‘MALCOLM & MARIE’ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

Zendaya ve John David Washington’un filmi 5 Şubat’ta Netflix’te…

Dünyanın çoğu evde ekmek yaparken veya ‘The Queen’s Gambit’ serisini bir solukta bitirirken, Emmy Ödüllü Zendaya, ‘Euphoria’ dizisinin yönetmeni ve senaristi Sam Levinson ile bir film üzerinde çalışıyordu. Çalışmaların ardından karşımıza ‘Malcolm & Marie’ adlı bir film ile çıkan Zendaya’ya Denzel Washington’un oğlu John David Washington eşlik ediyor. Siyah beyaz çekilen film, pandeminin ilk dalgasında Amerika’da çekildi. Oscar Ödülü adayı olacağı düşünülen film, fragmanı ile bile dikkat çekmeyi başardı. 5 Şubat’ta Netflix üzerinden vizyona girecek olan ‘Malcolm & Marie’ hakkında bilmeniz gereken her şeyi aşağıda görebilirsiniz…

‘MALCOLM & MARIE’ FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Yönetmen Malcolm’un son filminin gösteriminin ardından sevgilisi ile eve döndükten sonra başlayan tartışmalarını anlatan filmde Zendaya Marie karakterini ve John David Washington ise Malcolm karakterini canlandırıyor. Prömiyer sırasında egosuna yenik düşüp konuşması sırasında ilham kaynağı olarak adlandırdığı sevgilisi Marie’nin ismini söylemeyi unutan Malcolm, sanat ve aşkın anlamını sorgulayan derin bir tartışmaya sürükleniyor. Yeni filmi, bir çiftin tartışma zinciri olarak düşünebilirsiniz. Kadın ve erkek ilişkilerini inceleyen ‘Malcolm & Marie,’ tarzı ve siyah beyaz çekimleri ile oldukça ilginç olacağa benziyor. 
FİLMİN KADROSUNDA KİMLER VAR?

Malcolm’un filmlerindeki etkisi ile bilinen 20’li yaşlarındaki havalı bir genç kadın Marie’yi canlandıran Zendaya, filmde duygusal çelişkiler yaşıyor. Ergenliğinden beri ekranda olan Zendaya, Disney’den Marvel’a kadar pek çok farklı karakteri canlandırmıştı. Şimdi ise duygusal olarak çok daha derinliği olan bir karakter canlandıran Zendaya, yeni filmi için çok heyecanlı olduğunu her fırsatta dile getiriyor. “Marie, kelimeleri farklı bir şekilde kullanmam için bana bir fırsat tanıdır,” diyen Zendaya, “Ben normalde bağırmam. Pek tartışan da bir insan değilim ama Marie ile içimdeki her şeyi dışarı atabilmek rahatlatıcıydı. Belki de Marie’yi içimde tuttuklarımı dışarı vurmak için kullanmış olabilirim,” diye ekledi. Elle İngiltere’ye bir röportaj veren Zendaya, filmdeki kontrolünü de dile getirmişti, “Bu bir oyuncunun rüyası. Ama aynı zamanda oldukça tedirgin ediciydi. Bir fikriniz olduğu zaman ve işin içine para koyuyorsanız, yani demeye çalıştığım sette kendi kıyafetlerimi giyiyor, kendi saçımı ve makyajımı yapıyordum. Bu nedenle biraz özgüvensiz hissettim diyebilirim. ‘İnanamıyorum, gerçekten bunları ben mi yapıyorum?’ diye düşündüğüm de oldu. İlk defa böyle bir şey yaptım bu yüzden çok minnettarım ve gurur duyuyorum.”


Filmin bir diğer başrolü Malcolm’u ise John David Washington canlandırıyor. Hollywood’un siyahi yaratıcılar üzerinde kurduğu engeller tarafından bastırılan yeni bir yönetmen olan Malcolm karakteri, filmlerinin eleştirisel yorumlarına tepkili. Daha önce Amerikan futbol takımı St. Louis Rams oyuncusu olan Washington, aynı zamanda Denzel Washington’un oğlu. 2015’te HBO’nun ‘Ballers’ serisi ile oyunculuğa adım atan Washington, son olarak Spike Lee’nin Oscar Ödüllü ‘BlacKkKlansman’ filminde yer almıştı. 

ELEŞTİRMENLER ‘MALCOLM & MARIE’ FİLMİ HAKKINDA NE DİYOR?

Görselleri ve performansları ile pozitif eleştiriler alan ‘Malcolm & Marie’ filmi, bazıları tarafından ise negatif eleştiriler aldı. Bir taraftan konusu ile çok hafif olması eleştirilirken, bir yandan ise filmin dinamik ve farklı bakış açıları yansıttığı söyleniyor. ‘Who’s Afraid of Virginia Woolf’ ve ‘Scenes from a Marriage’ gibi ikonik sanatsal filmler ile karşılaştıran ‘Malcolm & Marie,’ aynı zamanda performans açısından John Cassavetes’in projelerine benzetiliyor. Variety’nin haberine göre Levinson, ‘Malcolm & Marie’ filmini adeta bir gece oyunu gibi yazmış. İlişkilerdeki psikolojik ve duygusal değişimleri ekrana yansıtan Levinson, tüm filmi diyaloglar ve karakterlerin konuşmaları üzerine kuruyor. Tartışma, hakaretler, daha çok tartışma, ufak bir barışma ve tekrar tartışma… Herkesin ilişkisinden bir parça bulabileceği ‘Malcolm & Marie’ filmi, tek bir geceyi anlatıyor.