İZMİR İÇİN EL ELE

İzmir depremi için yardımcı olabileceğiniz güvenilir kaynaklar…

30 Ekim, Cuma günü İzmir’de 6.6 büyüklüğünde bir deprem oldu. Depremin ardından birçok bina yıkılırken, deprem İzmir’in yakınlarındaki birçok şehirde hissedildi. Vefat sayısı 83’e yükselirken bölgede enkaz altında kalan yaralıların sayısının 994 olduğu bildirildi. Son günlerde enkaz altından birçok insan çıkarılırken biz bu çalışmalara ve zarar gören insanlara destek olup yardım yapabileceğiniz kuruluşları bir araya getirdik. 


Aşağıda İzmir depremi için bağış ve yardım kaynaklarına ulaşabilirsiniz…


KIZILAY

Depremin ilk dakikalarından itibaren alarm durumunda olan Türk Kızılay, beslenme, çadır ve sağlık ekibi gibi desteklerde bulunuyor. Kızılay’ın çalışmalarına yardım etmek için 2628’e “DEPREM” yazarak SMS atarak 10 TL bağışta bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra internet sitesinden de dilediğiniz miktarda bağışta bulunabilirsiniz: https://www.kizilay.org.tr/Bagis/BagisYap/197/izmir-depremi-insani-yardim


AKUTBölgede arama kurtarma çalışmalarını sürdüren AKUT, acil durum çalışmalarını sürdürüyor. Siz de bu süreçte malzeme gibi konularda AKUT’a destek olabilirsiniz. Bağış için “AKUT” yazarak 2930’a SMS gönderebilir ve derneğin resmi bağış kampanyasına katkıda bulunabilirsiniz. 


AFADİçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum, İzmir’de deprem sonrası bölgede yardımlarına ve çalışmalarına devam ediyor. Afetzedelere dağıtılmak için gıda kolisi ve yeni battaniye ihtiyacı olduğunu duyuran AFAD’a siz de destek olabilirsiniz. AFAD’a yardımcı olmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurabilirsiniz. Beslenme hizmetleri konusunda ise AFAD, Türk Kızılay’ına bağışta bulunmanızı öneriyor. 


BİZ İZMİRİzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, depremzedelere yardım ulaştırmak isteyen binlerce kişinin başvurusu üzerine bizizmir.com internet sitesi ile bir dayanışma kampanyası başlattı. #BizVarız diyerek, ihtiyaç sahiplerine yemek, gıda, hijyen paketi, uyku tulumu desteğinde bulunabilirsiniz. 


AHBAPHaluk Levent’in kurduğu Ahbap Derneği, depremin ilk anından beri 1000’in üzerinde gönüllü ile bölgede arama kurtarma ve destek çalışmalarını sürdürüyor. Bölgedeki son durum ve ihtiyaçlar konusunda sağlıklı bir bilgi akışı için Ahbap’ın İzmir Instagram sayfası ile iletişime geçebilirsiniz. 


HELP STEPS


Yürüyerek bağış yapmanızı sağlayan Help Steps, bu sefer de İzmir depremine destek oluyor. 3 Kasım Salı saat 23:59’a kadar yapacağınız her bağış ve adım, İzmir depreminden etkilenenlere bağışlanacak. 


BİR KİRA BİR YUVATunç Soyer’in başlattığı ‘Bir Kira Bir Tuva’ kampanyası eve ihtiyacı olan afetzedeleri iyiliksever vatandaşlar ile buluşturuyor. Depremde evlerini kaybedenler için yaratılan bu kampanya ile kurumlar veya bireysel olarak kira ya da ev desteğinde bulunabilirsiniz. 


İHTİYAÇ HARİTASIGüncel olarak İzmir depremi için ihtiyaç listesi hazırlayan İhtiyaç Haritası sayfasından direkt olarak depremzedelere destek olabilirsiniz. Eksik malzemelere ve ihtiyaçlara katkıda bulunmak için sayfaya DM yoluyla ulaşabilirsiniz. 


UPS
İhtiyaç Haritası’nda belirlenen ihtiyaçları UPS şubelerinden 6 Kasım Cuma gününe kadar ücretsiz olarak gönderebilirsiniz. İhtiyaç Haritası internet sitesinden gereken malzemelere göz attıktan sonra belirlenen eksikleri UPS şubelerine götürerek ücretsiz gönderim yapabilirsiniz. 


HALKIN BAKKALI
Birçok Belediye Başkanı, İzmir’e olan desteğinin altını çizerken, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş da depremzedelere destek olabileceğiniz platformları yineledi. Halkın Bakkalı internet sitesi üzerinden afetzedelere gıda, uyku tulumu ve hijyen paketi gibi desteklerde bulunabilirsiniz.