KADINLARLA GÜÇLENEN DEMOKRASİ

Rekor sayıda kadın vekilin meclise gireceği seçimi, kadın adaylarından dinledik

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 06 Haziran 2015
KADINLARLA GÜÇLENEN DEMOKRASİ
Rekor sayıda kadın vekilin meclise gireceği seçimde kadınlar ne diyor? Feminist hareketten türbanlı adaylara kadar Türkiye'deki kadın hareketi için dönüm noktası olan seçimler öncesi sahaya inen, heyecan yaşayan ve o kürsüde yemin etmek için çalışan beş harika kadını size tanıtmak istedik. Bu ülkenin geleceği için daha da umutlandık, çünkü biz “ikinin biriyiz ve her yerdeyiz!” – AHU ÖZYURT

7 Haziran 2015 genel seçimleri TBMM'ye muhtemelen en fazla sayıda kadın milletvekilinin gireceği seçimler olarak tarihe geçecek. Hangi partinin ne kadar aday gösterdiğinin artık çok önemi yok. Yıllarını bu amaca adamış Türkiyeli kadın hareketi belki de ilk kez amacına yaklaşıyor. Dipten gelen dalga artık çok güçlü. Kadın aday göstermemek neredeyse ayıp. KA-DER'den KAMER'e, Sosyalist Feminist Kolektif'ten Haklı Kadın Platformu'na kadar bütün STK'ların yıllardır verdikleri mücadelenin belki eksik ama yine de çok güzel bir sonucu bu. Türkiye'nin bütün renkleri ve değerleriyle kadınlar şimdi siyasetin omurgası olmaya geliyorlar.

KA-DER Eski Başkanı Çiğdem Aydın, kadın millletvekilli adayları sayısının artışını şöyle değerlendiriyor: “Bu sene adaylık sürecinde olumlu bir gidiş olduğunu söyleyebilirim, hem aday adayı olanlar, hem de listeye girenler arttı. Ama hala seçilebilir yerlerde yeterli değil. Genel Meclis aritmetiğine baktığımızda yüzde 15'i buluruz ama niyetimiz yüzde 20'ydi. Listelerde benim gördüğüm temel sorun kadın hareketinden gelen aday adaylarının tercih edilmemiş olması. Bu çok büyük bir eksiklik. Niyet iyi ama kadın bilinci yeterli değil.”

Bütün bu yarışın içinde hayatın her türlü meselesine kafa yoran genç milletvekili adaylarımızdan birkaçını tanıtmak istedik.

SELİNA DOĞAN ÖZUZUN- CHP İstanbul 2'nci Bölge Milletvekili Adayı

CHP'nin bu seçimlerdeki en hoş sürprizi Selina Doğan Özuzun. Yıllarca içinde yer aldığı sivil toplum mücadelesi onu ikinci bölgenin tepesine kontenjan adayı olarak taşıdı. 17 aylık oğlu Deran'ı bile bazen seçim gezilerine götürüyor. Notre Dame De Sion Lisesi, Galatasaray ve Bilgi üniversitelerinde geçen öğrencilik yıllarının ardından hep dışlanan, zorlanan, ötekileştirilen grupların sözcüsü, hak arayıcısı olmuş.

ELİF İLHAMOĞLU- Vatan Partisi İstanbul 2'nci Bölge Milletvekili Adayı

25 yaşında, Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunu, SSK emeklisi babayla öğretmen annenin iki kızından biri Elif. 12-13 yaşlarında televizyon ekranlarında ABD'nin Irak'ı işgalini izlemesi, siyasete girmesine neden olmuş, çünkü orada kadınlara ve çocuklara yapılanlara dur demek istemiş. Türkiye Gençlik Birliği'ne katılmış, oradan da aktif siyasete. Çok kararlı.

NİHAL AĞCA- MHP İstanbul 1'inci Bölge Milletvekili Adayı

“Siyaset, hatırlayabildiğim ilk hayalim. 40 yaşındayım ve bu hiç değişmedi. Hep milletvekili olmak istiyordum” diyor. Adana'nın Kozan ilçesinden çıkıp ÖSS sınavlarında Türkçe birincisi olarak girmişti ODTÜ'ye. “ODTÜ ve MHP'yi en doğru düzlemde birleştirebildiğimi düşünüyorum” diyor Nihal Ağca. Bankacı kökenli, Finansbank, Citibank gibi kuruluşlarda şube müdürlükleri yapmış. İki çocuk annesi, üstelik onları bir süredir tek başına büyütüyor. Klasik müzik dinlemeye bayılıyor.

FİLİZ KERESTECİOĞLU- HDP İstanbul 2'nci Bölge Milletvekili Adayı

Yıllarını kadın hareketinin içinde geçirmiş. Çınar adında yakışıklı bir oğlu var, Saint Pulcherie Lisesi'ne giden. Ve benim de İstanbul'a geldiğimde katıldığım ilk kadın eylemi “Mor İğne”nin fikir annelerinden. Bu kez esen kuvvetli rüzgarı da olumlu buluyor ama yine de yetmeyeceği görüşünde.Makale, ELLE Haziran 2015 sayısından alınmıştır.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.