KAYGIYI AZALTAN 10 ŞARKI

Stresi ve anksiyeteyi hafiflettiği bilimsel olarak kanıtlanmış şarkılar…

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 25 Şubat 2023
KAYGIYI AZALTAN 10 ŞARKI

Her birimiz, hayatımızdaki stres veya kaygıyla mücadele etmek için birkaç farklı teknik denedik. Peki ya sadece müzik dinlemenin kaygıyı yenmeye yardımcı olabileceğini hiç düşündünüz mü? Müzik, zihninize bir mola vermenin, rahatlamanın, zihninizi ve bedeninizi yenilemenin en iyi (ve en kolay) yollarından biridir.Ses terapisi, rahatlama sağlamanın, mutluluğu artırmanın, ruh halinizi iyileştirmenin ve genel sağlığınızı yenilemenin popüler bir yolu olmuştur. Yüzyıllar boyunca, dünyanın dört bir yanındaki farklı kültürler, kişinin sağlığını ve genel refahını iyileştirmek için müziği kullanıyor.

Modern araştırmalar sayesinde artık stresin vücut üzerindeki zararlı etkilerini biliyoruz. Stres, kortizol gibi kimyasalların salınmasına neden olur ve kalp hastalığı, obezite, depresyon, sindirim sorunları, astım ve diğerleri gibi ciddi sağlık risklerini artırır. Ek olarak, Harvard ve Stanford tarafından yakın zamanda yayınlanan ve oldukça rahatsız edici bir şeyi keşfeden bir makale vardı: "Sadece stresten kaynaklanan sağlık sorunları, diyabet, Alzheimer veya gripten daha fazla ölüme neden oluyor."


Son yıllarda sinirbilimciler, kaygıyı azaltan belirli şarkıları listelediler. Sensörlere bağlıyken zor bulmacaları olabildiğince çabuk çözmeye çalışan katılımcılar üzerinde bir çalışma gerçekleştirildi. Bulmacalar stres yaratacak şekilde tasarlandı ve adaylardan farklı şarkılar dinlemeleri istendi. Araştırmacılar beyin aktivitesini, kalp atış hızı, kan basıncı ve nefes alma hızını içeren fizyolojik ve psikolojik durumlarını kaydettiler.

Araştırmayı yürüten Mindlab International'dan Dr. David Lewis-Hodgson, diğerlerinden daha muhteşem bir rahatlama ve sakinlik hali üreten bir şarkı olduğunu bildirdi. Marconi Union'dan Weightless'ın stres ve kaygı düzeylerini yüzde 65 oranında azalttığı ve bugüne kadar test edilen diğer tüm müziklerden daha büyük bir rahatlama durumu ürettiği bulundu.

Şarkının aslında bunu yapmak için inşa edilmiş olması da aynı derecede dikkat çekici. "Weightless"ı yaratan grup Marconi Union, bunu ses terapistleriyle iş birliği içinde yaptı. Dikkatlice düzenlenmiş armoniler, ritimler ve bas, dinleyicinin kalp atış hızını yavaşlatmaya, kan basıncını düşürmeye ve stres hormonu kortizol seviyelerini düşürmeye yardımcı oluyor.

En rahatlatıcı olduğu tespit edilen 10 şarkıyla çalma listesi oluşturma zamanı!


1
“Weightless”
Marconi Union


2
“Electra”
Airstream

3
“Mellomaniac (Chill Out Mix)”
DJ Shah
4
"Watermark"
Enya

5
"Strawberry Swing"
Coldplay

6
"Please Don't Go"
Barcelona7
"Pure Shores"
All Saints
8
"Someone Like You"
Adele
9
"Canzonetta Sull'aria"
Mozart
10
"We Can Fly"
Rue du Soleil (Café Del Mar)SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.