KIŞ SAHNELERİ İLE DOLU 21 FİLM

Yılbaşı moduna giremiyorsanız bu filmler ile renkli ışıkları ve Noel şarkılarını evinize taşıyın!

Normalde Noel ve yılbaşı filmlerini izlemeye Aralık’ta başlıyoruz. Ama 2020’de istediğinizi yapabiliriz bence artık hak ettik. O yüzden şimdiden yılbaşı ağaçları ve Noel ışıkları ile dolu film sahneleri ile modumuzu yükseltmeye çalışabiliriz. Aylardır bu yılın ne kadar beklenmedik olduğunu söylüyoruz. Belki bu sene dilediğimiz gibi yeni yılı kutlayamayacağız veya tam olarak coşkulu yılbaşı moduna giremeyeceğiz. O yüzden ‘bunalım’ moduna girmemek için içinizi ısıtan kış filmlerine yönelebilirsiniz. Elimizi telefona attığımızda sinir bozucu haberler görüyoruz, sokaktan baktığımızda da boş caddeler ve kafeler… O yüzden mini yılbaşı ağacınızı süsleyin, elinize sıcak çikolatanızı alın, yumuşak battaniyenizi üstünüze örtün ve Noel temalı filmlere hazır olun! Festival modunda bir film istemiyorsanız merak etmeyin, listemizde kış filmi temasına uygun korku filmlerinden aksiyon filmlerine kadar birçok seçki sunuyoruz. Modunuza göre dilediğiniz kış sahnesini seçebilirsiniz, sevimli ve sıcak veya ürkütücü ve gerilim dolu…


HOLIDATE (2020)


Birkaç hafta önce Netflix üzerinden yayınlanan ‘Holidate’ filmi en yeni kış filmlerinden! Emma Roberts ve Luke Bracey’nin başrolleri paylaştığı bu film Noel zamanında başlıyor. Noel zamanından nefret eden ve erkek arkadaşından yeni ayrılmış olan Sloane, Jackson adında genç bir Avustralyalı ile tanışıyor. Tatil zamanlarındaki ‘randevu’ sorununu ortadan kaldırmak için Sloane ve Jackson, sadece yılın tatil dönemlerinde buluşmaya karar veriyorlar. 


WHILE YOU WERE SLEEPING (1995)


Sandra Bullock ve Bill Pullman’ın başrolde olduğu bu film bir kış klasiği! Tren istasyonunda çalışan Lucy, raylara düşen Peter’ı (Peter Gallagher) kurtarıyor. Bu olayın ardından komaya giren Peter’ın başında bekleyen Lucy’i ailesi Peter’ın nişanlısı zannediyor. Ancak Peter’ın kardeşi Jack (Bill Pullman) bu durumda bir tuhaflık sezmeye başlıyor. Noel süsleri ve karlar içerisinde geçen bu romantik komedi filmi içinizi ısıtacak. 


HOME ALONE SERİSİ (1990, 1992, 1997)


Macaulay Culkin’in başrolde oynadığı bu film nesiller boyunca bir Noel ve yılbaşı klasiği filmi oldu. Başrolde sekiz yaşındaki bir çocuk oynasa da bu eğlenceli film hala bizi güldürmeye devam ediyor! Ailesi ile Noel tatili için seyahat ederken unutulan Kevin, evde tek başına kalmak zorunda kalıyor. Eve girmeye çalışan hırsızlar ile mücadele eden Kevin’in ‘Home Alone’ film serisini maraton olarak izleyin!


CHRISTMAS WITH THE KRANKS (2004)


Tim Allen, Jamie Lee Curtis ve Dann Aykroyd gibi isimlerin yer aldığı Noel filmi komedi ve eğlence dolu! Kızları Blair evde olmadığı için Luther ve Nora Noel’i kutlamamaya karar veriyorlar. Ancak son dakika bir sürpriz ile eve geri dönen Blair, spontane bir Noel kutlaması başlatıyor. 


HOW THE GRINCH STOLE CHRISTMAS (2000)


Dr. Seuss’un klasik çocuk romanından uyarlanan bu filmde başrolde Jim Carrey ve küçük Taylor Momsen var. Herkes için Noel’i mahvetmeye çalışan Grinch, küçük bir kız ile tanışınca her şey değişiyor. Animasyon ve canlı aksiyon ile karışan bu filmin en güzel partneri süper tatlı bir sıcak çikolata olacak!


OCEAN’S 11 (1960)


Bu filmde Brad Pitt veya George Clooney yok… Ancak orijinal versiyonu da oldukça etkileyici! Frank Sinatra, Dean Martin, Peter Lawford ve Sammy Davis Jr. gibi isimlerin yer aldığı Ocean’s 11,  bir grup arkadaşın Las Vegas’ta soygun planlamasını konu alıyor. Yılbaşı gecesi bir soygun planlayan ekip, farklı bir kış filmi havasında. 


GHOSTBUSTERS II (1989)


Neden birinci filmi söylemedik? Çünkü ikinci film Noel ve yılbaşı döneminde geçiyor! Güncel olarak dünyamızı bir pandemi sarmış durumda. Peki ya bu bir hayalet baskını olsaydı? Orijinal senaryodan beş sene geçtikten sonra Ghostbusters ekibinin hayalet avcılığı yapması yasaklanıyor. Ancak şehirde olan tuhaflıklar ekibin yeniden bir araya gelmesini sağlıyor. Noel süslemeli, sıcak çikolatalı filmlere eğlenceli bir alternatif!


FOUR CHRISTMAS (2008)


Reese Witherspoon ve Vince Vaughn’ın başrolde olduğu ‘Four Christmases’ filminde tek bir filmde dört Noel yaşayabilirsiniz! Noel Gününde boşanmış ebeveynlerinin dört evini de ziyaret eden bir çifti konu alan bu film, eğlenceli ve komik türde. Noel zamanından nefret eden bir çift, bir günde dört Noel yaşıyor!


NEW YEAR’S EVE (2011)


Bu filmdeki kadroyu saymaya başlayınca hemen izlemek isteyeceğinize eminiz! Yılbaşı gecesini konu alan ‘New Year’s Eve’ filminde Jessica Biel, Halle Berry, Jon Bon Jovi, Abigail Breslin, Robert De Niro, Josh Duhamel, Zac Efron, Michelle Pfeiffer, Lea Michele, Ashton Kutcher, Sarah Jessica Parker ve gerçekten çok daha fazla isim var! New York’ta yılbaşı gecesi yolları kesişen çiftleri ve bekarları konu alan bu film tam bir kutlama havasına girmenizi sağlayacak. 


MEET ME IN ST. LOUIS (1944)


Eski Hollywood hayranıysanız ve müzikalleri çok seviyorsanız, tercihiniz ‘Meet Me in St. Louis’ olmalı! Yaz 1903’te başlayan başlayan film birçok mevsimi kapsıyor. Filmin sadece 25 dakikası Noel zamanında geçiyor olabilir ancak bu ‘Meet Me in St. Louis’ filmini bir kış klasiği yapmaktan alıkoymuyor! Sinema tarihindeki en etkileyici kış tatili sahnelerinden birine sahip olan bu film, sizi de büyüleyecek. 


BRIDGET JONES’S DIARY (2001)


Devam filmleri ile popülaritesini kanıtlayan ‘Bridget Jones’s Diary’ sıkılmadan tekrar tekrar izlediğimiz filmler arasında. Noel ve yılbaşı zamanında yine yalnız olmaktan şikayetçi olan Bridget Jones, kişisel hayatını yeni yıl hedeflerini günlüğüne yazıyor. Hugh Grant ve Colin Firth’in Renee Zellweger’e eşlik ettiği bu film Londra’nın kış zamanını en güzel şekilde yansıtıyor.


THE SANTA CLAUSE (1994)


Tim Allen’ın başrolde oynadığı ‘The Santa Clause’ filmi adından anlayabileceğiniz üzere Noel Baba hakkında. Noel arifesinde gerçek Noel Baba çatısına düştükten sonra, Scott Calvin (Tim Allen) büyülü bir şekilde Santa Clause’a dönüşüyor. Tam bir Noel aile filmi kategorisinde olan bu film battaniye ve sıcak çikolata eşliği için harika!


LAST CHRISTMAS (2019)


Yeni sayılabilir bir Noel filmi! Hayatında her zaman kötü kararlar alan Kate, her sene Noel döneminde bir mağazada ‘Elf’ olarak çalışıyor. Aslında şarkıcı olmak isteyen Kate, bu mağazada Tom ile tanışıyor ve hayatı değişmeye başlıyor. Emma Thompson, Emilia Clarke ve Henry Golding’in başrolleri paylaştığı bu film, George Michael’ın aynı isimdeki şarkısından ilham alıyor!


SERENDIPITY (2001)


Yeni yıl döneminde her zaman mucizevi tesadüflere inanmak istiyoruz. Umudunuzu kaybetmemek için bu romantik filmi izleyin! John Cusack ve Kate Beckinsale’in başrolleri paylaştığı bu filmde ikilinin ne zaman karşılaşacağını soracağınıza eminiz. Bir Noel günü sevgilileri için New York’taki Bloomingdale’s mağazasında eldiven alırken karşılaşan Jonathan ve Sara, sohbetlerinin ardından ayrılıyorlar. Birlikte olup olmamaları gerektiğini kadere bırakan Sara, bir paranın üzerine telefon numarasını yazıyor ve bir kitabın arasına sıkıştırıyor. Yıllar sonra bu parayı bulan Jonathan, kaderin peşinden gitmeye karar veriyor. 


ETERNAL SUNSHINE OF THE SPOTLESS MIND (2004)


Papa Alexander’ın şiirinden bir söz olan ‘Eternal Sunshine of the Spotless Mind’ pek de iç ısıtıcı ve gülümseten bir Noel filmi değil. Soğuk ve karlı atmosferi ile bir kış filmi olsa da mendillerinizi hazırlamanızı tavsiye ederiz. Eski sevgilisini tamamen unutmak için bir hafıza sildirme uygulamasını kabul eden Joel (Jim Carrey), Clementine’i (Kate Winslet) unutmak istiyor. Filmin en unutulmaz sahnelerinden biri ise Joel ve Clementine’in Boston’daki donmuş bir gölde yan yana uzanmaları. Bazı şeyleri aslında gerçekten unutmak istemiyor olabilirsiniz. Bu filmi izledikten sonra aklınızdan silmek istediğiniz eski aşkları bir daha gözden geçireceğinizi düşünüyoruz. 


WHEN HARRY MET SALLY (1989)


Evet, ‘When Harry Met Sally’ her döneme uygun. Sonbahar, yaz, kış, Sevgililer Günü… Kısacası her şeye! Modern romantik komedi filmlerinin başlangıç noktalarından biri olarak görülen ‘When Harry Met Sally’ bir kadın ve bir erkeğin arkadaş olup olamayacağını konu alıyor. Hem gülümsetecek hem de duygulandıracak olan bu filmdeki Noel ve Yılbaşı sahnelerine dikkat edin, tüm ipuçları burada!


LOVE ACTUALLY (2003)


Hugh Grant, Keira Knightley, Liam Neeson, Colin Firth, Emma Thompson, Bill Nighy ve Alan Rickman gibi geniş bir kadroya sahip olan ‘Love Actually’ filmi Noel temalı bir romantik komedi. Londra’da bir Noel gününden önce sekiz farklı çiftin aşk hayatını konu alan film tam olarak sezona uygun!


JUST FRIENDS (2005)


Ryan Reynolds, Amy Smart ve Anna Faris’in oynadığı ‘Just Friends’ filmi eski aşkları anlatıyor, üstelik Noel ışıkları altında! Noel için evine dönen Chris, lisede aşık olduğu en yakın arkadaşı olan Jamie ile karşılaşıyor. Lise yıllarında Chris’i reddeden Jamie, Chris’in uslanmaz bir çapkın olmasına sebep oluyor. 


THE SHINING (1980)


Süslü bir ağaç, Noel ışıkları, sıcak çikolatalar, yanan bir şömine ve renkli kazaklar… Kış filmleri denince aklımıza tüm bunlar ve karlı manzaralar geliyor. Noel ve yılbaşı ile alakalı hiçbir sevimli detay aramıyorsanız o zaman ‘The Shining’ diyoruz. Bu film bir karlar ve buzlar ile dolu ama inanın bize hiç sevimli değil! Gelmiş geçmiş en korkunç filmler arasında yer alan ‘The Shining’ filmini Jack Nicholson donma sahnesi ile hatırlıyor olabilirsiniz. Kış için ailesi ile şiddet geçmişi olan ıssız bir otele taşınan Jack yavaş yavaş akıl sağlığını kaybetmeye başlıyor. Bu film için sıcak çikolata yerine battaniyenizi yanınıza alın… Saklanmak için ihtiyacınız olacak!


WHITE CHRISTMAS (1954)


Bing Crosby, Vera Ellen, Rosemary Clooney ve Bing Crosby… Tam bir klasik Hollywood filmi! Görkemli elbiseler, büyüleyici danslar ve harika Noel görüntüleri. Filmin isminden anlayacağınız üzere bu tam bir beyaz Noel filmi! Vermont’ta bir Noel gösterisi hazırlayan ekibin macera dolu müzikal hikayesine hazır olun. 


THE FAMILY STONE (2005)


Kadrosu ile dikkat çeken bir film daha! Sarah Jessica Parker, Rachel McAdams, Diane Keaton, Dermot Mulroney, Luke Wilson ve Claire Daines’in oynadığı bu film bir ailenin Noel gününü anlatıyor. Erkek arkadaşının ilginç ailesinin Noel etkinliğine giden geleneksel ve ciddi bir iş kadını, bu ortama hiç uymadığını fark ediyor.