OSCAR ÖDÜLLERİ ÇEŞİTLİLİK HEDEFLERİNİ AŞTI

Akademinin oylama komitesine 819 yeni üye eklendi...

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, geçtiğimiz haftalarda Oscar Ödülleri'ndeki çeşitlilik ve içerme konusunda yeni bir açıklama yapmıştı. Komiteye 819 yeni üye ekleyen Akademi, #OscarsSoWhite (Oscar Ödülleri Çok Beyaz) hareketinden sonra üyelerini daha çeşitli hale getirmek için 2016’da açıkladıkları ve 2020 yılına kadar gerçekleştirmeyi hedefledikleri insiyatifi tamamladı. Dört sene önce kadın üyelerin sayısını ikiye katlayacaklarını ve farklı etnik geçmişlerden ve ırklardan üyeler ekleyeceklerini belirten Akademi, bugün hedeflerini aştıklarını bildirdiler. Umut verici gelişmeler olsa da film sektöründeki çeşitliliğin artması için daha çok çalışılması gerektiği vurgulandı. 

Bir basın açıklaması yayınlayan Akademi Başkanı David Rubin, “Akademi, bu seçkin gezginleri sinema sanatı ve bilimlerinde ağırlamaktan mutluluk duyuyor. Küresel film topluluğumuzun zengin çeşitliliğini yansıtan ve şimdiye kadar olduğundan çok daha fazla olağanüstü yetenekleri her zaman kucaklamayı hedefledik.” dedi. 

Yeni üyelerin %49’unun uluslararası, %45’i kadın ve %36’sı temsili yetersiz olan etnik ve ırk geçmişlerinden geliyor. Toplam 68 ülkenin temsil edildiği yeni üye birliğinde oyuncular; Yalitza Aparicio, Awkwafina, Zendaya Coleman, Cynthia Erivo, Eva Longoria, John David Washington, Florence Pugh, Olivia Wilde ve geçtiğimiz sene ‘Parasite’ ile En İyi Film ödülünü alan beş Güney Koreli yıldız; Jang Hye-Jin, Jo Yeo-Jeong, Lee Jung-Eun, Choi Woo-Shik ve Park So-Dam; yönetmenler; Lulu Wang, Matt Reeves ve Ari Aster gibi tanıdık isimler var. 


‘The Farewell’ filminin yönetmenliğini üstlenen Lulu Wang, Oscar Ödüllerindeki yeni gelişmeleri Twitter üzerinden paylaşarak, “Hala yapılması gereken çok çalışma var ama bu Oscar sınıfı daha önce hiç olmadığı kadar gerçek bir juriye benziyor. Bu doğru yöne attığımız bir adım!” yazdı. 

Deadline’ın haberine göre oylama komitesi 9,600 üyeyi aşarken, geçtiğimiz gün Akademi temsilcilerin da ilk defa oy hakları olacağını açıkladı. Bu gelişme ile listeye 111 üye daha ekleyen Akademi, önümüzdeki senelerde oylayan üyeleri yönetmenler ve film yapımcıları ile daha da genişletmek istiyor. 

Çeşitlilik konusunda yapılan üye eklemeleri arasında 75 Oscar Ödülü adayı ve 15 Oscar Ödülü kazananı da var. "2016'da ortaya konan çeşitlilik hedeflerimizi aşma yolunda attığımız adımlardan büyük gurur duyuyoruz, ancak önümüzdeki yolun uzun olduğunu kabul ediyoruz. Elbette bu yönde ilerlemeye kararlıyız. Tüm üyelerimize ne kadar teşekkür etsem az ve üyeliğimizde, programlarımızda, yeni Müzemizde ve ödüllerimizde dünyayı yansıtan bir Akademi ile büyümeye devam etmeyi dört gözle bekiyoruz,” diyen Akademi CEO'su Dawn Hudson, Oscar Ödüllerinin gelişmeye ve daha çeşitli olmayı sürdüreceğine devam edeceğinin altını çizdi.