İKİNCİ ‘DUNE’ FİLMİ HAKKINDA BİLDİKLERİMİZ

Arrakis’e geri dönüyoruz!

ALYA BARUTOĞLU ALYA BARUTOĞLU 28 Haziran 2022
İKİNCİ ‘DUNE’ FİLMİ HAKKINDA BİLDİKLERİMİZ Warner Bros.

Denis Villeneuve’nin ikinci ‘Dune’ filmi 2023’te bekleniyor. Ekim 2021’de sinemalarda ve HBO Max’te vizyona giren ilk ‘Dune’ filminin ikincisinin yolda olacağı baştan beri biliniyordu. Frank Herbert’in 1965’teki aynı isimdeki bilim kurgu romanından uyarlanan ‘Dune’ filmi, tıpkı kitabı gibi iki bölümden oluşuyor. Önceki açıklamalarında, “Bu sadece bir başlangıç,” diyen Villeneuve, ikinci bir filmin yolda olduğunu ipuçlarını açıkça belirtmişti. Şu ana kadar ‘Dune: Part 2’ filmi hakkında bildiğimiz her şeyi aşağıda görebilirsiniz…

KADRODA KİMLER VAR?

Paul Atreides karakterini canlandıran Timothée Chalamet, tahmin edebileceğiniz gibi ikinci bölüm için de geri dönüyor. Aynı şekilde annesi Lady Jessica’yı canlandıran Rebecca Ferguson, Chani karakterini canlandıran Zendaya ve ikinci filmde doğrulanan isimler arasında. İlk filmin kadrosundan Fremen lideri Stilgar’ı canlandıran Javier Bardem, Gurney Halleck’i canlandıran Josh Brolin ve Baron Vladimir Harkonnen karakterini canlandıran Stellan Skarsgard’ın da ikinci filmde yer alması bekleniyor. ‘Dune: Part 2’ kadrosuna yeni katılacak bir isim ise Florence Pugh! Atreides ailesini Arrakis’e gönderen İmparator IV. Shaddam’ın kızı Prenses Irulan’ı canlandıracak olan Florence Pugh’nun hala yazılmakta olan final senaryoyu görene kadar anlaşmayı imzalanmadığı söyleniyor. Eğer anlaşmayı imzalarsa Pugh, daha önce 2019’da ‘Little Women’ filminde birlikte rol aldığı Chalamet ile ekranlarda yeniden buluşmuş olacak. 
İmparator IV. Shaddam’ı Christopher Walken canlandırırken, filmin bir diğer heyecan veren ismi ise ‘Elvis’ filminin başrolünde yer alan Austen Butler! Baron Harkonnen’in yeğeni Feyd-Rautha karakterini canlandıracak olan Butler’ın şimdiden yoğun bir aksiyon eğitimi aldığı belirtildi. Variety’nin haberine göre son olarak kadroya katılan isim ise Lea Seydoux oldu. Lady Margot karakterini canlandıracak olan Seydoux, Paul’a Harkonnen’e karşı mücadelesinde destek olacak. 

‘DUNE: PART 2’ NE ZAMAN VİZYONA GİRİYOR?

İlk film, Covid-19 önlemleri sebebiyle hem sinemalarda hem de HBO Max’te vizyona girmişti. 20 Ekim, 2023’te vizyona girmesi beklenen ikinci filmin hangi platformda yayınlanacağı henüz bilinmiyor. İkinci filmin bu yaz prodüksiyona başlaması beklenirken, Deadline, çekimlerin önümüzdeki sonbahar sezonunda başlayacağını belirtti. 

İKİNCİ FİLMİN KONUSU NEDİR?

İki buçuk saatlik süresine rağmen, ‘Dune’ filminin birinci bölümünde neden daha fazla Zendaya’yı göremediğimiz sorularını geçtik… Peki Paul ve annesine ne olacak? Daha fazla dev kum solucanı olacak mı?

İlk olarak, geriye doğru saralım. (Dikkat spoiler içerir!) İlk film, güçlü Atreides ailesinin değerli bir baharatı hasat etmek için çöl gezegeni Arrakis'te göreve başlamasını ve bunun rakip Harkonnen Hanesi ile Paul'un babası Duke Leto da dahil olmak üzere birçok kişinin ölümüne neden olan korkunç bir çatışmaya yol açmasını konu alıyordu. Paul ve annesi kuşatmada sürgüne gönderilip, çölde hayatta kalmaya çalıştıktan sonra sonunda Stilgar tarafından yönetilen ve Chani'nin de dahil olduğu bir Fremen kabilesi ile karşılaşmışlardı.Filmin ikinci bölümünde ne olacağına dair bir fikir edinmek için uyarlandığı kitaba bakabiliriz. Fremen saflarına yükselen Paul, Chani ile romantik bir ilişkiye başlar ve sonunda İmparator IV. Shaddam’a isyan eder ve Harkonnen Hanesi, yani rakibi Feyd-Rautha ile yüzleşir. Paul aynı zamanda bu sırada İmparator’un kızı Prenses Irulan ile evlenir. İlk filmin sonunda hamile olduğunu bildiğimiz Lady Jessica, önemli Bene Gesserit güçlerine sahip olan Alia adında bir kız doğurur.

Devam filminde çok daha fazla Harkonnens göreceğimiz düşünülürken, yönetmen Villeneuve, IndieWire’a, "Bir satranç oyunu gibi. İkinci bölümde bazı yeni karakterler tanıtılacak. Çok erken verdiğim bir karar ile bu ilk bölümün daha çok Paul Atreides, Bene Gesserit ve onun farklı bir kültürle ilk kez temas kurma deneyimi hakkında olmasıydı. İkinci bölüm ise çok daha fazla Harkonnen işi olacak,” demişti. Ayrıca Empire'a Feyd-Rautha'nın Dune'un "ikinci bölümünde kesinlikle çok, çok önemli bir karakter olacağını" söyleyen Villeneuve, ilk filmde ölenlerin sonsuza dek yok olmadığını ve “bazılarının yeniden ortaya çıkacağını” eklemişti. 

Deadline’a konuşan Zendaya, ikinci filmde çok daha fazla sahnesi olduğunun altını çizerek, “Daha uzun süre olacağım, bu harika. İlk çekimlerin çoğunda olmamanın benim için en harika yanı, filmi tamamen yeni bir perspektiften görebilmekti. Çünkü filmin çoğu için setleri ve sahneleri görmemiştim. Ve sonrasında izlemek, bu hikayenin sadece başlangıcı olduğunu kanıtladı,” demişti. Tüm karakterler için gelecek çok şey olduğunu söyleyen Chalamet ise, “Bu hikaye bitmekten çok uzak. Bu karakterler, finalden çok daha uzak bir noktadalar,” demişti. 


ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Kasım Sayısı Çıktı!

ELLE Kasım sayısı, ELLE MAN ve ELLE Time ekleri ile birlikte tam 400 sayfa! Kapak yıldızlarımız ise Hazal Kaya, Boran Kuzum ve Serkan Çayoğlu.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.