HASHTAG AKTİVİZMİ

Hashtag aktivizmi nedir ve nasıl kullanır? Cevaplar haberimizde.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 07 Temmuz 2015
HASHTAG AKTİVİZMİ
Artık, sosyal medyanın hayatımızdaki yerini tartışmamıza gerek bile yok. Ama her geçen gün, kullanım şeklimiz ve amacımız değişebiliyor. Bugün en çok, ticaret ve alışveriş kullanılıyor. Bunun yanında, son dönemde kamu bilinci oluşturmak için de kullanıldığını söyleyebilir, hatta buna 'sanal protesto' da diyebiliriz.

Dünyanın birçok yerinde yaşanan olaylara ve durumlara karşı insanları bilgilendirmek, kamusal direnç ya da bilinç oluşturmak adına başta Twitter olmak üzere sosyal medyada konuyla ilgili hashtag oluşturup, bunu paylaştığınızda siz de hashtag aktivizmine katılmış oluyorsunuz.

#SayHerName son zamanların en çok kullanılan hashtaglerinden biri. Amerika'da yaşanan polis şiddetini artık tüm dünya biliyor. En son Teksas'ta bir genç kız, polis şiddetine mağruz kalmıştı fakat haberlerde mağdurenin adı üzerinde pek durulmadı ve sanki önemsizmiş gibi sunuldu. Bunun üzerine sosyal medyada ‘Onun Adını Söyle' yazan bir hashtag aktivizmi başlatıldı.

Bu akımın, bir diğer önemli örneği de #HeForShe hashtagi oldu. Birleşik Milletler bünyesinde başlatılan bir kampanya olan, He For She aslında erkeklerin artık kadınların eşitliği için öne çıktığı ve kadınlar olmadan ne kadar eksik olduklarını belirttikleri bir platform sağladı. Birçok ünlü de #HeForShe hashtagi ile bu kampanyaya sosyal medya üzerinden destek verdi.

Türkiye'de ise, tecavüze uğrayıp öldürülen Özgecan Aslan'ın ardından, #ozgecanaslan ve #kadıncinayetleri hashtagleriyle, sosyal medyada bir aktivizm başlatılmıştı. Bu hashtagler sayesinde, konuyla alakalı ciddi bir kamu bilinci oluşmuştu.

Yazı: Ahsen Çelik

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.