GEORGE FLOYD’UN ÖLÜMÜNE TEPKİLER BÜYÜYOR

Ünlüler de ırkçılığa karşı protestolara katıldı!

Amerika’da son dönemlerin en büyük protesto gösterileri devam ediyor. 25 Mayıs’ta bir markete alışverişe giden Afrikalı Amerikalı George Floyd, market çalışanının sahte $20 ile alışveriş yaptığı gerekçesiyle ihbar edilmişti. Floyd’u tutuklamaya gelen Minneapolis polisleri, 46 yaşındaki adama kaba kuvvet uygulayarak yere ittirdiler. Dizini Floyd’un boynuna bastıran polis Derek Chauvin, Floyd’un “Nefes alamıyorum, lütfen bırak,” demesine rağmen geri çekilmedi. Dakikalar sonra Floyd’un ölümüne sebep olan polislerin yayılan videoları Amerika’da bir ayaklanmaya sebep oldu. Çevredekilerin müdahelelerine ve isyanlarına rağmen Floyd’u nefessiz bırakan polisler, ertesi gün Minneapolis Polis Departmanı tarafından kovuldular. Floyd’un tepki vermemesine ve nefessiz kalmasına rağmen dizini boynundan çekmeyen Chauvin ve Thomas Lane, J. Alexander Kueng ve Tou Thao’nun davası hala devam ediyor. 

Geçtiğimiz Cuma günü Hennepin ilçesi avukatı Mike Freeman, Derek Chauvin’e karşı cinayet ve adam öldürme suçlamalarında bulundu. Olay yerinde bulunan diğer polisler de yargılanırken, Amerika’da beyazlar tarafından siyahi vatandaşlara yapılan baskılar ve uygulamalar dünya çapında ses getirdi. Bundan birkaç ay önce Georgia’da koşuya çıkan Ahmaud Arbery, iki beyaz adam tarafından vurularak öldürmüştü. 

ABD’de Afrikalı Amerikalı vatandaşların bu kadar sık şiddet görmesi sadece Amerika’da değil dünya çapında protestoların başlamasına sebep oldu. Önce Floyd’un hayatını kaybettiği Minneapolis’te başlayan protestolar kısa bir sürede ülkenin başkenti Washington dahil New York ve Los Angeles gibi birçok şehre yayıldı. Dünyayı tek bir amaç için bir araya getiren Floyd’un ölümü İngiltere ve Almanya gibi birçok ülkede de yankılandı. Yapılan şiddete sessiz kalmayan ünlüler #BlackLivesMatter protestoları ile hayal kırıklıklarını, öfkelerini ve üzüntülerini dile getirdiler. Sosyal medyadan birçok paylaşım yapan ünlüler, desteklerini farklı vakıflara bağış yaparak veya sokaklara çıkarak gösterdiler. Birçok şehirde süren protestolara katılan ünlüler arasında Jamie Foxx, Ariana Grande ve Halsey gibi isimler yer aldı. Ten rengine karşı yapılan ırkçılığa sessiz kalmayan isimlerin tamamını aşağıda görebilirsiniz…

BEYONCE

İnternet sitesi üzerinden George Floyd’u anan Beyonce, Instagram hesabından bir video paylaştı. “İnsanların anlamsızca öldürülmesine ve farklı ırktan insanları insandan daha az görmeye artık yer yok,” diyen Beyonce, yapılan zulmü kınadı. 


RIHANNA

Floyd’un ölümünden çok etkilendiğini söyleyen Rihanna, George Floyd’un bir fotoğrafını Instagram hesabından paylaşarak, “Son günlerde yaşadığım hayal kırıklığı, öfke ve üzüntü bana fazla geliyor! Benim insanlarımın her gün öldürülüp linç edilmesi beni kalbimde ağır bir yere sürükledi,” yazdı. Irkçı polislere karşı öfkesini gizleyemeyen Rihanna, George Floyd’un son sözlerinin aklından çıkmadığını belirtti. 


JAY-Z

Roc Nation’un Twitter hesabından bir basın açıklaması paylaşan Jay-Z, Minnesota’nın valisi ile görüştüğünü ve zalimlere karşı mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti. 


MICHELLE OBAMA

George Floyd, Ahmaud Arbery ve Breonna Taylor’un ölümlerinden acı duyduğunu dile getiren Obama, sadece siyahi vatandaşları değil herkesi ırkçılığı toplumdan atmak için harekete çağırdı.


BLAKE LIVELY VE RYAN REYNOLDS

Geçtiğimiz Pazar günü eşi Ryan Reynolds ile birlikte NAACP’nin fonuna $200,000 bağışlayan Blake Lively, çocuklarının böyle bir dünyada büyümelerini istemediklerini söyledi. 


ARIANA GRANDE

Sosyal medya platformlarını ‘beyaz ayrıcalığı’ hakkında konuşmak için kullanan Grande, insanların bağış yapabilecekleri vakıfları ve kurumları listeledi. Aynı zamanda Los Angeles’taki protestolara katılan Grande, deneyimlerini Twitter üzerinden paylaştı. 


HALSEY

Sadece sosyal medya paylaşımları ile kalmayıp sokaktaki protestolara katılan ünlüler arasında olan Halsey, yaşadıklarını Twitter hesabından paylaştı. 


CHRISSY TEIGEN VE JOHN LEGEND

Tutuklanan protestoculara destek olan Chrissy Teigen ve John Legend, $200,000 bağış yaptılar. ‘Movement For Black Lives,’ ‘National Lawyers Guild’ ve ‘The Bail Project’ gibi kurumlara destek olan çift, ırkçılığa karşı yapılan mücadelede yer aldılar. 


GIGI HADID

George Floyd’un ölümünün ardından üzüntüsünü dile getiren Gigi Hadid, takipçilerine nasıl destek olabileceğini sordu. Güvenilir vakıfları ve kurumları soran Gigi Hadid, tutuklanan protestoculara yardım etmek istediğini söyledi. 


MICHAEL JORDAN

Basketbol efsanesi Michael Jordan, Floyd’un ölümünün ardından üzüntüsünü basketbol takımı Charlotte Hornets aracılığı ile yaptı. “Derinden üzgünüm, acım var ve öfkeliyim. Herkesin acısını ve kızgınlığını görüyorum ve hissediyorum. Irkçılığa ve siyahi insanlara yapılan şiddete karşı duranların yanındayım. Artık yeter,” diyen Jordan, Floyd gibi şiddetle hayatını kaybeden herkesin yanında olduğunu dile getirdi. 


TRACEE ELLIS ROSS

“Lütfen nefes alamıyorum. Karnım acıyor. Boynum acıyor. Her yerim acıyor. Beni öldürecekler,” diyerek Floyd’un sözlerini paylaşan Tracee Ellis Ross, “George Floyd. Hayatta olmalıydın,” dedi. 


NAOMI CAMPBELL

“Siyahi adamlar düşmanınız değil,” diyerek bir fotoğraf paylaşan Naomi Campbell, George Floyd için adalet istedi. 


DIDDY

George Floyd’un isminin yazdığı bir fotoğraf paylaşan Diddy, kalbinin kırık olduğunu belirtti.


OLIVIA WILDE

Polislerin sivil vatandaşlara karşı yaptıkları şiddeti bir fotoğraf ile paylaşan Olivia Wilde, “Bu Amerika,” diyerek hayal kırıklığını dile getirdi. 


CARDI B

George Floyd’un bir fotoğrafını paylaşan Cardi B, “Artık yeter. Ne olması gerekiyor? İç savaş mı? Yeni bir başkan mı? Şiddet isyanları mı? Yoruldum! Yorulduk! Ülke yoruldu! Böyle yapınca insanların için korku yerleştirmiyorsunuz, sadece ne kadar korkak olduğunuz gösteriyorsunuz. Ve aynı zamanda Amerika’nın özgür olmadığını,” dedi. 

KATIE HOLMES

George Floyd’un fotoğrafını paylaşan Katie Holmes, James Baldwin’in “Kesin şu ki cehalet güç ile bir araya gelince, bu adaletin en büyük düşmanı oluyor,” sözünü yazarak Floyd’un ölümüne üzüntü duyduğunu belirtti. 

ZOE KRAVITZ

“Kalbim seninle ve ailenle. Polis şiddeti son bulmalı,” diyen Zoe Kravitz, George Floyd’un bir fotoğrafını paylaştı. 


FLORENCE PUGH

Instagram hikayesi üzerinden George Floyd’un ölümünün midesini bulandırdığını ve artık bu şiddetin son bulması gerektiğini dile getiren Florence Pugh, herkesi harekete çağırdı. 


BELLA HADID

“Bu bir an değil, bu bir hareket,” diyerek bir fotoğraf paylaşan Bella Hadid, geçtiğimiz günlerde polis şiddetine ve ırkçılığa karşı hayatını kaybeden siyahi insanların fotoğraflarını da paylaşmıştı. 


ELSA HOSK

“Beyaz bir insan olarak, ırkçılık hakkında konuşmak benim görevim. Ayrıcalıklı olduğumu biliyorum. Beyaz insanların dünyada diğer insanlardan daha kolay bir şekilde hareket etmesini sağlayan ve istedikleri yerde yaşamalarını sağlayan ayrıcalık konusundaki sistemi değiştirmeliyiz. İnsanlar sadece ten renkleri yüzünden sokakta kan dondurucu bir şekilde öldürülmemeli. Öldürülmeden sokakta koşabilmeliler. Bir polise öldürülmeden soru sorabilmeliler. İşte beyaz ayrıcalığı bu. Dinleyip kendimizi ırkçılığın tarihi ve polis şiddeti konusunda eğitmeliyiz,” diyen Elsa Hosk, tüm takipçilerini harekete ve değişime çağırdı. 


KYLIE JENNER


Martin Luther King Jr.’ın “Sessizliğin ihanet olduğu bir zaman gelecek,” sözünü paylaşan Kylie Jenner, “George Floyd’un öldürüldüğü kalp kıran ve üzücü video izledikten sonra yüzünü ve sözlerini aklımdan çıkaramadım. Ülkedeki siyahi insanların yaşadığı acıyı ve korkuyu kişisel olarak asla yaşamayacağım. Ama kimse korku içinde yaşamayı ve George Floyd ve daha birçok kişi gibi acımasızca öldürülmeyi hak etmiyor. Bize düşen sessiz kalmamak ve konuşmak. Şu an iki korkunç pandemi ile yüzleşiyoruz ve arkamıza yaslanıp ırkçılık bunlardan biri değilmiş gibi davranamayız. Kızım için korkuyorum ve onun geleceğini daha iyi yapmayı umuyorum. Kalbim George Floyd’un arkadaşları ve ailesi ile. Bu ismin unutulmasına izin vermeyin. Paylaşmaya, izlemeye ve sesinizi yükseltmeye devam edin çünkü ancak böyle birlik olup değişim yaratabiliriz,” yazdı. 


KENDALL JENNER

Geçmiş protestolar ile beraber George Floyd’un fotoğrafını paylaşan Kendall Jenner, “Bunu okuyan herkes ve kendim için: daha iyi destek olabilmek adına araştırmaya, okumaya ve kendinizi eğitmeye devam edin. Son günlerde çok düşünüyorum ve kalbimde bir ağırlık var. Tıpkı birçok insan gibi kızgınım ve canım acıyor. Kişisel olarak siyahi toplumun her gün yaşadıkları korkuyu ve acıyı anlayamayacağım. Ama kimsenin korku içinde yaşamaması gerektiğini biliyorum. Beyaz ayrıcalığımın farkındayım ve nasıl yardım edebileceğim konusunda kendimi eğitmeye devam edeceğim,” diyerek herkesi harekete çağırdı. 


BILLIE EILISH

“Siyahi hayatlar önemli. Siyahi çocuklar önemli. Siyahi sevgi önemli. Siyahi gelecek önemli,” diyerek sözler paylaşan Billie Eilish, “Değişim istiyorum,” yazdı. 


SELENA GOMEZ


“Son 24 saattir olanları algılamaya çalışıyorum. Kimsenin söyledikleri olanları geri alamaz. Ama harekete geçmeliyiz. Çok uzun bir süredir çok fazla siyahi hayat elimizden alındı. Daha iyisini hak ediyorlar. Seslerini duyurmayı hak ediyorlar. Daha iyi şeyler yapmalıyız ve bu adaletsizlik devam ettikçe sessizlik içinde oturamayız,” diyen Selena Gomez, ‘Siyahi hayatlar önemlidir,” pankartının olduğu bir fotoğraf paylaştı. 


DUA LIPA

George Floyd’un ölümü için yapabileceğiniz desteği paylaşan Dua Lipa, “Daha ne kadar fazla hayat kaybedeceğiz? Bunun son radde olduğunu anlamalıyız ve polis şiddetine karşı durmalıyız. Artık DUR deme zamanı, artık daha fazla siyahi neslin korku içinde yaşamasına izin veremeyiz,” diyerek gün ışığında silahsız ve kelepçeli bir adamın yaşamı için yalvarmasına rağmen öldürülmesine karşı isyan etti. 

Etİketler