MİLİTAN MEMELER

Kadın bedeninin üzerindeki baskıları şeffaf bir elbiseyle tiye alıyoruz!

Hiç bu kadar göz önünde olmamışlardı. Dekolteden ya da şeffaf bir elbisenin altından her türlü baskıyla dalga geçen, yasaklara ve sansüre karşı özgürce salınan memeler biz kadınların en güçlü silahına dönüştü son yıllarda. Onları gösterirken her türlü baskıya da muzipçe göz kırpıyoruz. —SELİN MİLOŞYAN FOTOĞRAFLAR: KORAY BİRAND, ELLE MULIARCHYK-TRUNK ARCHIVE, GETTY IMAGES TÜRKİYE

Instagram'ın kadın çıplaklığına uyguladığı sansürü protesto etmek için 28 Mayıs'ta New York sokaklarındaki üstsüz fotoğrafını “New York'ta yasal ama Instagram'da değil” yazısı ve “freethenipple” hashtag'iyle Twitter'da paylaşan Bruce Willis'in kızı Scout Willis, belki de yepyeni bir feminizmin idolüne dönüşeceğini bilmiyordu. Son dönemde sosyal medyada kadın memesini hedef alan yasaklara karşı gelmek, sansüre ve Amerika'daki püriten söylemlere direnmek, en önemlisi insanları bu konuda duyarlı olmaya çağırmak misyonuyla öne çıkan “Free The Nipple” hareketi giderek güçleniyor. Özellikle Willis'in üstsüz protestosundan sonra sesini daha geniş kitlelere duyuran “Free The Nipple”, kadınların sokakta üstsüz dolaşma hakkı için de savaşıyor.

Instagram'da çıplak fotoğraflarından ötürü hesabı askıya alınan ve bunu protesto etmek için tamamen şeffaf bir elbiseyle CFDA Fashion Awards'e katılan Rihanna ve çıplak resmi Instagram'da yasaklanan Vogue Amerika Kreatif Direktörü Grace Coddington, son dönemde sosyal medyanın sansürüne uğrayan isimlerden. “Free The Nipple”, “Sansüre Hayır, Yaşasın Kadın-Erkek Özgürlüğü” diye bağırırken, ne yazık ki kadınların geçtiğimiz yüzyılda sürdürdüğü özgürlük mücadelesini adeta yok sayan bir gerilemeye, toplumsal bir muhafazakarlaşmaya tanık oluyoruz son dönemde. Şimdi kadını, kadın bedenini ve hatta kadın kahkahasını mahrem sayıp sınırlayan ve yasaklayan zihniyete karşı yepyeni ve güçlü bir feminist uyanışın tam zamanı!

Etİketler