İKİNCİ YARIYIL BAŞLAMADAN ÖNCE

Sömestr tatili bu hafta sonu bitiyor. Peki çocuğunuz okula dönmeye hazır mı?

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 07 Şubat 2015
İKİNCİ YARIYIL BAŞLAMADAN ÖNCE
Çocuklar, dört gözle bekledikleri tatilin sonuna geldiler. Kimileri bu arayı tatil olarak kullandı, bolca eğlendi... Kimi de tekrar çalışmaları yaparak geçirdi tatilini. Şimdi dönüş zamanı! Peki çocuğunuz okula hazır mı? Oğuzkaan Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, ikinci yarıyıla doğru bir başlangıç yapmaları için anne ve babalara önemli tavsiyelerde bulundu. Tatil sonrası adaptasyon sürecini arttırmaya yönelik bu önerilerden bazıları şöyle:


- Geç yatmaya ve sabah da geç kalkmaya alışan çocuklar için bu hafta sonu çok önemli. Uyku düzeni tekrar kazanılmalı! Zira uyku, çocuğun performansını da direkt etkileyen, önemli bir unsur. 


- İkinci yarıyılda çocukları bekleyen birçok sınav var. Uzmanlar bu sınavlarda başarılı olmanın yolunun zihinsel olarak hazır olmaktan geçtiğini vurguluyorlar. Sadece bu sınavların stresi nedeniyle bile öğrenciler okula geri dönmek konusunda isteksiz davranabiliyorlar. Eğer iki haftalık yarıyıl arasını verimli bir şekilde, yani ailece etkinliklerde bulunarak, çocuğun ders çalışmasına destek olacak ortamı yaratarak ve iyi bir uyku düzeni ile geçirdiyseniz ikinci döneme hem siz hem de çoğunuz hazırsınız demektir. Bunları yapamadıysanız bile önümüzdeki iki günlük hafta sonu tatilini iyi değerlendirebilirsiniz. Bu, onun üzerindeki endişe ve stresi alacak ve onu daha programlı çalışmaya yöneltecek yöntemlere başlamak için bir bir zamanlama olur!

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.