iPhone ile Kadın Portreleri

Sosyal medyada başarılı içerik üreticileri iPhone ile kendi dünyalarıdan başarılı kadınları fotoğrafladı.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 08 Mart 2024
iPhone ile Kadın Portreleri

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, cinsiyet eşitliğine dayalı bir dünya yaratılmasına yardımcı olmak amacıyla anılırken sosyal medyada başarılı içerik üreticileri iPhone’un lensleriyle kendi dünyalarındaki başarılı kadınları portreledi. Kadınların başarılarını kutlamak ve görünürlüğünü artırmak, aynı zamanda kadınların eşitliğine olan bağlılığı güçlendirmek için hepimize ilham verecek olan hikayelere göz atabilirsiniz.

Çiler Geçici 

Çiler Geçici Kimdir? 

"Uzun yıllar müzik sektöründe yönetici olarak çalıştıktan sonra 15 yıldır diğer büyük tutkum olan profesyonel fotoğrafçılık yapıyorum. Fırsat buldukça seyahat ediyorum ve içeriklerimi takipçilerimle ile paylaştığım “Audisoup”hesabı ile dünyanın dört bir köşesini yakına getirmeyi amaçlıyorum."

iPhone ile Portre Modunda çekimler yapmak nasıldı? Kendinizi nasıl ifade etmenizi sağladı?

Portre modunun sunduğu özgürlük ve esneklik, hem yemek ve ürün fotoğraflarında hem de insan portrelerinde beni çok memnun eden sonuçlar elde etmemi sağlıyor. Diafram açıklığını ayarlayarak istediğiniz estetik ve odaklanma efektlerini elde etmek ise gerçekten büyük bir avantaj.

Kadınlar Günü

Cinsiyetçi yaklaşımlardan uzak, yetenek ve liyakata göre insanların değerlendirildiği bir dünyada yaşamayı her insanın en doğal hakkı olduğunu düşünüyorum. 

Derya Turgut

Derya Turgut Kimdir?

“2013 yılında yemek fotoğrafçılığına adım attım. İstanbul Üniversitesi’nde İngiliz İktisat bölümünden mezun oldum ve uzun yıllar finans sektöründe çalıştım. Hayatımdaki dönüşümler, beni bu işe yönlendiren farklı yolları açtı. Mutfak sanatlarına olan ilgimin artmasıyla birlikte fotoğrafçılığa olan ilgim de arttı ve kendimi her iki alanda da geliştirmek için birçok eğitim aldım.

Alanında en iyi şeflerin ve restoranların mutfak hikayelerini ve anlarını görüntülemek, tanınmış birçok yemek kitabına katkıda bulunmak, uluslararası dergiler için gastronomi ve seyahat fotoğrafları çekmekten büyük keyif alıyorum.

Fotoğraflarımda doğal ışık, sadelik ve bireysel estetik tercihlerim ile günlük detaylarda gizli güzellikleri keşfetme arzum, işimdeki sanatsal imzamı oluşturuyor.”

iPhone ile Portre Modunda çekimler yapmak nasıldı? Kendinizi nasıl ifade etmenizi sağladı?

Yeni iPhone 15 serisinde, Akıllı Portre Modunun fotoğrafta kimin odak noktası olması gerektiğini manuel olarak seçmeye imkan tanıyor olması, gerçekten müthiş bir kolaylık sağlıyor.

Fotoğraf çekerken, Portre Modu özelliği sayesinde bir insanı, hayvanı veya nesneyi tespit ederek o öğeye odaklanabilme imkanı gerçekten harika. Hatta Portre Modu aktif olmasa bile bu özelliği kullanabilmek mümkün. Bu özellik, fotoğraf çekme deneyimimi bir üst seviyeye taşıyor. Fotoğraf çektikten sonra, sadece bir fotoğrafı portreye dönüştürmekle kalmayıp, aynı zamanda hedeflediğim nesneyi benim belirleyebilmem de çok etkileyici.

Ayrıca fotoğraf modunda çekerken, iPhone derinlik bilgilerini alarak fotoğrafı çektiğim anda portre efektini uygulamamaya karar versem bile bu seçeneği sonradan kullanabiliyorum. Bu sayede, arka plandaki bulanıklık düzeyini isteğime göre daha sonra ayarlayabiliyorum.

Kadınlar Günü

Bir kadın fotoğrafçı olarak, Kadınlar Günü'nü anlamlandırmak ve önemini vurgulamak için hayatın her alanında varlıklarını gösteren bu üç güçlü ve ilham verici kadın arkadaşımla bir arada olmaktan ve onların portrelerini çekmekten, ilham verici varlıklarını kutlamaktan keyif aldım.

Rahşan Gülşan 

Rahşan Gülşan Kimdir?

Ben gazetecilik okudum ve 25 yıl mesleğimi başarıyla yaptım. Sonra değişen şartlar beni meslek dışına itti ve önce biraz yönümü kaybettim doğrusu. Ama sonra asıl işimin içerik üretmek, hikaye anlatmak olduğunu ve bunun sosyal medya çağında hayatımı kazanmak için doğru bir özellik olduğunu fark ettim. Önce fotoğraf çekerek başladım. Sonra da video girdi işin içine. Bugün bir video prodüksiyon şirketim var ve orada yapımcı yönetmenim. 


 


iPhone ile Portre Modunda çekimler yapmak nasıldı? Kendinizi nasıl ifade etmenizi sağladı?

Ben çoklukla profesyonel kamera ile çalışıyorum. Ama iPhone’m hep yanımda. Ve giderek benim gibi bir profesyonelin içerik üretme ihtiyacını karşılayabilecek bir noktaya geldi. Bu noktada hem Apple Log video çekmesi, hem de Apple Raw ve portre fotoğraf modu ile beni hiç hayal kırıklığına uğratmıyor. Bu serideki fotoğrafları iPhone 15 Pro Max Portre modu ile çektim ve fotoğrafları çektikten sonra bile diyafram, ışık ayarları ile oynayabilmek kreatif özgürlük tanıyor. 

Kadınlar Günü

Bizler erkek egemen sektörlerde sesini duyurmayı başarabilmiş kadınlarız. Genç kardeşlerim bilsin isterim ki dünyanın en büyük klişesi aslında dünyanın en doğru yaşam felsefesi: “Çalışınca oluyor.” Kolay olacağını söylemiyorum ama başarmak yolunda birçok nitelik kadın genlerimizde var. Bunu biliyorum… 
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.