ORMAN YANGINLARINDA ZARAR GÖRENLERE NASIL YARDIM EDEBİLİRİZ?

Türkiye’nin dört bir tarafında devam eden orman yangınlarında zarar görenlere destek olabiliriz!

Son birkaç gündür ülke genelinde başlayan orman yangınları kelimenin tam anlamıyla ciğerimizi yaktı. Manavgat, Kayseri, Osmaniye, Mersin, Kilis, Marmaris, Bodrum, Didim, Milas ve Antalya’da yangın haberleri ardı ardında gelirken Türkiye, son 48 saattir orman yangınları ile mücadele ediyor. Birçok can kaybı yaşanan bu korkunç yangınlardan gelen görüntüler hepimizi derin bir üzüntüye soktu. Nedenleri halen soruşturulan bu yangınlarda içler acısı haberler ülkece hepimizi etkiledi. 

Bu yangınlar sırasında sadece ağaçlarımızı değil aynı zamanda ormanlardaki canlılarımızı da kaybediyoruz. Önlemlerin yetersiz kaldığı noktada yangınlar büyümeye ve yayılmaya devam ediyor. Bu süre içerisinde tek temennimiz yangınların en kısa sürede kontrol altına alınması. Yangınlar sona erene kadar biz de canlılarımız, doğamız, yuvalarını, evlerini veya iş yerlerini kaybetmiş vatandaşlarımız için elimizden  geleni yapmak istiyoruz. Doğru yardım kanallarına ulaşmak için başlatılan güvenilir bağış kampanyalarını bir araya getirdik. 

Ülkemiz hepimizin… Kaybettiğimiz her can hepimizin… Türkiye’nin kayıplarını biraz olsun hafifletmek için destek olmak isterseniz aşağıdaki kampanyalara destek olabilirsiniz…

TEMA VAKFI


Ülkemizde çıkan orman yangınları sebebi ile zarar gören bölgelerin tekrar ağaçlandırılması için bir kampanya başlatan Tema Vakfı’na fidan bağışı yapabilirsiniz. Yaptığınız her 10 TL bağış ile bir fidan katkıda bulunabilirsiniz. 


ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Ormanlarımızı tekrar yeşertmek için bir bağış kampanyası başlatan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, yesilinbaskenti.com sitesi aracılığı ile yapılan bağışları yangın bölgelerindeki belediyelerle buluşturuyor. 


HAYTAPYangın bölgelerinde evcil hayvanların ve büyükbaş hayvanların mama ihtiyacı için Haytap ile iletişime geçerek destek olabilirsiniz. Yaşanan kargo sıkıntıları sebebiyle bölgede sorun yaşayan Haytap’a gönüllü olarak da destekte bulunabilirsiniz. 


HAÇİKOYangın bölgelerindeki canlılara tedavi ve yardım yapan HAÇİKO vakfına destek olmak için 2645’e “HAÇİKO” yazıp mesaj atabilirsiniz. 


MANAVGAT BELEDİYESİManavgat’ta süren orman yangınlarında afet terlerine kuru gıda, hayvan yemi ve saman balyası yardımlarınız için Manavgat Belediyesi’ndeki Atatürk Kültür Merkezi’nde bulunan yangın dayanışma merkezine yardım gönderimi yapabilirsiniz. 


AHBAP VAKFIHaluk Levent’in kurduğu Ahbap Vakfı, yangın bölgelerinde gönüllüler ile çalışmaya devam ediyor. Yangın bölgelerine yakın konaklamaya uygun tesisinizi Ahbap linkindeki “Konaklama Desteği Sunmak İstiyorum” butonu ile belirterek yangından etkilenen kişilere yönlendirme sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde bölgedeki kişiler ve hayvanların güvenli alan tahliye edilmeleri için “Tahliye Aracı Sunmak İstiyorum” butonunda çıkan form ile Ahbap gönüllülerine destek olabilirsiniz. 


HELP STEPSAdım atarak bağışta bulunabileceğiniz Help Steps uygulaması, 30.07.2021-01.08.2021 tarihleri arasında STK’lara ve spor kulüplerine gönderilen tüm adımları TEMA Vakfı kampanyasına bağışlıyor.