iPHONE PORTRAIT MODU İLE PETİNİZİ SÜPERMODEL YAPIN!

Sizin de telefonunuzun galerisi silme kedi köpek fotoğrafları ile mi dolu? Ama bir türlü istediğiniz gibi durmadıkları için çoğu da silmeye kıyamadıklarınız değil mi? Aynen..

Portrelere derinlik veren ya da Apple'ın tabiriyle 'pratik sihir' yapan iPhone 7 Plus'ın portre modunun kedi ya da köpek fotoğrafları çekmek için de harika olduğunu biliyor muydunuz? Öndeki objeyi netleştirip arka planı flulaştıran ve şimdiye kadar sadece DSLR makinelerle yapılabilen derinlik etkisi vererek iPhone 7 Plus'ın portre moduyla çok daha başarılı kareler yakalayabilirsiniz.

Minik dostlarımızın fotoğraflarını iPhone 7 Plus'ın portre moduyla profesyonelce çekebilmek içinse birkaç küçük püf noktaya dikkat etmeniz gerekiyor.

  • Çekeceğiniz kedi veya köpeğe ne çok uzak ne de çok yakın olun. Çok yakın olursanız netleme iyi olmaz. Çok uzakta olursanız da istediğiniz derinliği veremezsiniz. iPhone 7 Plus ile profesyonel fotoğraflar çekenler, kedi ya da köpeğinize yaklaşık 2,5 metre kadar uzak durmanızı öneriyor. İdeal uzaklığa ulaştığınızda sarı renk "Depth Effect" işareti ortaya çıkıyor. Arkaplan ve süjeniz arasındaki uzaklık ne kadar fazlaysa o kadar etkili bir çekim yapabilirsiniz. 
  • Hayvanlar sürekli hareket halindedir. Kameraya da kolayca odaklandıkları söylenemez. Portre modu kısa ve yavaş hareketleri kamufle etse de çok hızlı hareketlerde istediğiniz sonucu vermeyecektir. Bunun için telefonunu küçük dostunuz için bir arzu nesnesine dönüştürmelisiniz. Bunun için bir top veya ödülü telefonun kamerasının üzerinde tutmanız onun dikkatini toplaması için yeterli olacaktır. 
  • Derinliği iyice verebilmek için arka plana dikkat edin. Portre modu arka planı flulaştırsa da arka plan ne kadar temiz olursa derinlik o kadar güzel olacaktır.
  • Portre modunda fotoğraflar çekerken olabildiğince doğal ışık kullanmaya çalışın. Ve ışığın arkanızda kalması gerektiği kuralını unutun. Gün doğumunda, gün batımında ya da ters ışıkta size harika sonuçlar verebilir. Yoğun ışık ise fotoğrafın etkisini azaltır.
  • Portre modunda flaş kullanmayın. Bu hem kedi ve köpekleri rahatsız edecektir hem de fotoğrafta istediğiniz derinliği engelleyecektir.

Fotoğraflar: cqueen_bo0st, alhajiry_s, tjkidd (instagram), Erik Tukz L. (Twitter), adobe stock