ELLE STYLE AWARDS X M.A.C Ödül Töreni İçin Son
  • GÜN
  • SAAT
  • DAKİKA
  • SANİYE

RENKLERİN GÜCÜNÜ KEŞFETME ZAMANI

Evde, işte, kıyafetlerimizde, doğada, çevremizde ve artık bilgisayar ekranlarımızda… Güç; renklerde!

Doğada sınırsız sayıda renk bulunuyor.  Hayatımızın her anında var olan bu renkler, nesnelere ve canlılara anlam katıyor. Kimi zaman duygularımızın belirleyicisi kimi zaman da hislerimizin habercisi oluyor. Kendimizi ifade etmek, düşüncelerimizi anlatmak için çoğu zaman renklerin gücünden faydalanıyoruz. Elbise seçerken, araba alırken, evimizi döşerken fark etmeden kararlarımızı belirleyen ilk etken yine “renk” oluyor.

Renklerin anlamları, Antik çağlardan beri, yaşanmışlıklar, inançlar, gelenek ve görenekler gibi nedenlerle değişebiliyor. Huzur veren renk olarak tanımladığımız “mavi”, bugün bir ressama, yazara, gezgine, çiftçiye hatta bir dine veya devlete bambaşka bir anlam ifade edebiliyor.

Dünyanın farklı noktalarında farklı anlamlara gelse de, renkler her zaman sanatla, tasarımla, hayat tarzımızla, modayla ve yaşamla iç içe. Dünya üzerinde renklerden beslenen birçok meslekten bahsedebiliriz. Mesela, doğadaki renk cümbüşü, genellikle fotoğrafçıları bu sanata yönelten başlıca unsurlardan biri.  Ahenkli, yaratıcı, çarpıcı fotoğraflar çekmeyi kolaylaştırmak için de renkleri anlamak, karşıt ve birbiriyle uyumlu renkleri bilmek son derece önem taşıyor. Aynı şekilde moda dünyasının en temel taşlarından birini renkler ve tonları oluşturuyor. Kombin yaparken ilk dikkat ettiğimiz, mağazaya girdiğimizde gözümüze ilk çarpan ve bizi kendine çeken unsur; yine renk.

Bu denli güce sahip olan renkleri doğru yorumlamak için de elbette her tonunu, en canlı ve en doğru haliyle görebilmek gerekiyor. Ortaya çıkan her işi, çıplak gözle görüyormuş hissi uyandıracak bir monitör kullanmak bu yüzden bir fotoğrafçının, belgeselcinin, tasarımcının veya içerik üreticisinin olmazsa olmazı. Çünkü her uygulamanın veya monitörün kendine has bir renk kodlaması bulunuyor.

Sürekli seyahat eden, seyahat esnasında da bolca fotoğraf çekmeyi seven Saffet Emre Tonguç, renk doğruluğuna önem verenlerden. Kendisi, dünyanın en renkli coğrafyalarında geziyor; bazen renkli bir Rio Karnavalı’nda bazen de Kızıldeniz diplerinde. Gezdiği, gördüğü her güzelliği en gerçek haliyle okurlarıyla veya takipçileriyle paylaşmaya özen gösteriyor. Aynı şekilde modacı Özlem Süer de renkler ve kıyafetler arasında kusursuz bir uyum yaratırken, tasarımlarını en net ve canlı haliyle görmeye dikkat ediyor. Bu yüzden, meslek hayatlarında renklerle iç içe olan her iki isim de tercihini ASUS OLED notebooklardan yana kullanıyor.

ASUS OLED notebooklarda tüm renkler daha canlı ve gerçek

ASUS OLED notebook’lar, olağanüstü ayrıntılı, ultra netlikte, daha canlı ve gerçekçi görselliği bir arada sunuyor ve kullanıcılarına adeta görsel şölen yaşatıyor. LCD'ye kıyasla 1,6 kat renk hacmine sahip olan OLED paneller, 1,07 milyara kadar renk barındırıyor. Çok yakın tonları bile ayırt etmeyi mümkün kılan yüksek HDR performansı ve yüksek kontrastları sayesinde en düşük parlaklıkta bile geniş renk gamını koruyor.

Canlı renk özelliği, kullanıcısına adeta sinema kalitesinde görüntü vadediyor. Bu da iyi bir izleme deneyimi için televizyonun tek seçenek olmadığını, Intel Core i7 işlemcili ASUS Zenbook 14X UX5401 OLED ASUS OLED ekranlı dizüstü bilgisayarlar sayesinde dizi, film ya da belgesel keyfinin en üst düzeyde yaşanabileceğini kanıtlıyor. 

Zenbook ve Vivobook modellerde karşımıza çıkan ASUS OLED notebooklar, sinema sınıfı %100 DCI-P3 ve %133 sRGB aralığında, PANTONE® onaylı geniş bir renk paleti sunuyor. Bu sayede en düşük parlaklık ayarında bile izleme deneyimini üst seviyelere taşıyabiliyor.

Standart ekranlarda ayrıntı ve renk kalitesi parlaklık azaldıkça önemli ölçüde azalırken, ASUS OLED ekranlar her parlaklık seviyesinde rengini koruyor. Ayrıca ASUS OLED notebook’lar, ekran parlaklığını çalışma ortamına uyacak şekilde özgürce ayarlama imkanı da sunuyor.

Siyahlar daha gerçek

Geleneksel ekranlar, ışığı tam olarak bloke edemediği için siyahları koyu gri gösterirken, ASUS OLED ekranlar her bir pikseli tamamen kapadığı için en mükemmel ve derin siyah rengi yakalıyor. VESA DisplayHDR ™ True Black 500 sertifikasına sahip olan ASUS OLED dizüstü bilgisayarlar en karanlık sahnelerde bile son derece net ve detaylı görüntüler sergiliyor. Böylece film ya da oyun sırasında hiçbir ayrıntının gözden kaçmasına izin vermiyor.

Daha fazlası için: https://www.asus.com/tr/content/Laptop-OLED/

Bu bir ilandır.