‘PRIDE MONTH’ SANAL OLARAK DEVAM EDECEK

Bu seneki ‘Pride’ kutlamaları dijitale taşındı!

Geçen sene Haziran ayında 2.5 milyon insan New York sokaklarında ‘Pride Month’ yürüyüşlerine katılarak Stonewall İsyanının 50. yılını kutlamıştı. Her sene Haziran ayında renkli bayrakları ile sokaklarda yürüyüş yapan LGBTQ+ toplulukları için bu sene biraz daha farklı olacak. 

Dünya çapında birçok Pride geçit töreni ve festivali, Coronavirüs salgını sebebiyle tıpkı birçok etkinlik gibi dijitale taşınıyor. Pride etkinliklerin çoğu vakıflar ve bağışlar ile bir araya gelirken, cinsiyetsiz giyim markası The Phluid Project’in CEO’su ve kurucusu Rob Smith, “Dünyadaki gelişmeler, odağı Pride gösterisinden uzaklaştırmak ve topluluğun kalbine ve ruhuna ve hizmet ettiğimiz harekete kaydırmak için bir fırsat. Gerçek şu ki geçit töreni modeli yıkıldı” dedi. 

(Getty Images)

Smith’e göre son yıllarda gerçekleşen Pride törenleri seslerinin duyulması için mücadele edenlerden daha çok şirketlere ve ayrıcalıklı toplumlara odaklanıyordu. “Sanal olarak kutlamalar gerçekleştirmek, dijitali ve sosyal medyayı tüm toplumumuzun temsili ve görünürlüğüne kullanmak için bir fırsat,” diyen Smith, bu yılın online kutlamalarının daha önce Pride etkinliklerine katılmamış insanlara ulaşabileceğini düşünüyor. Nerede olursanız olun bu sene Pride kutlamalarını ilk defa herkes gibi deneyimleyebileceksiniz. 

Sanal Pride kutlamaların en önemli parçalarından biri COVID-19 salgınından etkilenen LGBTQ+ toplumları için toplanacak olan bağışlar ve olanaklar. “Biz, diğer kolektif gruplardan daha fazla etkilenen sanatçılardan ve yaratıcı insanlardan oluşan bir topluluğuz ”diyen Smith, “Bu salgından en çok etkilenen queer topluluğu üyelerini desteklemek için bir şansımız var” diye ekledi. Renkli Pride etkinliklerine katılmak istiyorsanız Haziran ayı takviminde işaretlemeniz gereken sanal kutlamaları aşağıda görebilirsiniz…

(Getty Images)

PRIDE 2020 DRAGFEST

19-21 Haziran arasında 100’ün üzerinde Drag sanatçısının yer alacağı Pride 2020 DragFest, Drag sanatçıları için bağış toplayacak. GLAAD ve NYC Pride tarafından yaratılan bu sanal etkinlik, aktivistler ve New York Belediye Meclisi adayı Marti Gould Cummings tarafından sunulacak. 


BEYOND THE SHELTER

Performans Sanatları topluluğu Beyond the Shelter, 4 Haziran’da LGBTQ+ evsiz gençlere yardım eden vakıf New Alternatives’in ev sahipliğini üstlendiği Pride başlangıç partisini hazırlıyor. Canlı yayın etkinliğinde birçok şov ve performans olacak. Broadway, dans ve opera yıldızlarının yer alacağı etkinlikte Tituss Burgess ve Alex Newell gibi isimleri görebileceksiniz. 

NEW YORK CITY PRIDE

Amerika’nın ve dünyanın en büyük Pride kutlamalarına ev sahipliği yapan New York, Pride ayı kutlamalarını iptal etmiyor! Belki fiziksel olarak yürüyüşlere katılınamayacak ancak Haziran ayının son Pazar günü Pride kutlamaları internet üzerinden devam edecek. Dan Levy, Billy Porter ve Janelle Monaé’nin ön sıralarda yer aldığı sanal etkinlik 28 Haziran’da canlı olarak yayınlanacak. 


GLOBAL PRIDE 2020

27 Haziran’da, dünyanın dört bir tarafından Pride vakıfları ve organizasyonları 24-saatlik canlı yayın kutlaması için bir araya gelecek. Müzikal ve sanatsal performansların yer alacağı Global Pride 2020’de aktivistlerin konuşmaları da yer alacak. Performans yapacak olan isimler Haziran ayında duyurulacak. Etİketler