MASKÜLEN- FEMİNEN: AYŞE BRAV

İstanbul'un moda sahnesinin eskimeyen isimlerinde Ayşe Brav maskülen ve feminen stiliyle ilham veriyor.

Aslında modayla ilgili bir eğitim almasa da ailesi sayesinde gusto sahibi olduğunu anlatarak başlıyor söze. Dolayısıyla her zaman moda ya da tekstil sektöründe olmak istemiş. İlk işi de Mudo oluyor. O maceradan sonra kendi markası olan Brav’ı yaratıp iki mağaza açıyor. Bir ara İstanbullu birçok kadının dolabında Brav marka pantolon ve ceket olmasının nedeni kendisi. AB (Ayşe Brav) yaratıcı çözümler tasarım ofisini de kurdu. Hem birçok genci yetiştirdi hem de birçok markaya destek ve danışmanlık verdi. Şu sıralar yerli ve yabancı birçok marka için tişört imalatı yapıyor. Ayrıca Brav markasıyla çok yakında Trendyol’da da olacak. Ayşe Brav ve zamansız stili karşınızda.

STİLİ

“Modaya olan merakımla ilgili size klişe bir cevap vermek isterdim. Mesela “evde kumaşlarla elbiseler dikiyordum” gibi ama benim hayatımda modanın yeri böyle gelişmedi. Boğaziçi Üniversitesi’nde kamu yönetimi bitirdim yani okuduğum alan moda değildi fakat zevk sahibi bir anne babanın çocuğuyum. Ben zevkin ve vizyonun zaten içten gelen bir şey olduğuna inanıyorum. Bu konuda pek tevazu gösteremeyeceğim, kendimi çok zevkli ve vizyoner buluyorum. Zamansız bir stilim var. Zaten siz kim olduğunuzu iyi biliyorsanız trendler ile yeni akımlarla müthiş değişimler yaşamıyorsunuz. Süslü bir tip asla değilim. Maskülen bir tarzım var. Yeni parçalarla eski parçaları hem kıyafetimde hem de evimde birleştirmeyi seviyorum. Olmazsa olmazlarım çizgili tişörtlerim, blazer ceketlerim, Converse’lerim, loafer makosenlerim ve blue jean’lerim. Isabel Marant, Celine, Chloe, Dries van Noten gibi modaevlerine bayılıyorum.” MODA 

“Bazen öyle koleksiyonlar görüyorsunuz ki renkler, kumaşın kullanım biçimi, model benim sevdiğim zamansız dediğim müthiş kombinasyonlardan oluşuyor. Bu kadar iyi bir şey gördüğümde gerçekten çok heyecanlanıyorum. Moda dünyasında kendinizi tanımak, yani başkası olmaya çalışmamak çok önemli. Bence kesinlikle vücudunuza yani vücut yapınıza göre giyinmelisiniz. Maalesef herkese her şey yakışmıyor. Yani ne giydiğiniz değil, nasıl giyindiğiniz önemli. Bunun için de kendinizi iyi tanımalısınız. Güzel yerlerinizi ortaya çıkartıp beğenmediğiniz yerlerinizi kamufle edecek tarzlar ya da modeller seçmelisiniz.” 

AKSESUAR

“Kimisi eski araba, kimi tablo biriktirir; kimi para, kimi de benim gibi insan... Ben hep insana yatırım yaptım ve çoğu zaman da yanılmadım. Bu yatırımım sayesinde çok iyi dostlarım, çok güvenilir arkadaşlarım oldu. Fakat yine de vintage aksesuarlar seviyorum. Vintage zincirler, madalyonlar vazgeçilmezlerim. Tabii bir de saatlerim... Saat takmayı çok seviyorum. Çok fazla saatim var. Hiç çıkarmadığım aksesuarım tektaş yüzüğüm.”


İLHAM KAYNAKLARI


“Benim için gerçekten ama gerçekten ikon isim Jacqueline Kennedy Onassis’dir. Onun 50’lerde ve 60’larda giydikleri hâlâ çok zarif, bugün giyseniz sizi en şık kadın yapabilecek kadar da güncel. Stil anlamında Grace Kelly ve Audrey Hepburn’in filmlerinden çok etkilenmiştim. Tiffany’de Kahvaltı, Gabrielle Coco Chanel’in hayatı, Sex and the City, Muhteşem Gatsby ve Yves Saint Laurent’in Hayatı bana ilham veren filmlerden.”

GÜZELLİK VE BAKIM


“Bu konuda soru sorulacak en yanlış insanım çünkü ne marka bilirim ne de takip ederim. Arkadaşlarımın “bak bu çok iyi” dediklerini kullanırım. İşim icabı iki ayda bir Kore’ye gidiyorum ve oradan yerel birtakım ürünler buldum. Şimdilik Kore markaları kullanıyorum diyebilirim.”

Yazı: Serli Gazer Boyacı

Fotoğraflar: Bige Yalın

ELLE 2019, Nisan sayısından alınmıştır.