EVDE VERİMLİ VAKİT GEÇİRMEK İÇİN 20 ÖNERİ

Evde kalmanın sıkıcı olmadığını kanıtlayan öneriler!

Şu an dünyanın en önemli gündemi: Corona Virüsü. Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘pandemi’ olarak adlandırdığı Corona Virüsü dünyanın birçok ülkesini etkisi altına almış durumda. Okullar tatil olurken ve ofisler evden çalışma yöntemine geçerken panik olmamak elde değil. Gün boyu sosyal medyadan ve WhatsApp gruplarından çeşitli ‘felaket’ senaryoları ile bombardımana uğrarken akıl sağlığımızı korumak en az fiziksel sağlığımıza dikkat etmek kadar önemli. ‘Arkadaşlar…’ diye başlayan ses kayıtlarına biraz ara verip kendinizi evinizde izolasyona çektiyseniz yapabileceğiniz birçok şey var! 

İnsanlar doğasında sosyal varlıklar. Maalesef sosyalleşmeye ve kalabalık ortamlarda bulunmaya biraz ara verirken, evde yapabileceğiniz eğlenceli ve verimli aktivitelerin sınırı yok! Kendiniz ve çevrenizdekilerin sağlığı için zorunlu olmadığınız sürece evden dışarı çıkmamanız tavsiye ediliyor. Evde vakit geçirirken her saat başı ‘Happy Birthday’ şarkısı ile ellerinizi yıkayıp dezenfektanlara sarılmanın yanı sıra yapabileceğiniz aktiviteler için önerilerimiz var! Bu süreci olabildiğince rahat ve mutlu geçirmek için önerilerimizi aşağıda görebilirsiniz. 


1. KİTAP OKUYUN

(Getty Images)

Kitap okumak evde vakit geçirirken yapabileceğiniz en klasik aktivitelerden biri. Eğer iş ve sosyal hayatınızın yoğunluğundan eskisi kadar kitap okuyamadıysanız, bu süreci geride kaldığınız romanları okuyarak geçirebilirsiniz. Kafanızı dağıtmak için eğlenceli konusu olan ve akıcı romanlara yönelebilirsiniz. Online kitapçıların ‘En Çok Satanlar’ bölümünden sipariş ettiğiniz romanları kahvenizi ve çayınızı yudumlarken okuyabilirsiniz. 

2. ‘NASIL YAPILIR?’ VİDEOLARI İZLEYİN


Youtube’daki tüm videoları izlemek yıllarınızı alabilir! Bir video cenneti olan Youtube, sınırı olmayan ‘Nasıl Yapılır?’ Videoları ile dolu. Dikiş dikmeyi mi öğrenmek istiyorsunuz? Bir Youtube videosu açın… En iyi kedi gözü makyajının nasıl yapıldığını mı görmek istiyorsunuz? Bir Youtube videosu açın… Evde kullanmadığınız plastik şişeleri nasıl bir dekorasyon parçasına dönüştüreceğinizi mi öğrenmek istiyorsunuz? Bir Youtube videosu açın… Kısacası… Bir Youtube videosu açın! Becerilerinizi geliştirmek, merak ettiklerinizi öğrenmek veya evde kullanmadığınız eşyaları nasıl değerlendireceğinizi görmek için izleyebileceğiniz videoların sınırı yok!


3. YOGA YAPIN

(Getty Images)

Bulunduğumuz dönemde fiziksel sağlık kadar akıl sağlığının da aynı önemi taşıdığını söylemiştik! Dingin ve huzurlu olurken fiziksel gücünüzü geliştirmenin en iyi yollarından biri yoga. Yoga yapmanın en iyi yönlerinden biri, bulunduğunuz yerin fark etmemesi! İster salonunuzda, ister balkonda ister yatak odanızda… Yoganın yeri ve zamanı yok! Üstelik evde yoga yapabilmeniz için geliştirilen bir sürü uygulama var. Down Dog, Yoga Poses, 5 Minutes Yoga veya Yoga-Poses & Classes gibi uygulamalar ile yoga becerilerinizi geliştirerek farklı pozlar öğrenebilirsiniz. 


4. SPOTIFY LİSTELERİ HAZIRLAYIN

Müzik ruhun ilacı! Evde yaptığınız aktivitelerin bir çoğunda arka planda en sevdiğiniz müziklerin çalmasına hayır demezsiniz herhalde. Spotify listenizi geliştirmek için daha iyi bir zaman düşünemiyoruz. Arkadaşlarınızın veya ailenizin de katılabileceği Spotify listeleri eğlenceli bir aktiviteye dönüşebilir. Dijital çağda sosyalleşmek de bilgisayarınızdan ve telefonunuzdan geçiyor. En sevdiğiniz şarkıları eklediğiniz Spotify listesine arkadaşlarınızın da katkıda bulunmasını isteyerek, sevdiklerinizden uzakta olsanız da müzik tutkunuzu paylaşabilirsiniz. 


5. YAPILACAKLAR LİSTESİ HAZIRLAYIN

Sonsuza kadar evde kalmayacağız! Ajanda ve defter almak hepimizin tutkusu. Ne kadar kullanmasak da evde birçok ajanda ve defterimiz var. Şimdi bu ajandaları kullanmanın zamanı! Önümüzdeki aylarda yapmanız gereken şeylerin listesini hazırlamakla başlayabilirsiniz. Doktor randevuları, iş ile alakalı toplantılar, tatil planları, alışveriş listeleri ve daha birçok şey… Bu boş vaktimizi hayatımızı düzene sokmak için kullanabiliriz!


6. FİLM İZLEYİNTıpkı kitap okuyun önerisi gibi film izlemek de evde yapılacaklar arasında öne çıkan klasikler arasında. Ancak bu sefer farklı bir önerimiz var! Normalde asla izlemeyeceğiniz filmlerden bir liste yaparak izleyebilir veya dünyanın en önemli film klasikleri listesini açıp buradan izlemediklerinizi izlemeye başlayabilirsiniz. İnternetteki film listeleri sınırsız! Kült haline gelen filmleri, unutulmazları veya ikon haline gelen filmler listesinden seçim yaparak kültür bilgimizi geliştiriyoruz. Dünya sosyalleşmeye hazır olunca, konuşacak çok konumuz olacak! Arkadaş gruplarınızla bu listeleri paylaşarak, FaceTime’da film tartışma buluşmaları yapabilirsiniz.


7. PODCAST FURYASINA KATILIN
Son yıllarda ‘podcast’ popülaritesini inkar edemeyiz. İnternet televizyonculuğu arasında bizi radyo dönemine götüren ‘podcast’ furyasını henüz tatmadıysanız, şuan tam zamanı! Ev işlerini yaparken veya el becerilerinizi geliştirecek işler yaparken arka planda bilgilendirici podcastler dinlemeye ne dersiniz? Önerilerimiz arasında ‘Business of Fashion’ podcast yayınları var. Moda sektörünün güncel konularının tartışıldığı Business of Fashion podcastleri ile moda konusunda daha çok bilgi edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra Spotify veya Apple Music’te en sevdiğiniz şarkıcıların röportajlarının bulunduğu podcast yayınları var. İlginize göre binlerce podcast arasından seçebilirsiniz. 


8. MERAK ETTİĞİNİZ BİR DİZİYİ BİTİRİN

Netflix gibi birçok internet yayın platformu var! Uzun süredir izlemek istediğiniz bir diziyi veya asla sonunu getiremediğiniz uzun bir serinin finalini görebilecek zamanınız var! Filmlerin ve kitapların yanı sıra kendinizi fantastik bir dünyada bulmak istiyorsanız, size sınırsız dizi seçeneklerini öneriyoruz! 


9. FOTOĞRAF ALBÜMÜ YAPIN

Dijital dönemde tüm fotoğraflarınız telefonunuzda olabilir… Ancak evinizde karışık bir fotoğraf kutusu olduğuna eminiz. Sizce de bu fotoğrafları düzenleme zamanı gelmedi mi? Elinizdeki boş vakti uzun süredir düzenlenmeyi bekleyen fotoğraflarınızdan bir albüm yaparak değerlendirebilirsiniz. Hem eğlenceli hem de nostaljik fotoğraf düzenleme aktivitesi ile güzel anılarınızı yeniden yaşayın!


10. MEDİTASYON YAPIN

Ruh sağlığınızı dikkat etmenizin önemini yeniden vurguluyoruz! Temizliğinize dikkat edip kendinizi C-Vitamini ile güçlendirmenin yanı sıra akıl sağlığınıza odaklanmanız da gerekiyor. Panik ve anksiyete yaratan haberlerden biraz olsun uzaklaşıp nefes veya beyin meditasyonu deneyebilirsiniz. Headspace, MindFi veya Meditasyon uygulamalarını telefonunuza yükleyerek panik anlarında kendinize bir iyilik yapın.


11. DOĞRU BİLGİ AKIŞICNN & BBC Podcast Yayınları

Başta dediğimiz gibi ‘Arkadaşlar…’ ile başlayan veya ‘Duyduklarıma göre…’ gibi devam eden WhatsApp ses kayıtlarına ara verin! Sosyal medya ne kadar eğlenceli bir platform olsa da, yanlış bilgilerin yayılması an meselesi. Şu sıralar herkesin konuştuğu tek şey Corona Virüs olduğu için doğru ve yanlış bilgiler arasından seçmek oldukça güç olabiliyor. Bunun için güvenilir haber kaynaklarını öneriyoruz. Kulaktan dolma bilgileri ile kendinizi ve çevrenizdekileri panik haline sürüklemeye gerek yok. CNN’in ‘Coronavirus: Fact vs. Fiction with Dr. Sanjay Gupta’ veya BBC World Service’in ‘Coronavirus Global Update’ Podcast yayınlarını dinleyerek güvenilir haberlere yönelebilirsiniz. Bunun yanı sıra Sağlık Bakanlığının yayınladığı Corona Virüs videolarını izleyebilirsiniz. Bulunduğumuz kriz durumunda, kaynakların güvenilirliği çok önemli! 


12. GARDIROP TEMİZLİĞİ

(Getty Images)

Havalar ısınmaya başladı ve gardırop temizliği zamanı geldi. Sürekli ertelediğiniz gardırop temizliğini yapmak için çok vaktiniz var! Giymediklerinizi bir kenara ayırıp, gardırobunuzu farklı yöntemler ile düzenleyebilirsiniz. Gardırobunuzu renklere göre ayırarak, giyinme sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz. Giymediğiniz kıyafetleri Gardrops veya ModaCruz gibi uygulamalara yükleyerek para kazanmanız da mümkün! Bunun yanı sıra Closet, Cloth veya StyleBook uygulamaları ile gardırobunuzu telefonunuza taşıyarak, sanal gardıroplar oluşturmayı deneyebilirsiniz. 


13. DİJİTAL SOSYALLEŞME(Skype)

İnsanların sosyal varlıklar olduğunu söylemiştik! Kendinizi evinizde izolasyona çekmeniz, iletişimin sona erdiği anlamına gelmiyor! Meditasyon ve yoga gibi sosyalleşmek de ruh sağlığınızı besleyen şeyler arasında. Partilere veya kalabalık yemeklere gitmememiz sosyalleşmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Uzun süredir konuşmadığınız akrabalarınız ve arkadaşlarınızı arayabilirsiniz! Uzaktaki arkadaşlarınız ile görüntülü konuşma grupları açarak dijital film ve kitap kulüpleri açmaya ne dersiniz? Skype, FaceTime, Facebook Video gibi uygulamalar ile toplu konuşmaları eğlenceli hale getirebilirsiniz. 


14. YEMEK YAPIN

(Getty Images)

El becerileri demişken farklı dünya mutfaklarına giriş yapma fikri kulağa çok hoş geliyor değil mi? Yemek yapma alışkanlığınız yoksa şimdi bunu geliştirmenin tam zamanı, üstelik yemeği siz yaptığınız için malzemelerin hijyeni ve besin faktörleri konusunda tereddüt yaşamayacaksınız. Daha önce hiç denemediğiniz bir yemeği Youtube video cennetinden öğrenebilir veya anneannenizin kek tarifini geliştirmeye başlayabilirsiniz. 

15. HAYAL GÜNLÜĞÜ

Günlük tutma alışkanlığı artık yavaş yavaş ortadan kayboluyor. Ruhunuzu besleyen günlük tutma alışkanlığını geri getirme zamanı! Evde hiç kullanılmamış bir deftere hayallerinizi yazarak başlayabilirsiniz. 10 sene sonra kendinizi gördüğünüz yeri, seyahat hayallerinizi, görmek istediğiniz şeyleri, yapmak istediğiniz çılgın aktivitelerin hepsini adeta bir senaryo gibi yazın. Hayallerin sınırı yok! 


16. BELGESEL VE ONLINE EĞİTİMLER


Bir süre sonra film ve dizi izlemek hiçbir şey yapmıyor etkisi vererek canınızı sıkabilir. Eğer bir şey izlerken bilgilenmek fikri aklınıza yatıyorsa belgesellere veya online eğitim platformlarına yönelebilirsiniz. ResearchGate veya academia.edu başlamak için önerilen platformlar arasında. Bunun yanı sıra MasterClass sitesinde en sevdiğiniz ünlülerin öğrettiği moda, pazarlama, oyunculuk gibi dersleri inceleyebilirsiniz. Eğlenceli ve öğretici belgeseller arasında M2M.TV’de en sevdiğiniz markaların veya modacıların geçmişi hakkında bilgi edinebilirsiniz. 


17. ONLINE ALIŞVERİŞ

(Getty Images)

Alışveriş tutkunuz sona ermedi! Üstelik artık mağazalara gitmeniz gerekmiyor, her şey dijitale taşındı! Yeni sezon kıyafet alışverişi için dışarı çıkmanız şart değil. En sevdiğiniz markaların internet sitelerinde kendinize alışveriş listeleri hazırlayabilirsiniz. 


18. EV YAPIMI GÜZELLİK ÜRÜNLERİ

Mutfağınızda bulunan birçok malzeme, muhteşem bir güzellik maskesine dönüştürülebilir. En sevdiğiniz vloggerın sürekli tavsiye ettiği ve hep denemek istediğiniz ev yapımı güzellik maskesini yapın. Mutfağınızdaki temel malzemeler ile elde edebileceğiniz bakım ürünleri ve maskeler sadece evde verimli vakit geçirmek için değil aynı zamanda sürdürülebilirlik için de büyük bir adım!


19. BAHAR TEMİZLİĞİ

Fiziksel ve ruhsal sağlıktan bahsetmişken evinizin temizliğini atlamayın! Sağlık Bakanlığının dediği gibi “Coronavirüs aldığınız önlemlerden daha güçlü değil!” Bahar temizliği için beklemenize gerek yok, evinizi derin bir temizlik sürecinden geçirebilirsiniz. Dip köşe temizlik için daha uygun bir zaman düşünemiyoruz! 


20. HOBİLERİNİZE ODAKLANIN

Fotoğraf, resim, heykel veya grafik tasarım… Hobileriniz için vakit ayıracak zamanınız var! Her zaman bir müzik aleti mi öğrenmek istediniz, portre çalışması mı yapmak istiyorsunuz veya kendi takılarınızı kendiniz yapmak mı? Hepsini denemenin tam zamanı. Hobiniz ile internetteki yarışmalara katılmayı düşünebilirsiniz. 


21. (EKSTRA) PANİK YAPMAYIN AMA TEDBİR ALMAYI UNUTMAYIN


Yanıltıcı bilgileri ve kulaktan dolma paylaşımları göz ardı etmeniz gerektiğini vurgulamıştık. Bu süreçte panik olmak ve sürekli endişe halinde gezmenizin kimseye faydası olmadığını vurgulamak istiyoruz. Bununla beraber, ‘Bana bir şey olmaz!’ düşüncelerinin de aynı şekilde kimseye faydası olmadığını söylememiz gerekiyor. “Corona Virüs sadece yaşlıları etkiliyor,” fikri ile tedbir almamak da pek akıllıca bir fikir değil. Virüsten etkilenmeseniz de taşıyıcı olarak çevrenizdekileri etkileyebiliyorsunuz. Dünyanın pandemi olarak adlandırdığı Corona Virüs için panik olmadan gerekli tedbirleri almak şart. Bununla beraber sosyal medyada yayılanlarla değil Sağlık Bakanlığının 14 tedbirine dikkat çekmek istiyoruz. Yineliyoruz: “Coronavirüs, alacağımız tedbirlerden güçlü değil!”