INSTAGRAM'DAN YENİ ÖZELLİKLER

Instagram, yeni özellikleri ile Corona Virüs karantina moduna geçti…

Birçoğumuz için sosyal izolasyon hayatımızda büyük değişikliklere sebep oldu. Daha fazla yemek yapmaktan, evden çalışmaya veya görüntülü konuşma uygularında uzmanlaşmaya kadar farklı farklı aktiviteler denedik. Kafelerde buluşmak ve ev davetlerine katılmak bir süreliğine sona erdiği için arkadaşlarımızla ve ailemizle sosyal medyadan konuşmayı artırdık. Küresel pandemikten önce de Instagram’da çok vakit geçiriyorduk ancak bu sosyal izolasyon süreci Instagram aktivitemizi zirveye çıkardı! Muhtemelen artan kullanım sürelerini gören Instagram, dünyanın Corona Virüs sebebiyle girdiği karantina süreci için yeni bir özellik geliştirdi. 

Instagram’a yeni gelen ‘Co-Watching’ özelliği ile uygulamayı kullanan arkadaşlarınızla görüntülü konuşma üzerinden aynı fotoğraflara ve videolara bakabileceksiniz. DM kutunuzda takip etmediğiniz hesapların komik videoları dolduysa veya attığınız fotoğraflara karşılık olarak arkadaşlarınız “Ben bu hesabı takip etmiyormuşum,” diyorsa, sorununuz çözüldü! Artık arkadaşlarınız ile görüntülü konuşma üzerinden Instagram yolculuğunu birlikte yapabileceksiniz. Bu özelliği kullanmak için DM kutusunda bir konuşmanın video ikonuna basabilir veya yeni bir mesaj yaratabilirsiniz. Daha sonra görüntülü konuşma ekranınızın sol köşesinde duran fotoğraf ikonuna basarak Instagram sayfanızı arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz. 

Yeni Co-Watching Özelliği (Instagram)

‘Co-Watching’ özelliğinin yanı sıra, Instagram hikayelerinde ‘Stay Home’ yazılı stickerı fark etmişsinizdir. Evlerinde sosyal izolasyonda olan takipçileriniz ve takip ettikleriniz, bu stickerı kullanarak evde kalma hareketini vurguluyorlar. 

Sosyal medyada belki de bilgi kirliliğinin en çok yayıldığı yerlerden biri… İnsanların yanlış bilgiler ile paniğe kapılmasını önlemek isteyen Instagram, güncel ve güvenilir Covid-19 verileri ile kullanıcılarının farkındalık kazanmasını hedefliyor. ‘Keşfet’ kısmından ve ‘’hashtag’ aramalarından güvenilir olmayan Covid-19 haberlerini kaldıracağını açıklayan Instagram, güvenilir sağlık organizasyonlarının kaynaklarını paylaşacak. Buna ek olarak Corona Virüs konusundaki yanıltıcı reklamların yasaklandığını vurgulayan Instagram, Covid-19’a iyi gelen ürünler sattığını iddia eden veya yüz maskesi gibi medikal ürünler satan sayfaları engelleyecek.