MÜZİK FESTİVALİ KILAVUZU VOL #01

Babylon Soundgarden - İstanbul (24 Mayıs Cumartesi 2014): İyi müzik, bol oksijen

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 21 Nisan 2014
MÜZİK FESTİVALİ KILAVUZU VOL #01

Bu yıl 4. sü düzenlenecek olan Babylon SoundGarden Festivali, bize Parkorman'da yeşilliğin içinde iyi müzikten daha fazlasını sunmayı hedefliyor. Sadece İstanbul'da değil Ankara, Bodrum ve Çeşme'de de düzenlenen festivalde, toplamda üç sahnede yer alacak yerli ve yabancı gruplar oldukça heyecan verici.

Sanatçıların toplu listesi için bknz; haberin sonu.
Ne yalan söyleyeyim, adları büyük isimlerle anılmasa da benim  canlı görmeyi heyecanla beklediğim ikili tabi ki Mount Kimbie. Hakikaten bu grubu çevremdeki kimseyle paylaşasım gelmiyor. Elalem hala elektronik müziği bir Tiesto, bir disko havası sanarken, ben Mount Kimbie'yi keşfetmiş olmanın gizli hazzını yaşıyorum.

Türkiye'ye ilk kez gelecek olan Sky Ferreira da merakımı cezbetmiyor değil. Tumblr sayfalarında fenomen olan, şarkıcı, söz yazarı, model ve aktrist Sky'ın ilk video klibi de bir günde 30.000 kişi tarafından izlenmiş. İçimi acıtan bir ses ve görüntüsü var bu kızcağızın, neden çözemedim. İlk çalışmaları dans müziğine daha yakın olsa da şimdilerde rock altyapılarını müziğine enjekte etti, ki bence kendini buldu, iyi oldu.

Bu sene Babylon SoundGarden bir efsaneyi de ağırlıyor. İngiliz elektronik pop müziğinin muhteşem ikilisi Pet Shop Boys. 12. albümleri Electric'i 2013 yazında yayınlayan grup, Electric World Tour kapsamında bir de ülkemize uğrayacak.Diğer bir yerli efsane ise Cartel ve Karakan'dan Kabus Kerim, “Kabus Kerriimmm Karakandaaaaan, aşkı sevgiyi sende tadaaaan”. Kerim Yüzer nam-ı diğer Kabus Kerim, Türkiye'deki Hip-Hop kültürünün özünü ve insani yönünü en iyi kavrayan sanatçıardan biri. Zamanında Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'yı, Lambaya Püf De'yi, Akşam Oldu Hüzünlendim Ben Yine'yi, Devekuşu Kabare'yi ve daha nicelerini mükemmel bir uyumla sample eden eski Karakan üyesi, tam bir müzik aşığı, tam bir milliyetçi. Mixlerinden birinde Selda Bağcan'ı şöyle konuşturuyor: “Atlı iken kaldık yaya, rezil ettin şu dünyaya/ Etme utan, utan! Yapma, utan utan! etme, yapma! bizi sattın Almanya'ya...”, sabırsızlanıyorum.

Ayrıca bu sene “Babylon Go Green” konsepti ile katılımcılar ilk kez festival alanında doğaya karşı sorumluluklarını gösterecek. Tanıtım çalışmalarında kullanılan malzemelerden, pet şişe tüketimine, geri dönüşüm ve atık kullanımından festival alanında yer alacak çevreci kuruluşların faaliyetlerine kadar pek çok çevreci içerik, festival katılımcıları ile buluşacak.

Katılacak sanatçıların tam listesi;

Ana Sahne

Pet Shop Boys

Sky Ferreira

Seun Kuti & Egypt ‘80

FM Belfast

 

Red Bull Music Academy Sahnesi

John Talabot

Mount Kimbie

Joystick Jay

Kabus Kerim

Dalt Wisney

Ali Gültekin

 


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.