ELLE Green Awards X Aveda 2023 Kazananları

Daha yeşil, daha saygılı ve daha iyi bir dünya için hepimize ilham veren 7 ismi onurlandırdık.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 29 Kasım 2023
ELLE Green Awards X Aveda 2023 Kazananları ELLE

Aveda ana sponsorluğunda ELLE Green ve ELLE Green Awards, bu yıl ikinci kez gerçekleşti. ELLE Green’de, gün boyunca alanında uzman farklı isimlerle sürdürülebilir, zülumsuz, döngüsel ve yavaş moda, iklim dostu beslenme, doğa dostu ve vegan koleksiyonlar ile gezegenin korunmasındaki iyilik projeleri konuşuldu.Ardından farklı alanlarda gezegeni koruyan, başarıları ve farkındalık çalışmaları ile öne çıkan 7 özel isim “ELLE Green Awards X Aveda 2023” ödülleri ile onurlandırıldı. Daha yeşil, daha saygılı ve daha iyi bir dünya için hepimize ilham veren 7 isme ödülleri ELLE Türkiye Yayın Direktörü Melda Narmanlı Çimen ve Estée Lauder Companies Türkiye Genel Müdürü  İpek Ersavaş tarafından takdim edildi.


ELLE Green Awards X Aveda 2023 Kazananları

Yılın Sürdürülebilir Tasarımcısı Ödülü: Ece Gözen


Multidisipliner bir tasarımcı olan Ece Gözen, moda sektörünün dünya üzerindeki etkisiyle giderek daha fazla ilgilenmeye başladı, çünkü görevinin kültürel bir değişimi tetikleyerek insanlara doğal dünyayla ilişkilerini yeniden düşünmeleri için ilham vermek olduğunun bilincindeydi. Plastik ve hayvan içermeyen türünün ilk örneği olan sürdürülebilir bir malzeme olan Lunaform’u yarattı ve bu malzeme ilk kez Paris Moda Haftası’nda Balenciaga gibi köklü modaevlerinin koleksiyonlarında kullanıldı. Doğayla kopardığımız bağları onarma ihtiyacından yola çıkarak oluşturduğu bu tasarım felsefesi sayesinde, onun gelecekte de moda endüstrisinde büyük yankılar uyandırmaya devam edeceğine inanıyoruz.
Yılın Sürdürülebilirlik Projesi Ödülü: Elif Çapçı - Beymen Promise

‘Moda, kendimize yakışanı giymek kadar kendimize yakışanı yapmaktır’ görüşünü yaygınlaştırmak adına attıkları adımların dünyamızın geleceğine katkısını kutlamak adına bu ödülü, lüks segmentte ikinci el kullanımını ve tamir et-kullan fikrini yaygınlaştırmayı amaçlayan "Beymen Promise" projesi aldı. Yarattıkları projeleri ile sürdürülebilir ve döngüsel moda vizyonunu akıllı tüketim ile birleştiren markanın ödülü, Beymen Group CEO'su ve Yönetim Kurulu Üyesi Elif Çapçı’ya takdim edildi.


Yılın İklim Dostu Koleksiyon Ödülü: Gülden Yılmaz - Koton Yaşama Saygı Koleksiyonu


Koton, kuruluşundan bugüne uyguladıkları Sürdürülebilirlik Manifestosu ve 2020 yılında yayınladıkları Yaşama Saygı Manifestosu ile 2040 yılında karbon nötr olmayı planlayan bir marka... Gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakma sorumluluğuyla yaptıkları sosyal projeler, sürdürülebilir hammadde ve teknoloji kullanımları ve koleksiyon işbirlikleri gerçekten ilham veriyor.

6 sezondur devam ettirdikleri Şahika Ercümen x Suya Saygı koleksiyonuyla da dikkat çeken "Koton Yaşama Saygı Koleksiyonu" ise bu ödülün sahibi oldu.  Dünyanın çığlıklarını duyan markaları ve ilham veren kişiliklerini kapsayan bu ödülü, Koton Pazarlama ve Görsel İletişim Direktörü Büşra Miray Müftüoğlu Diren teslim aldı.
Yılın Eko-Girişimcilik Ödülü: Dilara Koçak

Dilara Koçak'ı, yıllardır sağlıklı ve iklim dostu beslenme konusundaki yayınları ve faaliyetleri ile tanıyoruz. Bu sene bir fark daha yarattı ve geleceğin gıdasını üretme amacı ile yola çıkarak “Upgraded Food” ile kategorisinde dünyada bir ilk olan yeni bir marka yarattı. Besin değeri iyileştirilmiş, gezegene saygı gösteren ve sınırlı kaynakları koruyan filizlendirilmiş fermente ürünlerden oluşan “The Good Wild” girişimiyle Anadolu tohumlarını, özünü bozmadan gelecek nesillere taşıma sorumluluğunu üstlenen sürdürülebilir yaşam aktivisti Dilara Koçak, Yılın Eko-Girişimcilik Ödülü'nün sahibi oldu.
Yılın Toplumsal Duyarlılık Ödülü: Kerem Bürsin

Artık biliyoruz ki, iyi ve etkili bir vatandaş olmak, en az başarılı olmak kadar önemli. Mesleğindeki üretkenliğin yanı sıra, farklı konularda toplumu ve gençleri yönlendiren, farkındalık yaratan çağrıları, özellikle cinsiyet eşitsizliği konusundaki duyuru ve global işbirlikleri ile kadınların gönlündeki tahtını sağlamlaştıran bir isim olan Kerem Bürsin, Yılın Toplumsal Duyarlılık Ödülü'nün sahibi oldu.

Bu sene yaşadığımız büyük deprem felaketinde tüm dünyaya yaptığı çağrılar, Yuvam Dünya iklim elçisi olarak psikolog ve doktorlarla yaptığı Youtube röportajları ve 27. İklim Zirvesi Taraflar Konferansı’ndaki konuşması için sevilen oyuncu Kerem Bürsin’e gönülden teşekkür ediyoruz.
Yılın Hayvan Dostluğu Ödülü: Derin Mermerci

Derin Mermerci, hayat felsefesi ve tüm canlıları düşünen yaşam biçiminin yanı sıra, sokak hayvanlarına mama, kulübe ve çeşitli katkılar sağlamak üzere kabul ettiği işbirlikleri, projeleri ve sosyal medyadaki yardım ve farkındalık çalışmaları ile hepimize örnek oluyor. Kendisi kesinlikle bir stil ikonu, ama sosyal medyanın gücüyle stiline kalbini de ekleyen Derin Mermerci'ye Yılın Hayvan Dostluğu Ödülü verildi.
Sürdürülebilir Başarı Ödülü: Merve Dizdar


Başarılı olmak mı zor yoksa başarılı kalmak mı diye düşünürsek, sanırım hepimiz ikincisinin ne kadar büyük bir tutku, azim ve çalışma gerektirdiği konusunda hemfikir oluruz. Ruhuna girdiği her kadın karakterle içimizde yeni pencereler açan ve bizi duygudan duyguya sürükleyen özel bir oyuncu olan Merve Dizdar, Sürdürülebilir Başarı Ödülü ile onurlandırıldı.

Onun mesleğine olan tutkusu, yaratıcı projeleri, seçimleri, üretkenliği, ülkemize kazandırdığı başarılar ve ilham veren kişiliğini alkışladık. Dizdar, Afife Jale Ödülü, Altın Portakal Ödülü ve Cannes Film Festivali En İyi Kadın Oyuncu Ödülü gibi pek çok ödüle sahip.Elle Green Awards X Aveda 2023 ödül törenin tamamını buradan izleyebilirsiniz.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.