Futbolun Kadın Efsanesi Nadia Nadim İle Özel Röportaj

Tüm dünyayı ve herkesi harekete geçirmek için “Brand Mover” rolüyle H&M Move'a katılan Nadia Nadim ile ilham verici bir sohbet gerçekleştirdik.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 05 Eylül 2023
Futbolun Kadın Efsanesi Nadia Nadim İle Özel Röportaj

Nadia Nadim'in yolculuğu, çocukken Afganistan'dan kaçmak zorunda kalmasıyla başlayan ilham verici bir hikaye... Danimarka milli takımı için 100'den fazla maçla mülteci statüsünden uluslararası futbol yıldızına geçen Nadia, dokuz dil biliyor ve bir Tıp Doktoru. Nadia bugün Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Kadınlar Futbol Ligi'nde Racing Louisville FC için profesyonel futbol oynuyor. Ayrıca lig şampiyonluklarını kazandığı Manchester City ve Paris Saint-Germain'i temsil etti. Yeni nesil yeteneklerin onun izinden gitmesini sağlamayı umduğu için Nadia'yı hiçbir şey hareket etmekten alıkoyamadı.Kadın futbolunun en iyi oyuncularından biri olarak, H&M Move takımına katılan Nadia Nadim ile harekete geçmeye dair ilham verici bir röportaj gerçekleştirdik.


Afganistan'dan kaçmak zorunda kalmanız ile başlayan ve uluslararası futbol yıldızı olmaya uzanan ilham verici bir hikayeniz var. Sizi futbolun kadın efsanesine dönüştüren kariyer basamaklarınızdan bahseder misiniz?
Benim için profesyonel bir futbolcu olmanın bir seçenek olduğunu bilmiyordum, sadece bunun beni mutlu ettiğini ve özgür hissettirdiğini biliyordum. Tabii ki, erkek futbolunu izlerdim, stadyumların ve taraftarların çılgınca tezahüratlarının nasıl hissettirdiğini hayal ederdim. Ancak tam zamanlı bir profesyonel olmayı ve dünyanın en büyük kulüplerinden bazılarında oynamayı asla hayal edemezdim. Sahaya her çıkışımda etrafımdaki her şeyi unutuyorum ve kendimi yeniden çocuk gibi hissediyorum; tıpkı ilk seferinde olduğu gibi… Bunu söylemek klişe ama doğru; “İrade varsa, bir yol da vardır”.

Çocuklara, özellikle de genç kızlara oyun oynamak için ilham vermeye yardımcı olmak istiyorsunuz. Onlara hareket geçmekten korkmamaları için ne söylemek istersiniz?
Küçük adımlar atın ve konfor alanınızı zorlamaya çalışın. Her gün biraz daha uzaklaşın. Belirli bir noktada, kendinize güvenmediğinizi hissettiğiniz bölgenin dışında olacaksınız. “Sadece kendinize güvenin!” diyemem çünkü özgüven böyle işlemez; onu inşa edersiniz. Ama hepimizin iyi olduğumuz bir şey vardır; bu, sadece o şeyi bulmakla ilgili. Ayrıca eğlenmek, yol boyunca iyi olmadığınız şeyleri keşfetmekle ilgilidir.
"H&M Move ile birlikte sporu demokratikleştirmek ve herkesi harekete geçirmek istiyoruz."


Hareketin bir birey, topluluk veya ekip olarak getirdiği birçok faydayı sergileme göreviyle yolan çıkan H&M Move ile iş birliğiniz nasıl başladı? Bu iş birliğine imza atmaya sizi neler motive etti?

H&M'den bu teklifi aldığımda çok heyecanlandım çünkü tam da benim yapmaya çalıştığım şeyi yapıyorlar. Birlikte sporu demokratikleştirmek ve herkesi harekete geçirmek istiyoruz. Bu, 10 yaşında futbol oynamayı hayal eden bir kız olduğumdan beri her zaman hedefim olan bir şey. Çünkü hareket ve spor, etrafınızdaki dünyayı değiştirme gücüne sahiptir.


H&M Move takımında başka bir futbol efsanesi olan Zlatan Ibrahimović ile birlikte oynadınız. Bu proje ile güçlerinizi birleştirerek, tüm dünyayı harekete geçirmeye davet ediyorsunuz. Zlatan ile iş birliği size ne hissettirdi?

Zlatan ve H&M Move ekibiyle birlikte çalışmaktan dolayı minnettarım ve onur duyuyorum. Zlatan bir efsane ve hatırlayabildiğim kadarıyla ben ve milyonlarca insan için ilham kaynağı… Birlikte çok eğleniyoruz ve Zlatan sete her zaman pozitif enerji katıyor.


Son yıllarda dünya çapında başarılarıyla spor tarihine adını yazdıran ilham verici kadınların sayısı artıyor. Sizin de bu zorlu dünyada başarılı adımlar attığınızı düşünürsek; kadınların spor alanında kendine yer açması ve yerini genişletmesi size nasıl hissettiriyor?
Sporda kadınlara yönelik tutum, son yıllarda küresel olarak çok daha iyiye doğru değişti. Kadın sporları ve futbol, nihayet hak ettiği saygıyı görüyor. Elbette henüz tam olarak o noktaya gelmedik ama eşitlik ve kim olduğumuzdan ziyade ne yaptığımızla görülme yolunda oldukça iyiyiz."Umarım yolculuğum ve azmim, bazı insanlara her şeyin mümkün olduğunu gösterir."

Spor haberlerinin medyada daha fazla yer alması, markalarla spor odaklı iş birliklerinin artması, başarılı isimlerin güçlerini birleştirmesi, kadının ve sporun dünyadaki yerini değiştirebilir mi? Sizce nasıl bir etki yaratıyor?
Medyada spor haberlerinin artması, değişim için büyük bir faktör. Spor, medyada ne kadar çok yer alırsa seyirci ve ilgi de o kadar artacaktır. Sporun popülaritesi arttıkça yatırımcılar potansiyel bir pazar görebilirler. Kadın sporuna daha fazla yatırım, sporcular için de daha iyi koşullar anlamına gelir; bu da daha yüksek düzeyde rekabete yol açar. Bu bir pozitif döngü... İşte şu an tam olarak bu oluyor, çok yavaş ama kesin bir şekilde... Kadın sporuna daha çok büyük markanın katıldığını görüyoruz çünkü burada büyük bir potansiyel ve fırsat var.


Ayrıca benim için önemli olan bu popülerliğin, yalnızca yatırım amaçlı ve kadın sporunun daha fazla geliştirilmesi için harika bir şey olması değil. Aynı zamanda dünyanın unutulmuş köşelerindeki çocuklar için de çok önemli; eğer ulaşırsa, onlara ilham verebilir. Sporun onlara daha iyi bir yaşam elde etmek için bir araç olabileceğini öğretebilir."Sporda kadınlara yönelik tutum, son yıllarda küresel olarak çok daha iyiye doğru değişti."

Sporcu olmak isteyen, hayallerinin peşinden koşmak isteyen ya da spor kariyerinde ilerlemek isteyenlere ne söylemek istersiniz?
Umarım yolculuğum ve azmim, bazı insanlara her şeyin mümkün olduğunu gösterir. Nereden geldiğiniz ya da neler yaşadığınız önemli değil. Sadece çok çalışmanız ve kendinize inanmanız gerekiyor, sonrasında hayaller gerçek oluyor.

Daha güçlü bir duruş için vücudu güzelleştiren siluetlere sahip olan H&M Move koleksiyonundan sizin favori parçalarınız hangileri?
Koleksiyondaki en sevdiğim parça gümüş baskılı siyah DryMove tayt… Ama aynı zamanda DryMove bisiklet şortuyla eşleştirilmiş DryMove sırtı açık spor üstünden oluşan uyumlu renkteki seti de seviyorum. Üzerindeki tonla uyumlu dikişleri çok şık…

 


ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.