NETFLIX TÜRKİYE'DEN YENİ İÇERİKLER

Netflix, 14 yeni orijinal Türk yapımını duyurdu...

Geçtiğimiz Salı günü bir içerik sunumu yapan Netflix, güçlü Türk orijinal seri ve film planlarının olduğunu duyurdu. ‘Atiye,’ ‘Muhafız’ ve ‘Aşk 101’ serileri ile öne çıkan Netflix Türkiye, geçtiğimiz aylarda ilk orijinal ‘Yarına Tek Bilet’ filmini sunmuştu. Şimdi ise yeni bir proje duyuran Netflix, ‘Bir Denizaltı Hikayesi’ adındaki yeni aksiyon macera serisinde Kıvanç Tatlıtuğ’nun yer alacağını söyledi. Tolga Karaçelik tarafından yönetilecek olan yeni seri, bir deniz altında geçecek. Yapımcılığı OGM Pictures tarafından yürütülecek olan yeni seride Jason George ise senaryoyu üstlenecek. 

Aynı zamanda ‘Pera Palas’ta Gece Yarısı’ adlı bir seri üzerinde çalışan Netflix, bu projenin yapımı için Red Arrow Studios ile anlaştı. Elif Usman tarafından kaleme alınan yeni seri Emre Şahin tarafından yönetilecek. Charles King’in aynı isimdeki romanından ilham alan yeni Netflix serisinde, genç bir yazarın İstanbul’daki Pera Palas Otelinin tarihi odalarında 1919 yılına bir portal keşfetmesini izleyeceğiz. 


Sadece bu iki serinin prodüksiyonda olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz! Türkiye’deki yapımlarını oldukça artıran Netflix bir de Ay Yapım tarafından yapılan ‘Kuş Uçuşu’ adlı bir seri üzerinde çalışıyor. Meriç Acemi tarafından kaleme alınan yeni seri ise X ve Z nesli arasındaki çatışmayı konu alıyor. Saner Ayar ve Ayşe Durmaz tarafından yapılan ‘Kod Adı: Kulüp’ adlı bir başka projede Zeynep Günay Tan ve Seren Yüce yönetmen koltuğunda oturacak. Necati Şahin tarafından kaleme alınan bu seri 1955’te İstanbul’da gece kulübünde çalışan bir terzinin hikayesini anlatacak. Gökçe Bahadır, Barış Arduç ve Salih Bademci’nin başrollerde yer aldığı yeni seri şimdiden bizi heyecanlandırdı!

Geçtiğimiz Salı günü yapılan içerik sunumu izleyicileri heyecanlandırırken, aynı zamanda Cem Yılmaz’ın yapımını ve yönetmenliğini üstlendiği ‘Erşan Kuneri’ komedi serisi duyuruldu. 1970’li yıllarda Türkiye’deki erotik film sektörünü konu alan komedi serisinde, Cem Yılmaz aynı zamanda başrolde!

”Netflix Türkiye içeriğinde serilerin yanı sıra filmleri de görecek miyiz?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz! Bu sorunuza kocaman bir ‘Evet!’ diyoruz! Kapsamlı seri çalışmalarının yanı sıra filmler üzerinde de çalışan Netflix, ‘Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü?’ başlığındaki filmin yapım aşamasında olduğunu duyurdu. 1999 yılında yazılan bir oyundan ilham alan film, 1948 İstanbul’unda bir dahiyi takip edecek. Yılmaz Erdoğan’ın kaleme aldığı film, Andaç Haznedaroğlu tarafından yönetilirken kadroda Ecem Erkek, Engin Alkan ve Devrim Yakut gibi isimler var. 

Ozan Açıktan’ın yönetmenlik koltuğuna oturduğu ‘96 Yazı’ filmi ise OGM tarafından yapılıyor. Temmuz 2021’de vizyona girmesi beklenen bu romantik filmde Ece Çeşmioğlu, Fatih Şahin, Halit Özgür Sarı gibi isimler var. Son olarak ise ‘Beni Çok Sev’ adlı bir film daha yapım aşamasında! Bir mahkumun ve gardiyanın yolculuğunu konu alan bu filmde ise Sarp Akkaya, Songül Öden, Ercan Kesal, Aleyna Özgeçen, Füsun Demirel, Güner Özkul ve Ushan Çakır’ı izleyeceğiz. 

Sunum sırasında, “Türkiye, dünya genelinde hikaye anlatımı için en önemli kreatif merkezlerden biri,” diyen Netflix Türkiye Orijinal İçerik Direktörü Pelin Diştaş, “Bu nedenle yeni orijinal yapımlar için yatırımlarımızı artırmak bizi çok heyecanlandırıyor. Ülkemizin yetenekli sanatçıları için küresel fırsatlar yaratmaktan onur duyuyoruz ve bu özgün hikayeleri Türkiye’de ve dünya çapında paylaşacağımız için heyecanlıyız,” diye ekledi. 

Orijinal seri ve film konusunda tür tanımadan geniş bir çerçeveye yayılan Netflix Türkiye ile harika hikayeler anlatacağı için mutlu olduğunu söyleyen Netflix Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye İçerik Satın Alma Direktörü Nuha Eltayeb, “Umarız bugün burada açıkladığımız yeni projeler ile Türkiye’de yaratılan içeriklere olan sevgimizi ve tutkumuzu görebilirsiniz.” dedi. 

Netflix Türkiye sunumunda aynı zamanda kısa bir süre sonra yayınlanacak olan yapımlar da yer aldı. ‘Fatma’ adlı yeni seride kayıp kocası Zafer’i ararken beklenmedik bir cinayet işleyen Fatma karakterinin hikayesini izleyeceğiz. Özgür Önürme’nin kaleme aldığı bu seride Özer Feyzioğlu yönetmen koltuğunda oturuyor. Psikolojik dram türünde olan bu seride Burcu Biricik, Uğur Yücel, Mehmet Yılmaz Ak, Hazal Türesan, Olgun Toker, Gülçin Kültür Şahin, Deniz Hamzaoğlu ve Çağdaş Onur Öztürk yer alıyor. 

‘50m2’ adlı yeni seride ise Burak Aksak senarist ve Selçuk Aydemir ise yönetmen olarak yer alıyor. Başrolde Gölge karakteri ile Engin Öztürk’ü göreceğimiz bu yeni seri tüm dünya ile birlikte aynı anda 27 Ocak 2021’de vizyona girecek. 


Yine kısa bir süre sonra Netflix üzerinden vizyona girecek olan ‘Mücadele Çıkmazı’ filminde başrolde Çağatay Ulusoy’u izleyeceğiz. Emir Ali Doğrul’un Ulusoy’a eşlik ettiği bu filmde yönetmen koltuğunda Can Ulkay oturuyor. Ercan Mehmet Erdem’in kaleme aldığı bu filmde, kağıt toplayan bir gencin hikayesini izleyeceğiz. 

4 Aralık’ta vizyona girecek olan ‘9 Kere Leyla’ filmi ise Haluk Bilginer, Elçin Sangu, Demet Akbağ, Fırat Tanış ve Alican Yücesoy gibi isimlerin yer aldığı kadrosu ile dikkat çekiyor. Yönetmenliği Ezel Akay’ı üstlendiği yeni filmde sevgilisi Nergis (Elçin Sangu) için Leyla (Demet Akbağ) ile 20 yıllık evliliğini bitirmeye karar veren Adem’in (Haluk Bilginer) hikayesini izleyeceğiz. 


Son olarak 8 Ocak’ta Netflix üzerinden vizyona girecek olan ‘Azizler’ filminin sunumu yapılırken, hikayede yıllardır sevmediği bir işte çalışan ve hayallerinden uzaklaşan Aziz’in hayatını izleyeceğiz. Berkun Oya’nın kaleme aldığı bu filmde Haluk Bilginer, Binnur Kaya, Öner Erkan, Fatih Artman, İrem Sak ve Engin Günaydın gibi isimler yer alıyor.