilirlik vizyonunu ve felsefesini Chloé’ye empoze edecek.
Fotoğraf: Zoë Ghertner
IRIS VAN HERPEN
Hollandalı, 38 yaşında
NEDEN O?
Beyoncé’den Fan Bingbing’e kadar herkesi dünya dışı, fütüristik tasarımlarıyla giydiren van Herpen, Alexander McQueen ve Claudy Jongstra için çalıştıktan sonra 2007’de kendi markasını kurdu ve 3D enstalasyon özelliği taşıyan tasarımları ve kullandığı yenilikçi malzemeler sayesinde kendini ifade etmeye hevesli ünlülerin ilgisini çekti.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Lady Gaga’ya 2020 MTV Ödülleri için yanardönerli bir elbise ve pembe gaz maskesi giydirdi.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Couture’ü modanın laboratuvarı olarak görüyorum.“
SIRADA NE VAR?
Metaverse’i fethetmeyi hedefliyor.
Fotoğraf: Luigi & Iango

AURORA JAMES
Kanadalı, 38 yaşında
NEDEN O?
Yaratıcı yönetmen, aktivist ve moda tasarımcısı Aurora James, 2013 yılında, geleneksel Afrika tasarım ve uygulamalarını tanıtmak amacıyla Brother Vellies moda markasını kurdu. 2020’de James, siyahların sahip olduğu işletmeleri desteklemek için kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan 15 Percent Pledge’i kurdu. 2021’de Time tarafından en etkili 100 kişiden biri seçildi.
ÖNE ÇIKMA ANI:
20’li yaşlarında Afrika’yı dolaştı ve Güney Afrika’da kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olan bir atölyede çalışmaya başladı. Bölgeye has bir ayakkabı çeşidi olan Vellies ile tanıştı, renk ve formları ile biraz oynadı, sonuçtan memnun olunca bu ayakkabıları bir pazarda satmak için New York’a gö- türdü, hikâyenin gerisi malum...
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Yıllarca dayanacak sağlam, iyi yapılmış ürünlere yatırım yapmak, daha fazla çevre bilincine sahip olmanın bir yoludur.“
SIRADA NE VAR?
James, moda endüstrisinde sürdürülebilirliğin ilerlemeye devam edeceğini umuyor.
Fotoğraf: Christian Cody
REI KAWAKUBO
Japon, 80 yaşında
NEDEN O?
Modanın en etkili tasarımcılarından biri olan Rei Kawakubo, geleneksel giyim formatına meydan okuyan bir sanatçı aynı zamanda. Comme des Garçons ve Dover Sokak Pazarı’nın kurucusu. Nadiren röportaj veriyor ama işlerinin etkisi kendi kendine yayılıyor. Tokyo ve Paris’te yaşıyor. Metropolitan Museum of Art’ta sergi açan yaşayan ikinci tasarımcı.
ÖNE ÇIKMA ANI:
2017 yılında New York Metropolitan Museum of Art’ta düzenlenen sergiyle aynı zamana denk gelen Met Gala’nın teması “Rei Kawakubo/Comme des Garçons: Art of the In-Between” olarak belirlendi.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Daha önce yapılmamış şeyleri yapmazsak havalı, yeni bir toplum olamayız”.
SIRADA NE VAR?
Vücudu görsel olarak deforme eden koleksiyonlar yaratmaya devam edecek.
Fotoğraf: Paolo Roversi
STELLA MCCARTNEY
İngiliz, 51 yaşında
NEDEN O?
Stella McCartney, sadelik, zarafet ve zahmetsiz şıklık kavramlarıyla örtüşen ve kendi adını taşıyan moda markasını 2001’de yarattı. İlk butiğini Paris’te ve daha sonra New York’ta Palais Royal’de açtı. Annesi gibi bir vejeteryan olan McCartney, koleksiyonlarında kürk veya deri kullanmıyor. Üretimde deri, kürk, tüy ve hayvansal yapıştırıcıları yasaklaması onu modada çevre aktivizminde bir öncü haline getirdi.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Kering Group’a ait olan markasının yüzde 50 hissesini geri satın aldı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Hepimiz bu topraklarda sınırlı kaynaklarla yaşıyoruz ve nasıl tükettiğimiz, nasıl ürettiğimiz ve nasıl kaynak sağladığımız konusunda hepimiz bilinçli olmalıyız.“
SIRADA NE VAR?
Deri gibi görünen ekolojik bir malzeme olan miselyuma koleksiyonlarında daha fazla yer verecek.
Fotoğraf: Mary McCartney

MIUCCIA PRADA
İtalyan, 73 yaşında
NEDEN O?
Miuccia Prada, moda tasarımcısı kimliğinin yanında feminist, sosyalist, küratör, film yapımcısı, mimar ve eski bir mim sanatçısı. Ailesinin mütevazı deri aksesuar markasını, modanın hazır giyim alanındaki güç merkezlerinden birine dönüştürdü.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Prada’nın kreatif direktörü olarak kırk yılı aşkın bir sürenin ardından Şubat 2020’de artık bu sorumluluğu Calvin Klein ve Dior’un eski kreatif direktörü Belçikalı tasarımcı Raf Simons ile paylaşacağını duyurdu. Daha önce bu kadar tanınmış iki figür, büyük bir moda markasının yaratıcı sorumluluklarını paylaşmamıştı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Meraklı olmalısın ve çalışmayı asla bırakmamalısın. Olanları anlamak ve tepki vermek için her gün düşünüp kendine meydan okumalısın.”
SIRADA NE VAR?
Üretimde naylonu aşamalı olarak geri dönüştürülmüş naylona çevirmek ve deriye alternatif malzemeler bulmak için çalışıyor.
Fotoğraf: Brigitte Lacombe
MARINE SERRE
Fransız, 30 yaşında
NEDEN O?
Fransız modasının en önemli isimlerinden biri olan Marine Serre, 2017’de kendi adını taşıyan markasını kurdu. İleri dönüştürülmüş malzemeler ve yüksek teknoloji kumaşlarla çalışıyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Beyoncé, Black Is King görsel albümünde Serre logosu olan hilal kaplı bir catsuit ile Marine Serre’yi milyonlara tanıttı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Her şeyde risk alıyorum. Bu parayla ilgili değil, aşk ve değişim için bir şeyler yapıyorum. İnatçıyım.“
SIRADA NE VAR?
Tasarımlarıyla değişim ve kapsayıcılığı aşılamaya devam ediyor.
Fotoğraf: Courtesy of Marine SerreLAUREN WASSER
Amerikalı, 34 yaşında
NEDEN O?
Model, 24 yaşındayken tampon kullanımından kaynaklanan bir bakterinin neden olduğu toksik şok ile hastaneye kaldırıldığında ölmek üzereydi. Kurtuldu ama iki bacağı kesildi. Ardından yeni gerçekliğine alışarak kendini yeniden inşa etti. Alameti farikası altın protez bacaklarıyla modellik yapmaya devam ediyor, tampon şirketlerinin ürünlerinin içindekileri bir yasa için farkındalık yaratan kampanyalar düzenliyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Mayıs 2022’de Louis Vuitton’un Cruise defilesinde, altın protez bacaklarını ortaya çıkaran parlak metalik bir takım giyip modellere liderlik etti.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Güzelliği görmek, başka bir insanın insanlığına bakabilmektir.“
SIRADA NE VAR?
İkonik 2023 Pirelli Takvimi için poz verecek ve aktivist eylemlerine devam edecek.
Fotoğraf: Getty Images/David Livingston
RUI ZHOU
Çinli, 28 yaşında
NEDEN O?
Body, atlet veya çorap gibi günlük giysileri yeniden tanımlamasıyla ünlenen moda tasarımcısı Rui Zhou, bir dizi Genç Tasarımcı Ödülü kazandı ve markasını 2019’da piyasaya sürdüğünden beri, cinsiyet odaklı koleksiyonlar yaratarak sektörde şimdiden etki yarattı. RUI, Dua Lipa ve Solange gibi ünlülerin tercihi.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Zhou, LVMH Ödülü’nde finale kalan dokuz kişiden biriydi ve Karl Lagerfeld Özel Ödülü’nü kazandı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Barışçıl bir dünyayı gerçekten seviyorum; bu çok yumuşak, nazik bir duygu.“
SIRADA NE VAR?
Potansiyel iş birlikleri onu heyecanlandırıyor.

GÜZELLİK

Bu kadınlar, güzellik sanatını kültürel kapsamlı markalara dönüştürüyor.


HUDA KATTAN
Iraklı-Amerikalı, 39 yaşında
NEDEN O?
Makyaj sanatçısı, blog yazarı, sosyal medya fenomeni ve girişimci Huda Kattan, Michigan Üniversitesi’nde finans okuduktan sonra Los Angeles’taki Joe Blasco Makeup Academy’de eğitime başladı. 2010 yılında güzellik ipuçları paylaşmak için “Huda Beauty“ blogunu ve YouTube kanalını kurdu. Bunun kısa sürede Orta Doğu’nun bir numaralı blogu olacağını asla tahmin edemezdi. İlk ürünü olan takma kirpikleri 2013’te piyasaya sürdü, küresel kozmetik serisi, 1,2 milyar dolarlık bir makyaj imparatorluğu haline geldi.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Güzellik alanında dünyanın bir numaralı Instagram hesabı Huda Beauty’nin 50 milyondan fazla takipçisi var ve rakam sürekli artmaya devam ediyor.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Sevdiğiniz şeyi yapmaya karar verdiğiniz an, kendiniz için bir yaşam planı ve kariyer seçimi yapmış olursunuz.”
SIRADA NE VAR?
İşin yaratıcı tarafına odaklanmak için 2020’de şirketin CEO’luğundan ayrıldığından beri, kripto para birimine giderek daha fazla ilgi duymaya başladı ve bir NFT portföyüne yatırım yapıyor.KIRSTEN KJÆR WEIS
Danimarkalı, 56 yaşında
NEDEN O?
Danimarka’da bir çiftlikte büyüyen ve Christian Chauveau Sanatsal Makyaj Okulu’na giden Kirsten Kjær Weis, dünyanın en ünlü moda dergilerinde çalıştı. Bir makyaj sanatçısı olarak, insanların tahriş edici, sentetik makyaj ürünleri kullanarak ciltlerinin sağlığını feda ettiğini, doğal ürünlerin ise performans açısından iyi olmadığını gördü. Bunun üzerine, Kjær Weis kozmetik serisini yarattı ve organik-lüks güzellik ürünlerinin öncüsü oldu.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Markası için güzel, sürdürülebilir ambalajlar geliştirmek üzere tasarımcı Marc Atlan ile birlikte çalışıyor. Tasarımları olağanüstü.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Organik, sürdürülebilir ve yüksek performanslı… Bunların hepsine sahip olabilirsiniz. Ödün vermenize gerek yok.”
SIRADA NE VAR?
Deri gibi görünen, geri dönüştürülebilir ve kompostlanabilir kâğıttan yapılmış Red Edition metalik göz farı kutusu gibi sonsuz kez yeniden doldurulabilir tasarımlarla ürün yelpazesini genişletiyor.PAT MCGRATH
İngiliz, 56 yaşında
NEDEN O?
Dünyanın en ünlü ve etkili makyaj sanatçısı olan Pat McGrath, 25 yıldır yaratıcı vizyonuyla kitleleri büyülüyor. 2015 yılında kendi güzellik serisini yarattı ve şirketi 2019’da milyar dolar değerine ulaştı.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Moda ve güzellik endüstrisine verdiği hizmetler sebebiyle 2014’te Britanya İmparatorluk Nişanı (DBE) aldı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Makyaj, fantezilerimi ve vizyonumu dünyayla paylaşmamı sağlayan olağanüstü bir araç.“
SIRADA NE VAR?
Yeni makyaj serisi Mothership IX yakında çıkıyor.
Fotoğraf: Ben HassettATSUKO MORITA
Japon, 57 yaşında
NEDEN O?
Atsuko Morita, bir uçuş görevlisi olarak çalıştığı dönemde kuru cilt ve saçla birlikte astımla mücadele ederken bir arkadaşı vasıtasıyla fitoterapi teknikleriyle tanıştı. Morita, farmakoloji ve kozmetik alanındaki araştırmaları sonucunda botanik terapinin sağlığı ve zindeliği dışarıdan olduğu kadar içeriden de destekleyebileceğini keşfettikten sonra, ömür boyu kullanılabilecek bir dizi bitki bazlı güzellik ürünü geliştirip Waphyto markası altında piyasaya sürdü. Ödüllü karışımları onu Fransız fitoterapisi ile geleneksel Japon bitki biliminin bir kombinasyonu olan biyometodolojik fitoterapi alanında lider bir otorite haline getirdi.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Paris’te botanik terapi okumak için hosteslik kariyerini kalıcı olarak bıraktı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Harika bir cilt, bir denemeyle elde edilmez.”
SIRADA NE VAR?
Her yaşta kadının sağlığını desteklemek için onları fitoterapötik kişisel bakım konusunda bilinçlendiriyor.HYE-MIN PARK aka Pony
Güney Koreli, 32 yaşında
NEDEN O?
Blogger, influencer ve makyaj sanatçısı olarak Pony, Kore güzellik trendlerini dünya çapında popülerleştirmesiyle tanınıyor. Yazdığı “How-to…” (Nasıl yapılır) kitapları ses getirdi ve kendi kozmetik serisi Pony Effect’i piyasaya sürmeden önce birçok makyaj markasıyla iş birliği yaptı.
ÖNE ÇIKMA ANI:
2016’da Taylor Swift dönüşüm videosu 23 milyondan fazla izlendi.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Yarattığım imajlar herkesi içine alıyor.“
SIRADA NE VAR?
Yeni iş birlikleri yapmak, projeler üretmek ve geniş hayran kitlesiyle etkileşim kurmanın yeni yollarını bulmak için çalışıyor.
RIHANNA
Barbadoslu, 34 yaşında
NEDEN O?
Dijital çağın en çok satan kadın müzik sanatçılarından biri olan Rihanna, 2017’de kendi moda markası Fenty’yi, ardından LVMH’nin desteğiyle kozmetik markası Fenty Beauty’yi yarattı. 2020’de ise cilt bakım serisi Fenty Skin’i piyasaya sürdü. Hedefi, tüm cilt tipleri için çalışan formüller geliştirmek ve tüm ten rengi, ırk ve cilt tipindeki kadınlara hitap eden kapsayıcı bir ürün grubu yaratmak.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Mart 2017’de Harvard Üniversitesi Vakfı, Rihanna’ya eğitimi desteklemeye olan bağlılığından dolayı Yılın Hayırseveri ödülünü verdi.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Makyaj, eğlenmeniz için var. Asla baskı haline gelmemeli. Asla bir üniforma gibi hissettirmemeli. Risk almaktan ve farklı şeyler denemekten çekinmeyin.”
SIRADA NE VAR?
Oğlunu büyütmek ve belki, yeni müzik yapmak!VIOLETTE SERRAT
Fransız, 33 yaşında
NEDEN O?
Bir makyaj sanatçısı olarak yeteneği, ona dünyanın en büyük moda fotoğrafçıları ve moda dergileriyle iş birlikleri getirdi. Son dört yılını Estée Lauder’da Global Güzellik Direktörü olarak geçirdikten sonra, geçen yıl Guerlain’de Makyajdan Sorumlu Yaratıcı Direktör oldu. Kendi markası Violette_Fr, vegan ve hayvanlara zulüm içermeyen formüllere sahip makyaj, cilt bakımı, koku ve saç bakımı ürünlerini kapsıyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Serrat’nın kariyeri, Dior iş birliğinin ardından yükselişe geçti.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Yaşlanmayı samimiyetle kucaklamak istiyorum. Bu çok büyük bir ayrıcalık.”
SIRADA NE VAR?
Tarihi kozmetik evi Guerlain için yeni ikonik ürünleri icat etmek.
Fotoğraf: Courtesy Steven Pan for GuerlainCHARLOTTE TILBURY
İngiliz, 49 yaşında
NEDEN O?
Charlotte Tilbury güzellik imparatorluğu, cilt bakımı ve makyaj eğitimleri hakkında tavsiyeler yayınladığı bir YouTube kanalı ve bloguyla başladı. 2013 yılında, Londra’daki Selfridges’te güzellik markası Charlotte Tilbury Beauty Ltd’yi piyasaya sürdüğünde yeterince güçlü bir takipçi kitlesine sahipti ve yüksek profilli dergilerle editoryal anlaşmaları yapmıştı bile. İki yıl sonra Covent Garden’da ilk mağazasını açtı. Ayrıca Women for Women International yardım kuruluşunun bir elçisi.
ÖNE ÇIKMA ANI:
2018’de Britanya İmparatorluk Nişanı (MBE) ile ödüllendirildi.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Güzellik güçtür ve makyaj, bunu gerçekten geliştiren bir şeydir. Bu bir kadının en büyük sırrıdır.”
SIRADA NE VAR?
Ekim ayında Liverpool, İngiltere’de Charlotte Tilbury Beauty Wonderland’i açtı. Yeni yılda mağazalarını dünya çapında genişletmeyi düşünüyor.
LIFESTYLE

İç mimarlar, mimarlar, şefler... Bu kadınlar göründüklerinden çok daha fazlası.


DOMINIQUE CRENN
Fransız, 57 yaşında
NEDEN O?
ABD San Francisco’daki restoranı Atelier Crenn ile üç Michelin yıldızı alan şef Dominique Crenn, aynı zamanda bir aktivist, kadın hakları savunucusu ve LGBTQ+ topluluğunun, hatta kanserle savaşın bir simgesi. Restoran mutfaklarının genellikle agresif ve erkeksi ortamında, personeline iyi davranması ve mesleğinde yüksek baskı ortamıyla ilişkili olarak normal kabul edilen agresif tavırlardan kaçınmasıyla tanınıyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Herkesin besleyici gıdaya erişebildiği, daha sürdürülebilir ve eşitlikçi bir gıda sistemi yaratma misyonuyla hareket eden, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Rethink Food ile ortaklığı bulunuyor. Kardeş restoranı Petit Crenn, her hafta sağlıklı gıdaya ulaşamayan topluluklar için yemekler hazırlıyor.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Şef olmak, insanları beslemek demek. Bu da tüm insanlığın hikayesinin bir parçası.“
SIRADA NE VAR?
Crenn, popülaritesini yeni nesil için daha iyi bir gelecek oluşturmak amacıyla kullanmaya odaklanıyor.
Fotoğraf: Amanda DemmeFRIDA ESCOBEDO
Meksikalı, 43 yaşında
NEDEN O?
Çağımızın seçkin mimarlarından biri olarak, günümüzün sosyoekonomik ve ekolojik sorunlarına dikkat çekerken güçlü mekansal ve toplumsal deneyimler yaratıyor. 2006 yılında Mexico City’de kendi mimari ve tasarım stüdyosunu kurdu. 2018’de, Zaha Hadid’den sonra Serpentine Pavilion’u tasarlayan ikinci kadın ve en genç mimar oldu.
ÖNE ÇIKMA ANI:
New York’ta apartman daireleri, sanatçı stüdyoları ve ortak çalışma alanlarının yanı sıra Harlem’in tarihi National Black Theatre’ını da içine alan karma kullanımlı bir proje olan Ray Harlem’in ihalesini kazandı. Amaç, yeni topluluğu mevcut olanla ve tiyatronun sanatsal dünyasıyla ilişkilendirmekti.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Bazı şeyleri neyin kalıcı kıldığını, bazı şeyleri neyin önemli kıldığını, ortak bir dili nasıl oluşturduğumuzu hep merak etmişimdir.“
SIRADA NE VAR?
New York’taki Met Müzesi’nin yeni Oscar L Tang ve HM Agnes Hsu-Tang kanadını tasarlamak üzere seçildi. Yeni kanat, müzenin 20. ve 21. yüzyıl eserlerini kapsayan modern sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapacak.
Fotoğraf: Ana Gómez de León López
LEONOR ESPINOSA
Kolombiyalı, 59 yaşında
NEDEN O?
Bogatá’daki restoranı Leo Cocina y Cava, dünyanın en iyilerinden biri olarak anılıyor. Yemekleri gelenek ve bellek kavramlarını temel alan, yaratıcı ve canlı Kolombiya lezzetlerinden oluşuyor. Çağdaş sanata, antropolojik içgörüye ve dünyanın dört bir yanındaki farklı topluluklara dokunan bir karışım yaratmakla ilgileniyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
2008’de mutfak geleneklerini, beslenmeyi ve gıda güvenliğini güçlendirerek kırsal topluluklarda kalkınma girişimleri yaratan Leo Espinosa Vakfı’nı kurdu.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Dünyayı yemek istedim... Ona açtım.”
SIRADA NE VAR?
Şef, “ciclo-bioma“ felsefesi kapsamında gastronomiyi yerli ve Afro-Kolombiyalı topluluklarda sosyal ve ekonomik kalkınma için bir itici güç olarak kullanıyor.
Fotoğraf: Juan Pablo GutiérrezINDIA MAHDAVI
İran-Mısır kökenli Fransız, 60 yaşında
NEDEN O?
Mimarlık, endüstriyel tasarım, grafik tasarım, ürün tasarımı ve mobilya tasarımı alanlarında eğitim alan India Mahdavi, kariyerine dekoratör Christian Liaigre için sanat yönetmenliği yaparak başladı. 2000 yılında Paris’te kendi tasarım stüdyosunu ve aynı zamanda ilk showroom’unu ve aksesuar mağazasını açtı. 2003 yılında ilk mobilya koleksiyonunu piyasaya sürdü. Aralarında New York’ta Hotel on Rivington, Paris’te Café Français ve Le Germain, Londra’da Sketch Gallery ve Connaught’s Coburg bar gibi açıldığı anda “görülmesi gereken yerler listesi”ne giren restoran ve otellerin bulunduğu çok sayıda uluslararası projesiyle tanınıyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Bu yılın başlarında H&M Home için hazırladığı One Color is Never Enough koleksiyonu, uygun fiyatları sayesinde Mahdavi estetiğini yeni bir müşteri kitlesine ulaştırdı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Hayatın kırılganlığı bize hiç bu kadar yakın olmamıştı ve zahmetsizce var olmanın hafifliğini elimizden aldı. Bu, her anı öğrenmek, eğlenmek ve gülmek için kullanmamız gerektiği anlamına geliyor.”
SIRADA NE VAR?
Yeni yılda sürpriz iş birliklerine hazırlanıyor.
Fotoğraf: Edida Ceremony
JJ MARTIN
Amerikalı, 48 yaşında
NEDEN O?
2015 yılında kurulan moda ve ev ürünleri markası olan La DoubleJ’in kurucusu ve baş tasarımcısı olan JJ Martin, ünlü İtalyan işçiliğiyle üretilmiş maksimalist, kalbe hitap eden seçkisiyle göze çarpıyor. Martin’in göz zevkine dayanan vintage ürünlerin satıldığı bir online dergi formatında hayata geçirilen La DoubleJ, artık İtalya’nın zanaatkarlarını ve kadın emekçilerini destekleyen bir yaşam tarzı markasına dönüştü.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Milano mağazasının altındaki bir mağarada yarattığı “Kutsal Grotto“da gerçekleştirdiği; manevi rehberlik tecrübesini moda deneyimiyle birleştiren inziva etkinlikleriyle tanındı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Tüm renklerin özel birer titreşimi vardır ve bunu ne kadar çabuk fark edip benimserseniz, kendi derinliğinize o kadar kolay dokunabilirsiniz. Renk güçtür.”
SIRADA NE VAR?
İlk büyük dekorasyon projesi olan Como Gölü kıyısındaki Passalacqua otelinin iç mekân tasarımını tamamladı.
GWYNETH PALTROW
Amerikalı, 50 yaşında
NEDEN O?
Iron Man ve The Royal Tenenbaums gibi filmlerdeki rolleriyle tanınan Paltrow, 2008’de okuyucuları ‘içselliği beslemeye’ teşvik eden haftalık yaşam tarzı haber bülteni Goop’u çıkardı. Ardından Goop, e-ticareti de içeren bir yaşam tarzı ve sağlıklı yaşam platformu olan Goop.com’a evrildi. Paltrow, bugüne kadar Goop çatısı altında moda markalarıyla iş birliği yaptı, pop-up mağazalar yarattı, bir sağlık zirvesi organize etti, basılı dergi, podcast serisi ve yemek kitabı yayınladı. Ayrıca Netflix’te yayınlanan The Goop Lab With Gwyneth Paltrow isimli bir belgesel dizisi var.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Şirket ilk vibratörünü Şubat 2021’de Sevgililer Günü’nde piyasaya sürdü ve Paltrow, “koronavirüs pandemisi sırasında bir şekilde zaman geçirmek zorundaydım“ esprisini yaptı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“İyi bir hayatım var, çünkü pasif biri değilim. Gerçek insanlara, gerçek şeyler yapmaya, kendi gerçekliğim için yatırım yapıyorum.”
SIRADA NE VAR?
Goop’un Netflix belgesel dizisinin ikinci sezonu çekilecek.
Fotoğraf: Courtesy of Coliena RentmeesterPATRICIA URQUIOLA
İspanyol, 61 yaşında
NEDEN O?
Mimar Patricia Urquiola, tasarımda hümanist, teknolojik ve sosyal yaklaşımları birleştiren özgün bir bakış açısına sahip. Tasarımları, tanıdık ve keşfedilmemiş arasında beklenmedik bağlantılar kurarken önyargıları kırıyor. Milano’daki Domus Academy’de İç Mimarlık yüksek lisansı yaptı ve Harvard’da ders verdi. Mimari tasarım, endüstriyel ürün tasarımı ve strateji danışmanlığı alanlarında çalışıyor. Her projesine, potansiyel kullanıcıyla empati kurarak başlıyor. Birçok eseri MoMA koleksiyonlarında yer alıyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
2008’de Fransız ticaret fuarı “Now! Design à vivre“de yılın tasarımcısı seçildi. 2010 yılında İspanya Milli Eğitim, Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından Güzel Sanatlar Altın Liyakat Madalyası ile ödüllendirildi.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Başlangıç ya da son diye bir şey yok. Her şey birbirine bağlı.”
SIRADA NE VAR?
Daha sağlıklı ve daha güvenli mekanlar yaratmak için daha iyi ve daha akıllı yüzeyler ve kumaşlar tasarlıyor. “Artık doğayı güzel bir ortam olarak değil, kendimizin bir parçası olarak görmeliyiz. Ekoloji itici gücümüz olmalı” diyor.
Fotoğraf: Edida Ceremony 2014
BİLİM VE TEKNOLOJİ

Çalışmalarıyla dünyada ve ötesinde öncü gelişmelere imkân veren kadınlar...


SARAH AL-AMIRI
BAE, 35 yaşında
NEDEN O?
BAE Uzay Ajansı’nın (BAESA) Başkanı olan Al-Amiri, aynı zamanda ülkenin Halk Eğitimi ve İleri Teknoloji Devlet Bakanı. Yirmili yaşlarının başında BAESA’da yazılım mühendisi olarak çalışmaya başladı, on yıl sonra gezegenin atmosfer haritasını çıkarmak için Mars’a mürettebatsız bir sonda gönderme görevine öncülük etti. Hope adlı uzay aracı, 2021’in başlarında kızıl gezegenin yörüngesine başarıyla girdi ve o zamandan beri dünyaya görüntü ve veriler gönderiyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
12 yaşındayken Andromeda Galaksisi’nin bir fotoğrafını görünce uzay hakkında mümkün olan her şeyi öğrenmeye karar verdi.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Bilim benim için uluslararası iş birliği demek. Sınırsız ve limitsizdir, tüm insanlığın gelişimi için bireylerin tutkuları tarafından yürütülür.”
SIRADA NE VAR?
2028’de Venüs’ün yakınından geçişi ve tek inişle tamamlanan yedi farklı asteroit turunu yönetecek.EMMANUELLE CHARPENTIER
Fransız, 53 yaşında
NEDEN O?
Mikrobiyoloji, genetik ve biyokimya alanında bir profesör ve araştırmacı olan Charpentier, 2015’ten beri Berlin’deki Max Planck Enfeksiyon Biyolojisi Enstitüsü’nde yöneticilik yapıyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
2020’de Charpentier ve Amerikalı biyokimyacı Jennifer Doudna, CRISPR adlı devrim niteliğindeki gen düzenleme teknolojisine öncülük ettikleri için Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü. Bu, aynı anda iki kadın tarafından kazanılan ilk Nobel bilim ödülü.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Bana göre nesiller boyunca aktarılan bazı genetik özellikleri değiştirmek amacıyla insan sperm ve yumurtalarını manipüle etmek, kabul edilemez.“
SIRADA NE VAR?
Kan bozukluklarını tedavi etmek için tasarlanan ilk CRISPR gen düzenleyici ilacın, 2023’te piyasada olması bekleniyor.SAMANTHA CRISTOFORETTI
İtalyan, 45 yaşında
NEDEN O?
Uzayda neredeyse 200 gün geçirdiğinizi hayal edin! Bu çok özel bir dayanıklılık gerektirir, ancak bu Avrupa Uzay Ajansı astronotu, bir uzay gemisinde bu kadar uzun süre yaşamak için gereken her şeye sahip. Cristoforetti daha önce İtalyan Hava Kuvvetleri’nde pilot ve mühendisti. Avrupalı bir astronot tarafından en uzun kesintisiz uzay uçuşu rekorunu Haziran 2017’ye kadar elinde tuttu. Şu anda Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevini tamamlıyor ve Eylül ayında bu göreve komutan olarak atanan ilk Avrupalı oldu.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Uzaya çıkan ilk İtalyan kadın oldu.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Her dakika yeni şeyler keşfettiğinizde ve zihniniz bu kadar çok deneyimi özümsediğinde, zaman genişliyormuş gibi geliyor.“
SIRADA NE VAR?
Uluslararası Uzay İstasyonu’nun komutanı olarak gelecek nesillere ilham vermeye devam ediyor.
Fotoğraf: Courtesy NasaTIMNIT GEBRU
Afrikalı-Amerikalı, 39 yaşında
NEDEN O?
Teknolojiyi şekillendirenlerin kişisel tercih ve önyargılarını algoritmalara yansıtması olarak tanımlanan kodlanmış bakış, eşitlikçi olduğunu düşündüğümüz algoritmaların aslında ırkçılığa uzanan önyargılarla bezeli olduğunu ortaya koyuyor. Yapay zekayı bu önyargılardan temizlemeyi hedef edinen Timnit Gebru, yapay zeka sektöründe çalışan siyahların varlığını artırmayı amaçlayan Black in AI’ın da kurucu ortağı. Gebru, 2021’in sonunda, DAIR adlı kendi bağımsız yapay zekâ araştırma grubunu kurdu.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Google Ethical A.I. ekibinin eş başkanıyken, 2020’de yüz tanıma teknolojisinin beyaz olmayan insanları tanımlamada zorlandığını ve bunun ayrımcılığa yol açabilecek bir kusur olduğunu ortaya koyan bir araştırma yayımladı. Bu sebeple Google’dan kovuldu ve bu, protestolara yol açtı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Yapay zekanın geleceği konusunda çok endişeliyim. Makinelerin uygarlığı devralma riski nedeniyle değil. Şu anda teknolojiyi geliştirmekten sorumlu homojen, tek boyutlu bir grup insan yüzünden.”
SIRADA NE VAR?
Gebru, yapay zekayı kimin, hangi amaçla ve kimin yararına geliştirdiğine dair zor sorular sorarak Big Tech’e meydan okumaya devam ediyor.HAILAN HU
Çinli, 49 yaşında
NEDEN O?
Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesi Nörobilim Merkezi’nin direktörü, sinirbilimci Hu, nörobiyoloji ve dünya çapında insanların yaklaşık yüzde 5’ini etkilediği tahmin edilen depresyon tedavisi alanındaki çığır açan keşiflerinden dolayı 2022’de L’Oréal-UNESCO Uluslararası Bilim Kadınları Ödülü’ne layık görüldü.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Kemirgenlerde, anestezi ilacı ketaminin depresyon için hızlı bir tedavi olarak nasıl kullanılabileceğini ve daha iyi bir ruh haline haftalar yerine saatler içinde ulaşılabileceğini ortaya koyan çığır açıcı klinik deneyler yaptı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Çinli kadın bilim insanlarının çağına girdik. Herkes daha iyi olmak için yarışıyor.“
SIRADA NE VAR?
Yeni nesil antidepresanlar geliştiriyor.
Fotoğraf: Courtesy of L'Oréal Women Scientist AwardKATALIN KARIKÓ
Macar-Amerikalı, 67 yaşında
NEDEN O?
BioNTech RNA Pharmaceuticals’ın kıdemli başkan yardımcısı olan biyokimyager Karikó, hücrelere vücutta bağışıklık tepkisini tetikleyecek bir proteinin nasıl yapılacağını öğreten “haberci RNA“ (mRNA) aşılarının geliştirilmesi yoluyla dünyayı Covid-19’dan korumaya yardımcı oluyor. Çalışmaları Moderna ve Pfizer-BioNTech aşılarının oluşturulmasına katkıda bulundu.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Bu yılın başlarında, aşı geliştirme çabaları nedeniyle 3 milyon dolarlık Breakthrough Prize in Life Sciences ödülünü aldı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Kendimi bir tanrı gibi hissettim.“
SIRADA NE VAR?
mRNA’nın ayrıca HIV, grip ve sıtmaya karşı aşıların temelini oluşturması umuluyor.
Fotoğraf: courtesy of Vilcek Foundation/MHamiltonVisuals.
CYNTHIA KENYON
Amerikalı, 68 yaşında
NEDEN O?
Yaşlanmanın genetiğini incelemede önemli ilerlemeler kaydeden bir moleküler biyolog ve biyogerontolog olan Kenyon, Google/Alphabet’in Calico Yaşam Bilimleri bölümünde yaşlanma araştırmalarından sorumlu başkan yardımcısı ve San Francisco’daki California Üniversitesi’nde fahri biyokimya ve biyofizik profesörü olarak görev yapıyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
1993 yılında, tek bir gen mutasyonunun sağlıklı, doğurgan bir solucanın ömrünü ikiye katlayabildiğini keşfetti, bu da uzun ömürlülüğün büyük ölçüde genetik tarafından belirlendiğini gösterdi. Solucanlara şeker verince ömürlerinin kısaldığını diyetinden de şeker ve karbonhidratları çıkarmış.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Yaşlanma ve yaşa bağlı hastalıklar arasındaki bağlantı, birçok hastalıkla aynı anda mücadele etmek için yeni bir yol öneriyor: Yaşlanmanın kendisiyle mücadele etmek.”
SIRADA NE VAR?
Ölümsüzlüğün sırrını çözmek.
LISA MOSCONI
İtalyan-Amerikalı 45 yaşında
NEDEN O?
New York’taki Weill Cornell Tıp Koleji’nde nöroloji ve radyoloji alanında sinirbilim doçenti olan Mosconi, menopozun beyni nasıl etkilediğine ve Alzheimer’ın erken teşhisine odaklanan bir sinirbilimci. İki kitabı var: “Brain Food” ve özellikle kadınlarda bilişsel gelişimi ve Alzheimer’ın önlenmesini araştıran New York Times çok satan listesinin zirvesindeki “The XX Brain”.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Menopoz ile Alzheimer arasında bir bağlantı olduğunu ve östrojenin kadın beynini bunamadan korumada oynadığı rolü fark etti.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Beslenme şeklimiz DNA’mızı etkileyen en önemli faktör.“
SIRADA NE VAR?
Alzheimer hastalığından korunmak için HRT’nin (hormon replasman tedavisi) en iyi nasıl kullanılacağına dair daha fazla araştırma yapmak.
Fotoğraf: Allison HoobanSUSAN WOJCICKI
Polonyalı-Amerikalı, 54 yaşında
NEDEN O?
Wojcicki, garajını Google’ın kurucu ortakları Sergey Brin ve Larry Page’e kiraladıktan sonra, şirket 1999’da kurulduğunda işe alınan ilk kişilerden biriydi. Teknoloji endüstrisinde 20 yılı aşkın bir sürenin ardından YouTube’un CEO’su oldu. 765 milyon dolarlık net serveti ve beş çocuğu bulunuyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
2006’da Google’ı, 1,7 milyar dolara You Tube’u satın almaya ikna etti. 2014’ten beri Youtube’u yönetiyor.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Benim için önemli olan, çocukların teknolojiyi sorumlu bir şekilde kullanmayı öğrenmeleri.“
SIRADA NE VAR?
YouTube gibi platformların, yanlış bilgilendirmenin arttığı bir çağda insanların ifade özgürlüğü hakkını nasıl başarılı bir şekilde dengeleyebileceğini anlamak.
Fotoğraf: Getty Images/ François G. Durand
SPOR

Bu kadınlar her anlamda birer “kazanan”.

ASHLEIGH BARTY
Avustralyalı, 26 yaşında
NEDEN O?
Ashleigh Barty, yetenekli bir kriket oyuncusu ve golfçü olmasının yanı sıra dünyanın en iyi tenisçilerinden biri. Kariyeri boyunca, 2019’da Fransa Açık, 2021’de Wimbledon ve 2022’de Avustralya Açık dahil olmak üzere 15 Dünya Tenis Birliği tekler şampiyonluğu kazandı. Ancak, 2022 baharında, henüz 25 yaşında profesyonel tenisi bıraktığını duyurdu. Neden? “Başka hayallerin peşinden koşmak“ istiyor.
ÖNE ÇIKMA ANI:
2022’de Avustralya Açık’ı kazanarak 44 yıl sonra tek erkeklerde veya bayanlarda şampiyon olan ilk Avustralyalı oyuncu oldu.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Kazanırsam, bu bir bonus. Kaybedersem, ertesi gün güneş yine doğar ve her şey yolundadır.“
SIRADA NE VAR?
Barty, Avustralya telekomünikasyon şirketi Optus’ta “ilham sorumlusu“ olarak bir rol üstlendi. Ayrıca bir dizi çocuk kitabı ve bir anı kitabı yazıyor.
SIMONE BILES
Amerikalı, 25 yaşında
NEDEN O?
Muhtemelen tüm zamanların en büyük kadın jimnastikçisi olan Biles, 7 Olimpiyat madalyası ve 25 Dünya Şampiyonası kazandı. Ayrıca başarısızlığı zarafetle kabul etmesiyle de tanınıyor. 2020 Tokyo Olimpiyatları sırasında, yaşadığı psikolojik baskılara bağlı rahatsızlığı sebebiyle yarışmadan çekildi. Profesyonel yarışmalara ara vermiş olsa da henüz jimnastikten emekli olduğunu açıklamış değil. 2022’de Başkan Biden tarafından ABD’de sivillere verilen en yüksek nişan olan Başkanlık Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi.
ÖNE ÇIKMA ANI:
Ağustos 2019’da ABD Jimnastik Şampiyonası’nda imkânsız bir hareket olarak kabul edilen ve şimdi “Biles II“ olarak bilinen triple double’ı temiz bir şekilde yapan ilk kadın jimnastikçi oldu.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Bu şekilde yaratılmamın bir nedeni var, bu yüzden onu kullanacağım.“
SIRADA NE VAR?
Biles, akıl sağlığı uygulaması Cerebral’ın yeni etki yaratma sorumlusu ve profilini kızları iddialı, rekabetçi ve düşüncelerini açıkça dile getirecek kadar güçlü olmaya teşvik etmek için kullanmak istiyor.
EILEEN GU
Çinli-Amerikalı, 19 yaşında
NEDEN O?
Olimpiyat şampiyonu serbest stil kayakçı Gu, kariyerinde hem ABD hem de Çin için yarıştı. 2022 Pekin Kış Olimpiyat Oyunları’nda Çin’e iki altın ve bir gümüş madalya kazandırdı.Bu başarı, onu bir Olimpiyat’ta üç madalya kazanan ilk serbest stil kayak sporcusu yaptı. Geçen yıl, Aspen 2021 Dünya Şampiyonası’nda ve Aspen 2021 Kış X Oyunları’nda ABD’ye üç madalya getirdi. Aralarında sık sık jeopolitik gerilimler yaşanan bu iki ülke için rekabet ederken etrafında oluşan eleştiri ve olumsuzlukları diplomatik bir şekilde yönlendirme kabiliyetiyle de övgü topladı. Time dergisi onu dünyanın en etkili 100 kişisi arasında gösterdi.
ÖNE ÇIKMA ANI:
2022 Pekin Kış Olimpiyat Oyunları’nda ‘double cork 1620’ inişiyle dikkat çekti.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Ben hayatın güzelliklerini yaşayan 18 yaşında bir gencim.“
SIRADA NE VAR?
Salt Lake City’nin 2030 veya 2034 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapma teklifine hazırlanmasına yardım ediyor.
Fotoğraf: Courtesy IWC Schaffhausen
PERNILLE HARDER
Danimarkalı, 29 yaşında
NEDEN O?
Danimarka milli kadın futbol takımının kaptanı Harder, 2020’de Şampiyonlar Ligi finalistleri Wolfsburg Frauen’dan Chelsea Women’a 300 bin pound karşılığında transfer edildikten sonra kadın futbolunun en pahalı oyuncularından biri haline geldi. Çok az erkek futbolcunun eşcinsel olduğunu açıkladığı bir dünyada, Harder ve yine Chelsea takımında oynayan kız arkadaşı İsveçli futbolcu Magdalena Eriksson, dünyanın dört bir yanındaki LGBTQ+ bireyler için rol modeli haline geldi. Dünya Kadınlar Günü’nde bir Instagram gönderisinde şöyle yazdılar: “İlerlemeye devam ediyoruz çünkü ayrımcılığın ve klişelerin olmadığı, gerçekten herkes için daha iyi bir dünya istiyoruz.“
ÖNE ÇIKMA ANI:
2018’de UEFA Yılın Kadın Oyuncusu seçilen ilk kişi oldu. 2020’de aynı unvanı bir kez daha aldı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Futbol oynamak için cinsel eğilimini gizlemene gerek yok.“
SIRADA NE VAR?
Harder’ın Chelsea ile sözleşmesi 2023 yazında sona eriyor. Şu an kalacak mı, gidecek mi tartışmalarıyla gündemde.NAOMI OSAKA
Japon, 25 yaşında
NEDEN O?
Kariyerinin zirvesinde bir tenisçi olan Osaka, 2018’den bu yana 2020’de ABD Açık ve 2021’de Avustralya Açık dahil olmak üzere dört Grand Slam şampiyonluğu kazandı. Sıralamada bir numaraya yükselen ilk Asyalı kişi olmasının yanında, 2019’da 25 hafta boyunca zirvede kalmayı başardı. Spor tutkusuna ek olarak, kendini tam bir moda tutkunu olarak tanımlayan Osaka “kendi imparatorluğunu kuran“ bir girişimci aynı zamanda. Koyu cilt tonları için Kinlò adlı kendi cilt bakım serisini piyasaya sürdü ve lüks moda markalarından Airbnb’ye kadar uluslararası şirketlerle yaptığı reklam anlaşmalarından 50 milyon doların üzerinde para kazandı. Aynı zamanda, ruh sağlığına odaklanan bir sosyal değişim savunucusu.
ÖNE ÇIKMA ANI:
2018’de ABD Açık’ta idolü Serena Williams’ı yendi.
GÜÇLÜ SÖZ:
“Devam etmeli ve her şey için savaşmalısın. Sonunda bir gün istediğin yere ulaşacaksın.“
SIRADA NE VAR?
Yeniden dünyanın bir numarası olmak.
Fotoğraf: Courtesy Kinlò
EMMA RADUCANU
İngiliz, 19 yaşında
NEDEN O?
Profesyonel olduktan sadece üç yıl sonra 2021’de 18 yaşında ABD Açık’ı kazanan tenisçi, 1977’de Virginia Wade’in Wimbledon’daki zaferinden bu yana Grand Slam tekler şampiyonluğu kazanan ilk İngiliz kadın oldu ve bunu art arda on maçı set düşürmeden kazanarak yaptı. Ayrıca eleme turlarından çıkıp bir Grand Slam turnuvasını kazanan ilk kadın tenisçi oldu.
ÖNE ÇIKMA ANI:
2021 ABD Açık’ta Leylah Fernandez’i yenerek dünyanın en iyi 23. ve İngiltere’nin bir numaralı oyuncusu oldu. Ayrıca 2,5 milyon dolarlık bir ödül kazandı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Çekilişe giren her oyuncunun herhangi bir turnuvayı kazanma şansı vardır.“
SIRADA NE VAR?
2022 ABD Açık’ın ilk turunda elendikten sonra Raducanu, sıralamada tekrar yükselmek için çalışıyor.
Fotoğraf: Courtesy Daniel Jackson for Parfums Christian Dior
MEGAN RAPINOE
Amerikalı, 37 yaşında
NEDEN O?
Rapinoe, 2012 Londra Yaz Olimpiyatları’nda ABD Kadın Milli Takımı ile altın madalya kazanan profesyonel bir futbolcu. Takımıyla 2015 ve 2019’da iki Kadınlar Dünya Kupası kazandı. Bugün, Ulusal Kadınlar Futbol Ligi’nin takımlarından OL Reign’in kaptanı ve cinsiyetler arası ücret eşitliği, ırksal adalet ve LGBTQI+ haklarının açık sözlü bir savunucusu. Başkan Biden tarafından bu yılın başında “gelecek nesiller için parlak yollar“ gösterdiği için kendisine Başkanlık Özgürlük Madalyası takdim edildi. Rapinoe, bu madalyayı alan ilk futbolcu.
ÖNE ÇIKMA ANI:
2020 Tokyo Olimpiyatları’nda bir köşe vuruşundan attığı “Olimpico“ golüyle efsaneleşen Rapinoe ve ekibi, Olimpiyatlardan bronz madalyayla ayrıldı.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Hiç kimse sana sınırlarının ve hayallerinin ne olduğunu söylememeli.“
SIRADA NE VAR?
Rapinoe, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ev sahipliği yapacağı 2023 Dünya Kupası’nda ABD’yi zafere taşımayı umuyor.
Fotoğraf: Courtesy Victoria’s Secret
SERENA WILLIAMS
Amerikalı, 41 yaşında
NEDEN O?
Tüm zamanların en ilham verici ve başarılı tenisçilerinden biri olan Serena Williams’ın 27 yıllık bir spor kariyeri var. Tenis oynamaya kız kardeşi Venus ile birlikte henüz çocukken başladı ve hikayeleri yakın zamanda çekilen King Richard filminde dramatize edildi. Serena Williams, toplam dört Olimpiyat altın madalyası ve 23 Grand Slam tekler şampiyonluğu kazandı, açık tenis turnuvaları tarihinde en fazla madalya ve şampiyona kazanan oyuncu oldu. Tam 319 hafta boyunca Kadınlar Tenis Birliği tarafından teklerde dünyanın bir numaralı tenisçisi olarak gösterildi. Sadece tüm zamanların en yüksek ücret alan kadın sporcusu olmakla kalmadı, aynı zamanda ününü cinsiyetler arası ücret eşitliği, ırksal adalet, anneler ve bebekler için uygun fiyatlı sağlık hizmetleri için kampanya yapmak için kullandı. Ağustos 2022’de, küçük kızı Alexis Olympia gibi “kendisi için önemli olan diğer şeylerin“ peşinden gitmek için sporu bıraktığını duyurdu.
ÖNE ÇIKMA ANI:
İlk ABD Açık Tenis Turnuvası’nı 17 yaşında kazandı ve o zamanlar dünyanın bir numarası olan Martina Hingis’i mağlup etti.
ÖZLÜ SÖZÜ:
“Bir şampiyonun galibiyetleriyle değil, düştüğünde nasıl toparlanabildiğiyle tanımlandığını düşünüyorum.“
SIRADA NE VAR?
Ailesini büyütmek ve girişim sermayesi şirketi Serena Ventures’ı kurmak yeni hedefleri arasında.
Fotoğraf: DepositphotosFOTOĞRAFLAR:
FRANMARIE METZLER/U.S. HOUSE OFFICE OF PHOTOGRAPHY, LACHLAN BAILEY, JOSH CHOW, ALICE AEDY AND ERIC TERENA, DALI UGHETTO, DEPOSITPHOTOS, KERING /LOVE YOUR PLANET, JESSICA DEEKS, JØRGEN GOMNÆS, MARCUS OHLSSON, BRYCE VICKMARK, GETTY IMAGES, TYLER SMITH, DEPOSITPHOTOS, SHUTTERSTOCK, PIXABAY, ALEXANDRA CAMERON, JEAN-FRANÇOIS PAGA, FRANCESCA MANTOVANI / ÉDITIONS GALLIMARD, ZEYNEL ABİDİN, CHRIS CRAYMER, NATALIE SEERY, BETH GARRABRANT, GRANT MATTHEWS / 2021 NETFLIX INC, YAYOI KUSAMA, FRANKLIN BURGER, RICHARD PHIBBS, MARIPOL, ZOË GHERTNER, LUIGI & IANGO, CHRISTIAN CODY, PAOLO ROVERSI, MARY MCCARTNEY, BRIGITTE LACOMBE, BEN HASSETT, STEVEN PAN, AMANDA DEMME, ANA GÓMEZ DE LEÓN LÓPEZ, JUAN PABLO GUTIÉRREZ, EDIDA CEREMONY, CLAUDIA ZALLA, COLIENA RENTMEESTER, ALLISON HOOBAN

Yazı: Lotte Jeffs, Jenny Southan
Elle International İçin Derleyen: Becky Burgum İşbirliği ile Valéria Bessolo Llopız, Virginie Dolata, Morgane Rohée, Cassandre Viger, Yannick Selva
Sayfa Tasarımı: Pascal Iacono
İngilizceden Çeviren: Afife Selen Selçuk

ELLE Türkiye Aralık 2022 sayısından alınmıştır.  


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.