KOCA FORMUNDA SELFIE ÇUBUĞU

Daha önce gitmediğiniz, hatta varlığından bile haberdar olmadığınız bir ülkede olduğunuzu ve hiçbir yakınlık kuramadığınız, asla anlayamadığınız bir dilin konuşulduğunu düşünün. Düşündünüz mü?

Şimdi karşınızda, canınızdan çok sevdiğiniz sevgiliniz, eşiniz sizden o dilde bir şeyler talep ediyor ama siz asla anlayamıyorsunuz. Acaba neyi yanlış yapıyorsunuz?

Hoş geldiniz! Nereye mi? Sosyal medya canavarı bir insanla birlikteliğinize tabii ki. Canavar dediğime bakmayın; o tatlı, o şirin ve o doyumsuz canavardan hemen hepimizin içinde var. “Bir bakayım mı çektiklerine? Acaba biraz daha geri mi gitsen, yok, az aşağı inmen gerek. Iıh, bu da olmamış arkası çok karışık çıkmış. Ayol bu resmen flu...’’ Evet, dünya güzeli arkadaşlarım, hayatlarındaki en süper kareyi bulmaya çalışırken bu sözleri ben de duyuyorum. Karşımdakinin benden ne istediğini biliyorum ama, hayatım senin o hayal ettiğin karedeki gibi çıkman mümkün mü? Burası Mecidiyeköy! Hem sen de pek fotojenik sayılmazsın.

Şahsen, biri fotoğrafını çekmem için telefonunu verdiğinde, en iyi kare hep, ilk çektiğim olur. İlkinden sonrasını karşımdakini yıldırmak ve daha iyisinin o gün (benden değil) ondan çıkmayacağını göstermek için çekerim. Demek ki benden asla bir #instahusband olmazdı.

Sevgi neydi? Sevgi, emekti. Hem de 7/24’lük bir emek. Güneş bir anda batabilir, saçlar bozulabilir, tılsımlı o an her an ellerimizden kayıp gidebilir. Bir koca ya da sevgili her daim hazır olmalıdır. Güzel fotoğraf çektiği kadar, doğru yönlendirebilmeli ve bu süreçte, fotoğrafı çekilen eşin morali yüksek tutulmalıdır. Komutları ışık hızıyla algılamalı ve doğru anı kaçırmadan uygulamalıdır. “Gülerken güzelim ama çok gülerken çekme. Cool bir kare olsun! Ama o da ne, depresyonda gibi çıkmışım. Burnumun kürek gibi çıktığını görüyorken niye çekmeye devam ediyorsun? Jacquemus’umu gör dedim, hani nerde çantam? Saçlarım yataktan yeni çıkmış gibi duruyor değil mi?’’ Neyse ki aramızda, bu komutları anlayabilen ve üstüne üstlük sebatkar, çalışkan olan ruh eşlerini bulmuş insanlar da var. İnsan dediysem, herkes üstüne alınmasın zira insanız ama pek azımız sosyal medya fenomeniyiz.

Mesela Rachel Araz Kiresepi, 341k’lık Instagram hesabı için portrelerini çoğunlukla eşi Sami Kiresepi’ye çektiriyor. Sami Bey’in iyi fotoğraf çekme konusunda (gün batımı uzmanlık alanı) inanılmaz ilerleme kaydettiğini sadece Rachel değil, bulundukları plajlarda oluşan kuyruklar da doğruluyor. Çünkü sonucu görenler kendilerini çektirmek için anında sıraya giriyor. Bizden de 10 üzerinden 11 puan alan Sami Bey’in tabii ki inadının tutarak, çektiklerini kesinlikle göstermediği ve elektriklenmiş saçın, iyi sonuç verdiğine inandığı zamanlar da oluyor. Son olarak; ayinesi iştir kişinin diyerek baktığımız hesapta (@rachelaraz), eşi Rachel’i daha uzun çekebilmek için yerle yeksan olmuş bir Sami Bey görüyor ve kendisini ayakta alkışlıyoruz.

Gelelim 175k takipçisiyle Büşra Yurtgül’e (@busrayurtgul). Fotoğraflarını; kardeşine, arkadaşlarına, tripod’una ama en çok da eşi Berk Neziroğluları’na çektiriyor. Berk Bey başlarda biraz zorlansa da, eğitim sürecini kendisi için eğlenceli hale getirerek yeteneğini ortaya çıkarıyor. Zoru görüyor, kaçmıyor, kabulleniyor ve hatta hobisi haline getirerek zevk için fotoğraf çeken bir fotoğrafçıya dönüşüyor. Üstüne, bunları paylaşacağı bir hesap (@photosbyberk) açıyor.

Büşra, bazı günler 10 bazense 100 kare arasından en iyi çıktığı fotoğrafı seçiyor. “Sıkıntılı geçen bir çekimin ardından biliyorum ki sorun Berk’te değil, bende” diyor. Buradan da anlıyoruz ki Berk Bey gerçekten pişmiş bir #instahusband. YouTube’tan fotoğraf çekme videoları da izleyen Berk Neziroğluları; emeğinize ve yeteneğinize sağlık!1. Rachel Araz Kiresepi 2. Sami Kiresepi, eşi Rachel’in muhteşem portrelerini çekmek için iş başında. Jacquemus çantayı da görüyoruz, en güzel açıyı da buluyoruz. 3. Jenna Kutcher ve eşi Drew Kutcher’ın birlikte poz verdikleri fotoğraf bir anda viral oluyor. 4. Drew Kutcher ve seksi six pack’leri kendi hesabından bize göz kırparken.Kamera arkasından, önüne geçen kocalar da oluyor. Amerikalı Instagram fenomeni ve fotoğrafçı Jenna Kutcher (@jennakutcher) bir gün 838k takipçisiyle, fotoğraflarını da çeken kocası ve biricik evlatlarının babası Drew’u six pack’leriyle paylaşmaya karar veriyor. O ana kadar sıradan bir Insta-husband olan Drew, paylaşımın ardından 159k’lık bir hesaba (@kickingitwithkutch) kavuşuyor. Instagram’ında, tabii ki onu bugünlere getiren six pack’lerini ve neyse ki karısını, çocuğunu bol bol paylaşmakta.

“Ah ne ocaklar söndü Instagram’a güzel bir post girebilmek için’’ demiyoruz, çünkü o ocakların bu post’lar sayesinde daha da harlı yandığı zamanlardayız.

Kocanız ya da sevgiliniz olsun olmasın, hepimizin hayatında en az bir tane ‘insan formunda selfie çubuğu’ olarak gördüğü biri vardır. Dostlukta yeni bir tür özveri ve çaba alanı olarak da görebileceğimiz Instagram yüzünden, o çok yakın arkadaşınızı size ekşimiş bir yüzle bakarken bulabilirsiniz. Çünkü en güzel pozu yakalamanız yetmez, illa ki o post’a like’ı basacak ve hatta yoruma kalp bırakmadan geçmeyeceksiniz. Hey! Ayrıca sayenizde çekilmiş her fotoğrafta sizden söz edilmesini veya photo credit olarak girmeyi beklemeyin. Pardon da bir hesapta, kaç kişinin birden yıldızı parlayabilir ki?

Arkadaşları boş verip kocalarımıza, sevgililerimize dönersek; elbette çiftler arasında yaşanan tartışmalarda ilk elden öne sürülen tehdidin “Çekmiyorum seni bundan böyle!’’ olduğunu duyar gibiyiz. Ama günün sonunda o fotoğrafın yine de çekileceğini, en güzeli için çaba harcanacağını ve hatta “the’’ kare için vapurların kaçırılacağını biliyoruz. Bir sosyal medya fenomeninin eşi olmak kolay değil, acınızı anlıyor ve sizi sabrınızdan dolayı takdir ediyoruz. Unutmayın ki yalnız değilsiniz ve bundan kurtuluşunuz yok. Nitekim oturduğumuz her yemek masasında “Daha onu çekmedim, yiyemezsin’’ diyecek bir “food porn” manyağı ya da gittiğiniz tatilde “Rica etsek bizi çeker misiniz?’’ diyecek birileri illa ki çıkacak.

Çalışma koşulları zorlu olan ve bir itfaiye eri gibi her an tetikte olmayı gerektiren bu meslek kolunda zengin/fakir ayrımı yok. Bulunduğumuz her yerde, sıkı çalışan bir Insta-husband görmek mümkün. Hatta egzotik bir plajda yürüyüş yaparken bir değil, birden fazlasını iş üstünde görmek sürpriz olmaz. Koskoca John Legend bile tatilde, eşi Chrissy Teigen’ın Instagram hayallerini gerçekleştirmek için heder oluyorsa “Bir tatilim var, bırak da dinleneyim hanım’’ demek kimin haddine?

“Bana birkaç dakika yeter, 10 karede işi bitiririm’’ diyenlerinden, bir saatini harcamayı sorun etmeyip en az 150 karelik dev portfolyo oluşturanlarına kadar, bu kocalar #instahusbands’tan başkaları değil. Cennetin, anaların ayakları altında olduğu günler geride kaldı belki de. Telefonlarının hafızasında daha fazla yer kalması için yüklediği uygulamaları silen ve böylece daha çok kare çekebilen kocaların dizleri altında olmasın yeni cennet? Diz çökerek yapılması şart olan evlilik teklifinin ardından kim derdi ki, ah o dizlerinizin üzerinden bir daha kalkamayacaksınız!5. Chrissy Teigen 6. John Legend tatil için gittikleri egzotik yerde Chrissy’i çekiyor. Chrissy fotoğrafını Instagram’da paylaşırken, tabii ki John’a övgüler düzmeyi ihmal etmiyor. 7. Jay-Z, eşi Beyonce’yi asansörde fotoğraflıyor. 8. Kanye West de olsanız, çömeleceksiniz. Kim Kardashian 2013’teki Rio seyahatlerinde Kurtarıcı İsa heykeliyle klasik turist pozu veriyor.

YAZI: GÜLGÜN ÖZEK