KEDİDİR KEDİ...

Yalnız ve kedi sahibi olmak kadının acı sonu mu? Yoksa aşırı cool mu?

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 07 Nisan 2014
KEDİDİR KEDİ...
Bir arkadaşıma, erkek arkadaşımı şikayet ediyorum bir defa. Beni dinliyor ve sonra bazı durumlarda alttan almam gerektiğini anlatıyor. Dinliyorum ama açıkçası ‘alttan almak' kısmı hiç hoşuma gitmiyor. Sonra can evimden vuruyor şu cümlesiyle; “Hayatının sonuna kadar bu kediyle mi yaşamak istersin, yoksa onunla mı?” Kedimle bakışıyoruz. ‘Alttan almanın' ne demek olduğunu beynimde tarayıp, yapılması gerekenleri aklımda listelemeye başlıyorum.
Bu yazıdaki fotoğraflar Yayın Direktörümüz Işın Görmüş'ün sevimli kedileri Vika, Gazoz ve Müdür'e ait!

Bu acınası hikayeden çıkaracağımız sonuç, kedili kadınların artık ‘zavallı' olarak algılanmadığı. New York Times'ın haberine göre, kedisiyle yaşayan yalnız bir genç kadın olmak son zamanlarda ‘in.' Makaleye göre bu kadınlar -yani ben ve bu yazıyı okuyan bazılarınız- artık yalnızlığın değil, özgürlüğün simgesi. Şimdi düşünün: Köpekler sürekli dışarı çıkarılmayı, devamlı olarak onlarla ilgilenmenizi beklerler. Ama kediler? Herhangi bir şeyi ısrarla istediklerini duyan? Siz işteyken uyurlar, yemeklerini canları istedikleri zaman ‘parti-parti' yerler ve eve geldiğinizde kucağınıza atlayıp otururlar. Özellikle soğuk havalarda ve hasta olduğunuzda şifalı bir cihazmış gibi üzerinize yerleşirler. Geçen gün bir paparazzi sitesinde gördüğüm Taylor Swift ve kedisi bu ‘kedili cool kadın' tanımını nereye tekmeliyor bilinmez ama biz genel görüşe bakalım değil mi? Son dönemin popüler ‘kız' dizisi Girls'deki Marnie karakterinin bir kedisi var. Yayın direktörümüz Işın Görmüş'ün bir kedi kadın olduğunu düşünenleriniz olabilir (bknz. instagram/isingormus). Peki ya Karl Lagerfeld'in Choupet'i?

New York Times makalesi saçma olabilir. İster kedi sahibi olursunuz, ister köpek. İster kedinizle yalnız yaşarsınız, ister sevgilinizle. Önemli olan seksist bir fikrin daha değişiyor olması.

Şimdi isterseniz, kediler hangi il ve ilçelerde trafoya kaçmış, ona kısaca bir göz atalım...

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.