MODANIN İLK CORONA VİRÜS VAKASI

Sosyal medya ve basının radarlarında, ‘Patient Zero’ Nga Nguyen var!

Corona Virüs konusundaki panik büyüyor! Sadece sağlığı değil aynı zamanda ekonomiyi ve modayı etkileyen Corona Virüs, şu sıraların en çok konuşulan konularından biri. Kolonyaları, el dezenfektanlarını kuşandıktan ve ‘Happy Birthday’ şarksını iki kez söyleyerek ellerinizi yıkadıktan sonra dışarı çıktığınızda çevrenizdeki herkesin Corona hakkında konuştuğunu duyuyorsanız yalnız değilsiziniz! Film sahnelerini aratan haberler ve distopik romanları andıran boş sokaklar da cabası! Her ülkede farklı önlemler alınırken moda sektöründe de Corona Virüs (Covid-19) önlemlerinin yansımasını görüyoruz. Birçok etkinlik, defile ve fuar iptal olurken modanın akıbeti sektördeki herkesin kafasında sorular yarattı. Daha bir hafta önce Louis Vuitton’un Paris Moda Haftasındaki Sonbahar Kış 2020 defilesinde markanın CEO’su Michael Burke, tüm paniğe rağmen çok az sayıda etkinliğin iptal olduğunu söylemişti. Defilelere katılan herkesin birlikte seyahat ettiğini ve sürekli kapalı alanlarda bulunduklarını belirten Burke, “Hasta olan birini tanıyor musunuz?” sorusunu yönelttiğine, davetliler birbirlerine bakarak omuz silkmişti. Ancak Burke’ün Nga Nguyen’in aynı gün başka bir ülkedeki doktor ofisinde öksürdüğünden haberi yoktu!Modanın ‘Patient Zero’ (Hasta Sıfır) olarak adlandırdığı Nga Nguyen, Milano’daki Gucci defilesinde ve Paris’teki Saint Laurent defilesinde bulunup birçok davete katılmıştı. 27 yaşındaki Nguyen, moda sektöründe Corona Virüs testinde pozitif çıkan ilk müdavimi olarak sektör haberlerinin manşetlerine yerleşti. Modanın sürekli seyahat ederek belirli bir süre birlikte olmak durumunda olduğu sistemine eleştirilere sebep olan Nguyen, test edildiğinden beri Avrupa’da bir hastanede gözetim altında tutuluyor. Karantina altında olan Nguyen’in iletişimde bulunduğu herkesi hatırlaması ve isimlerini vermesi isteniyor. Covid-19 testlerinden pozitif çıkan kardeşi Nguyen Hong Nhung ile beraber sosyal medya ve basının diline düşen Nguyen, İngiliz basını tarafından ‘süper-yayıcı’ olarak isimlendiriliyor. 

Modanın jet-set davetlileri arasında bulunan Nguyen ve Nhung’un, moda haftaları sırasında dünyayı gezerek virüsü yaydıkları söyleniyor. New York Times’a telefonla röportaj veren Nguyen, “İnsanlar eve döndüğümü söyledi veya şovlara katılırken hasta olduğumu bildiğimi, hiçbiri doğru değil. Bir fotoğrafta dekoltem göründüğü için şımarık olduğumu, virüsü üzerime çektiğimi ve açgözlü moda figürlerinin durup düşünmeleri gerektiğini söylediler, “dedi. Sosyal medyada kendisini ‘influencer’ yerine ‘bulaştırıcı’ olarak adlandırılan insanlar, Nguyen’in İtalya’ya gittiği tarihe dikkat etmeden kendisini linç etmeye devam ediyorlar. 

Ailesine ve kendisine gelen tehdit mesajları sebebi ile Instagram hesabını silen Nguyen, Londra, Almanya ve Hanoi arasında gidip gelerek yaşıyor. Londra’daki King’s College’de Politik Bilimler mezunu olan Nguyen, Paris’teki LVMH ofisinde çalıştıktan sonra aile şirketine geçti. Kendisini ‘influencer’ olarak adlandırmayı sevmediğini belirten Nguyen, moda ve bağış etkinliklerine katılmayı ve sosyal medyada fotoğraflar paylaşmayı sevdiğini söyledi. İki kez Met Gala’ya katılan Nguyen, Naomi Campbell, Anna Dello Russo ve Virgil Abloh gibi isimlerle görüntüleniyordu. 

“Dünyanın bu salgının üzerinde histeri içinde olduğunu göz önünde bulunduruyorum ve insanların hislerini tamamen anlıyorum. Bizim için kesinlikle büyük bir inceleme var, ancak bence tüm haberler büyük ölçüde olayların varsayımlarına dayanıyor,” diyen Nguyen, kendisi ve kardeşi hakkında çıkan haberlerin doğru olmadığının altını çizdi. 

Gucci markasının uzun süredir ‘arkadaşı’ olduğunu söyleyen Nguyen, Avrupa’da gerçekleşen birçok koleksiyon gösterimine katıldığını ancak bu yılki defilenin katıldığı ilk Gucci şovu olduğunu söyledi. İlk kez davet edildiği için heyecanlı olduğunu belirten Nguyen, kardeşini davet ederek 18 Şubat’ta Londra’dan Milano’ya uçtu. Defileden sonra gece Milano’da kaldıklarını ve ertesi gün showroom’u ziyaret ettikten sonra Londra’ya döndüklerini söyleyen Nguyen, İtalya’da 48 saatten az kaldıklarını belirtti. Bu süreç boyunca kimsenin virüs hakkında konuşmadığını söyleyen Nguyen, İtalya’daki ilk vakanın 20 Şubat’ta Lombardy’de çıktığını belirtti. 25 Şubat’ta Paris’e giden Nguyen ve kız kardeşi, İtalya’nın henüz karantina altında olmadığını belirterek o haftanın sonunda eve döndüklerini ekledi. “Tüm süreç boyunca kendimizi iyi hissediyorduk. Ben spora ve işe gidiyordum,” diyen Nguyen, 2 Mart’ta bir iş gezisine gittiğinde öksürdüğünü ve ertesi gün doktora gidip Corona Virüs testinde pozitif çıktığını söyledi. 

“Başta gerçekten kafam çok karıştı. Bu ne zaman ve nerede oldu diye düşündüm” diyen Nguyen, o günden beri gözetim altında olduğunu, ateşinin çok yüksek olmadığını ve ara sıra öksürdüğünü söyledi. Gucci ve Saint Laurent defilesinde görüştüğü insanları haberdar eden Nguyen, ailesini, makyaj sanatçısını ve fotoğrafçısını uyardığının altını çizdi. Birlikte vakit geçirdiği insanlarda belirtiler olmadığını söyleyen Nguyen, Gucci ve Saint Laurent çalışanlarının Covid-19 belirtileri olmadığını belirttiklerini söyledi. 

Gucci temsilcileri, New York Times’a, “Şovumuzun üzerinden 21 gün geçmesine rağmen Nguyen’in Corona Virüs pozitif çıktığını öğrendiğimizde Nguyen’in yanında oturan herkesi haberdar ettik. Bize teşekkürlerini sunarak belirtilerinin olmadığını söylediler,” dediler. Pazartesi günü yeniden test olacak olan Nguyen, virüsten kurtulmuş olmayı umuyor. Bir süre daha hastanede kalmayı planlayan Nguyen, şimdilik sosyal medyadan uzak kalmayı tercih ettiğini ekledi. 

Etİketler