HİKÂYE, TAT VE CAZ HİLTON DALAMAN’DA BULUŞTU

Hilton Dalaman Sarıgerme, cazın geçmişi, kültürü ve kökenindeki mutfağı konu alan “Gastro Jazz” temalı bir haftasonu etkinliği gerçekleştirdi.

Hilton Dalaman Sarıgerme, konuklarına her hafta sonu farklı konseptte etkinlik programları sunuyor. 3-6 Haziran tarihlerinde de Hilton Dalaman’da “Gastro Jazz Weekend” etkinliği gerçekleşti. “Gastro Jazz” temalı haftasonunda, konuklar cazın geçmişini ve kültürünü ustalarından dinlerken; kökenindeki mutfağın lezzetlerini uzman şeflerin ellerinden tatma fırsatı buldu.

Cazın doğduğu yer New Orleans-Loisiana ve Afro-Amerikan mutfaklarının hikâyeleri, Hilton Dalaman Sarıgerme Executive Şefi Tamer Özkan ve ekibinin ev sahipliğinde Ahmet Güzelyağdöken, dünyaca ünlü Spago-Los Angeles Şefi Yiğit Mirzaoğlu ve Gastro şef Hazer Amani’nin keyifli sohbetleriyle Hilton Dalaman misafirlerine anlatıldı. Bir akşam Mirzaoğlu’nun, bir akşam da Amani’nin dokunuşları ile caz müzik eşliğinde güzel bir akşam yemeğinde bu lezzetleri keşfettiler. Misafirler, aynı zamanda Afro Amerikan, Kızılderili, İspanyol ve Fransız etkisi taşıyan mutfağa dair püf noktaları uygulamalı workshoplar ile öğrenme fırsatı da yakaladılar.

Türkiye’de ilk defa caz ve gastronomi eşleşmesinin bu düzeyde gerçekleştiğini belirten Ahmet Güzelyağdöken, “Çok uzun, dolu bir geçmişten, onun kültüründen ve köklerinden gelmeyen, o kültürden beslenmeyen hiçbir şeyin kalıcılığı yoktur. İşte caz gibi evrenselliğe ulaşmış bir müzik mirasının hak, özgürlük, acı, keder, ritim, ezgi, ses, söz ve melodi ile yoğrularak geldiği varoluş noktasındaki duruşu, bazen hüzün ve melankolinin, bazen renk ve hareketin doldurduğu derin ve dolu bir insanlık hikâyesidir. Ve bu kadar içi dolu bir insanlık hikâyesindeki tutkuyu, bütün duyuların ucunu birbirine bağlayarak, anlayıp içimize sindire sindire tadına varacağımız cazla birlikte bir yemek keyfini paylaşmak üzere beraber olmayı hayal ettik” dedi.

Gastrojazz Weekend etkinlikleri kapsamında cazın ustaları Ferit Odman, Su İdil, Tolga Bilgin, Serdar Barçın, Eylül Ergül, Serkan Altınok, Turgut Alpbekoğlu, Enver Uraz Kıvaner, Ozan Musluoğlu misafirlere doyasıya müzik ziyafetleri yaşattılar.

HİLTON DALAMAN SARIGERME GÖL EVİ