Melankolik bir sergi: Hush Gallery’de naifliğe övg

Melankolik bir sergi: Hush Gallery'de naifliğe övg

Genç sanatçı, çalışmalarıyla bizi, hayallerimizde yaşattığımız topraklara götürüyor. Daha naif ve saf topraklara... Sergisini bir masalla anlatıyor:
“Küçük bir kız varmış, kocaman acı taşırmış yüreğinde. Her sabah gözünü açtığında kalbine götürürmüş elini, acıyı yoklarmış hala orada mı diye. Nefes alması zorlaştığında bahçeye çıkar bir ağacın gövdesine koyarmış elini akıtırmış ağlayan yüreğini. Griye boyalıymış tüm renkler, kız yeşil yeşil ağlarmış. Kalbini çıkarıp atmak istermiş yapamazmış, üç sıkı düğümle bağlıymış yüreği bedenine. Kızın acısının kokusunu alan herkes ondan uzaklaşırmış, korkarlarmış bu keder bulaşıcıdır diye. Gri bir sokakta yeşil akan yaşlarıyla yalnız kalmış kız. Sesler boğuk renkler donukmuş. Sonra ılık bir rüzgar esmiş, hüzünlü bir piyano sesi taşımış soğuk kaldırımlara. Kız dans eder gibi yürümüş. Sanki yüzlerce insanla birlikte bir balo salonundaymış ama aslında kimsecikler yokmuş. Hayaletlerin dans ettiği sokakta sadece bir noktaymış. Kız yürümüş ortopedik ayakkabılarıyla saatlerce, hüzünlü bir piyano sesiyle...”

2008’den beri Officeistanbul’da baskı tasarımcısı olarak çalışan Zeynep, Jack&Jones, Zara, Bershka ve Veromoda gibi markalar için çizimler yapıyor. Zara’dan aldığınız bir tişörtün üzerinde onun imzası var belki de.
‘Melancholia’ 5 Ağustos’a kadar görülebilir.

Seda Yılmaz