MODA TARİHİNDE YER EDİNEN 32 AYAKKABI VE ÇANTA

Unutulması mümkün olmayan ikonlar!

Modada ‘ikon’ statüsüne ulaşan sayılı parçalar var. Moda tarihini şekillendiren ve günümüze kadar taşınan klasikler hala konuşuluyor, giyiliyor ve güncelleniyor. ‘It-bag’ veya ‘statement’ ayakkabılar olarak adlandırılan bazı tasarımlar markaların imzası haline gelmenin yanı sıra ünlülerin de vazgeçemedikleri arasında. Nesilden nesile taşınan ayakkabılar ve çantalar gardıroplarda bir yatırım değerine sahipken, modanın unutulmayan ikonlarını listeledik. Moda severlerin dışında birçok insanın metrelerce uzaktan tanıyabileceği ikonik çantalar ve ayakkabılar adeta bir sanat eseri statüsünde!

Tasarımcıların ‘yeni’ bir çanta icat etmesi gün geçtikçe zorlaşıyor. Trend döngüsü hızlandıkça, alışveriş yapabileceğimiz binlerce mağaza ve marka var. 1980 ve 1990’lardaki gibi kalıpları kırmak şimdilerde daha zor… Belki de bu nedenle klasiklerden vazgeçemiyoruz! Pratikliği, tarzı veya tasarım hikayesi ile popülerleşen ‘it-bag’ çantalar üstünden seneler geçse de gardırobumuzun en özel parçası olmaya devam ediyor. 

Alexander McQueen’in kocaman Armadillo ayakkabılarını giyecek kadar cesur olan Lady Gaga’nın yanı sıra Naomi Campbell’ın Vivienne Westwood platformları ile mücadelesi sektörün unutulmazları arasında… Bunların yanı sıra Hollywood yıldızlarının filmlerde giyerek popülerleştirdiği ‘statement’ ayakkabılar her sezon farklı renkler veya malzemeler ile sürekli güncelleniyor. 

İnovatif tasarımları veya tasarlandığı döneme damgasını vuran aksesuarlar en modern trendlerin temellerini oluşturuyor. Chanel’in klasik siyah kapitone çantası, Christian Louboutin’in kırmızı tabanları veya Birkin çantası… Trendler değişse de bu parçaların değerinin ve popülaritesinin düşmeyeceğinden eminiz! Moda tarihinde yer edinen 32 ikonik parçayı fotogaleride görebilirsiniz.