GARDIROBUNUZ YENİ MEVSİME HAZIR MI?

Mevsimlerin dengesinin bozulduğu bir döneme giriyoruz. Aşırı sıcaklar ve soğuklar, beklenmedik doğa olayları normalimiz olurken gardıroplarımız bu düzensizliğe hazır mı?

Mevsimlerin radikal şekilde değiştiği, dünyanın alıştığımız mevsimsel döngülerinin artık geçerli olmayacağı bir döneme giriyoruz. Bu düzensiz ve yıpratıcı havalara karşı hazırlıklı olmak ise doğru bir yatırım olacaktır. Bu noktada bizi destekleyecek en önemli yardımcımız, her hava koşuluna hazır yeni bir gardırop düzeni...

Gardıroplarımızı artık yazlık ve kışlık gibi ayrımla değil de, dönemsel olarak giymek istediğimiz her kalınlıkta kıyafetlerle organize etmek daha mantıklı bir hareket olabilir. 

Geçen hafta sıcaklar çok yükselmişken, ani bastıran bir soğuk hava dalgası nedeniyle yarın akşamki arkadaş buluşmasında üzerimize ince bir kazak almak isteyebiliriz. Ya da soğuk mevsimde olmamıza rağmen, hafta sonu arkadaşlarımızla buluşacağımız sırada ciddi bir sıcaklıkla karşılaşabilir, deniz kenarında kahvaltı yaparken güneşin altında terlememek için yazlık şık bir tişört ile kahvaltıya gitmek isteyebiliriz. 

Dolayısıyla, gardırobumuzun da iklimdeki bu dengesizliklere artık hazır olması gerekiyor. Erkekler için bazen giyinmek daha kolay olabiliyor. Bir takım elbisenin ceketini çıkardığında sıcak havaya karşı rahatlarken, soğuk havada takımın üzerine bir pardesü ve atkı alması  yeterli olabiliyor. Akesuar olarak da şık bir erkek saat modeli ve tarzına uygun bir erkek ayakkabı, günü kurtarabiliyor. Ancak kadın dünyasında uygun tarzı belirlemek çok daha zahmetli bir süreç ve gardırobunun bu sürece hazırlıksız yakalanmasını istemeyiz. 

Dünyayı önümüzdeki 10 sene boyunca etkisi altına alacağı tahmin edilen dengesiz iklim hareketlerinden zarar görmemek için gardıroplarımızda, her hava durumunda her an giyilebilecek kıyafetlerimizi hazır tutmak gerekiyor. Yani artık annelerimizin, ananelerimizin alışkanlığı olan, yazlıkları/kışlıkları ayrı ayrı saklayıp, indirmek, kaldırmak, geri yüklemek geleneği de bitmiş görünüyor.

Gardıroplarımız için sadece kıyafetlerimizi değil, aksesuarlarımızı da her iklime uyum sağlayacak şekilde düzenlememiz yine yararlı olacaktır. Şemsiyelerimizin daima yakınımızda ve hatta çantamızda/aracımızda durması, minik çiselemelere karşı şapka ve hafif ceketlerimizin hazırda durması, aniden soğuyan akşamlar için ayaklarımızı sıcak tutacak çoraplara kolay erişebilmemiz önemli.

Gezegenin bu dönemine kadar konforlu şekilde ulaşmayı başardık, ancak yolun bundan sonrasını biraz çileli gideceğiz gibi görünüyor. Kıyafet alışverişlerimizde ve gardırop düzenimizde bu detayı hep hatırlamakta fayda var.