PLASTİK KİRLİLİĞİYLE MÜCADELEYE ÖDÜLLÜ YARIŞMA: TOM FORD PLASTIC INNOVATION PRIZE

Her yıl okyanusa sızan yaklaşık 11 milyon metrik ton plastiğin %46'sını ince film plastik oluşturuyor.

İnce film plastiği, her yıl okyanusa sızan plastiğin % 46'sını temsil ediyor. Zaten halihazırda okyanus tabanında bulunan 14 milyon metrik ton plastik var. Okyanusa girdikten sonra plastiğin çıkarılması neredeyse imkansız.

Tom Ford ve 52HZ, ince film plastiğin yerine geçme konusunda anlamlı inovasyonu hızlandırmak için plastik kirliliğine karşı mücadele veren mucitlerin, girişimcilerin ve yatırım yapanların Tom Ford Plastic Innovation Prize’a başvurularını kabul ettiğini duyurdu.


Tom Ford Plastic Innovation Prize, ince film plastiğe uygun fiyatlı ve ölçeklenebilir alternatiflerin yaratıcı gelişimini ve benimsenmesini teşvik etmek için yalnızca malzeme bilimi yeniliğine odaklanan tek yarışma. İki yıllık yarışma ve ardından yarışma finalistlerine üç yıllık destek, toplamda 1 milyon dolardan fazla bir ödül sunuluyor. Yatırımcıları, büyük markaları ve diğer ortakları eylem odaklı bir koalisyonda bir araya getiren Plastic Innovation Prize, finalistlerin 2025 yılına kadar ölçeğe ulaşmalarına ve pazarı benimsemelerine yardımcı olmak için özel bir destek sunacak ve plastik kirliliğiyle mücadelede bir dönüm noktası oluşturacak.

Lonely Whale CEO'su Dr. Dune Ives, "İnce film plastiği bir dakikalığına hayatımıza giriyor, ancak atık olarak devam ediyor, asla tamamen yok olmuyor," diyor. “Plastiğin köken hikâyesi bir inovasyon ödülü ile başlar ve plastik krizinin çözümü, yaratılış hikayesinde bulunabilir. Küresel değişimi büyük ölçekte katalize edebilen bir kampanya organizasyonu olarak Tom Ford Plastik Yenilik Ödülü, yeni bir başlangıç yaratmak ve plastik kirliliği sorunuyla orantılı çözümlere teşvik etmek için bir fırsat."


İnovasyon ödülleri, insanları 300 yılı aşkın süredir büyük ölçekli problem çözmeye teşvik ediyor. Aslında plastiğin hikayesi bir inovasyon ödülü ile başladı. 1869'da John Wesley Hyatt, bilardo toplarında fildişinin yerini alacak dünyanın ilk plastiği olan selüloidi icat ettiği için Phelan & Collender ödülünü kazandı. Fildişi tükeniyordu ve filler de öyle... Hyatt’ın ödülden ilham alan yeniliği, bugün bildiğimiz şekliyle plastik dünyasının doğuşuna işaret ediyordu.

Bugün, ince film plastik, her yıl okyanusumuza sızan yaklaşık 11 milyon metrik ton plastiğin %46'sını oluşturuyor ve bu rakamın 2040'a kadar neredeyse üç katına çıkarak 29 milyon metrik tona çıkması bekleniyor. Yalnızca iki ürün - tek kullanımlık yeniden kapatılabilir saklama poşetleri ve moda endüstrisi tarafından kullanılan plastik torbalar - her yıl bertaraf edilen 300 milyardan fazla ince film plastik poşeti temsil etmektedir. Tom Ford Plastic Innovation Prize, yarışma finalistlerinin biyolojik olarak parçalanabilir ince film plastik alternatiflerini pazara getirmelerini sağlayacak, böylece okyanus bu ürünlerin fiyatını ödemeye devam etmeyecek.

Tom Ford, "Sürdürülebilirlik artık hayatımızda önemli bir kritik konu. Plastik kirliliği, dünyamıza en büyük zararlardan biri ve ince film plastik, okyanusumuza giren tüm plastik atıkların % 46'sını oluşturuyor. Yeniliklerin benimsenmesini savunmaya devam edeceğiz, özellikle plastik kirliliği ve ince film plastiğin verdiği zararın gidişatını değiştirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Çevremizi kurtarmak için çok geç olmadan bir çözüm bulmaya çalışmalıyız." diyor.

Detaylar için plastcprize.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.