Rolls-Royce'un İlk Elektrikli Otomobili Türkiye'de

İlk tam elektrikli Rolls-Royce otomobili "Spectre", markanın Kuruçeşme'deki yenilenen showroom'unda tanıtıldı.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 16 Mayıs 2024
Rolls-Royce'un İlk Elektrikli Otomobili Türkiye'de

Boğaz kıyısındaki Rolls-Royce Motor Cars Istanbul showroom’u tamamen yenilenmesinin ardından tekrar kapılarını açtı. Ve ardından ilk elektrikli Rolls-Royce olan "Spectre" otomobilinin Türkiye'deki tanıtımına ev sahipliği yaptı. %100 elektrikli Spectre, markanın en aerodinamik modeli olarak öne çıkıyor.Açılış sırasında konuşan Rolls-Royce Motor Cars İstanbul Genel Müdürü Hilal Aysal; “Bugün, Spectre'ı resmi olarak kendi ülkemizde karşılamaktan mutluluk duyuyoruz. Türkiye'de varlığını sürdüreceği beklentisi, ilk duyurulduğu andan itibaren giderek artıyordu” dedi. Rolls-Royce Motor Cars, İngiltere, Avrupa ve Orta Asya Direktörü Boris Weletzky şunları belirtti: “120 yılı aşkın süredir, Rolls-Royce Motor Cars lüksün sınırlarını zorlayarak yeni gerçeklikler yaratıyor. Yeni showroom, bizleri Rolls-Royce'un kalbinin ve markanın temsil ettiği her şeyin tam ortasına götürüyor, ilham veriyor”.


Spectre artık yola çıkmaya hazır

Otomobil, kapsamlı bir tasarım sürecinden ve 2,5 milyon kilometreyi aşan geliştirme test programından geçirildi. Terazide neredeyse üç ton (2890 kg boş ağırlık) bulunan Spectre, 5475 mm uzunluğunda, 2017 mm genişliğinde, 3210 mm dingil mesafesine sahiptir. Cullinan SUV, Ghost, Phantom  gibi diğer mevcut Rolls-Royce’lar ile aynı temel alüminyum uzay kafesi "Lüks Mimari" şasisini paylaşıyor.

En son teknolojilerle donatılmış bir iç mekan

Rolls-Royce'un en tanınabilir özelliklerinden biri kabin içindeki "Starlight Tavan Döşemesi", minik ışık yayan yıldızlarla süslü tavanı kapılara kadar genişletildi. İlk kez bir Rolls-Royce üretiminde 4.796 adet hafifçe aydınlatılmış yıldız desenleri içeren "Starlight Kapı Paneli" yer alıyor. Gök teması otomobilin aydınlatılmış ön paneliyle devam ediyor. İki yıl boyunca 10.000 saatin üzeri bir sürede geliştirilen sistem, 5.500'den fazla yıldızdan oluşan kümeyle çevrelenmiş Spectre isim plakasıyla tamamlanıyor.


Yeniden tasarlanan amblem:"Spirit of Ecstasy"

Hava akışını iyileştirmek amacıyla Rolls-Royce ikonik amblemi "Spirit of Ecstasy (Ecstasy Ruhu Heykeli)", Spectre için yeniden tasarladı. Gelecekteki tüm modellerinde yer alacak yeni amblem, neredeyse 20 mm daha alçakta (önceki model 100 mm) 82 mm yükseklikte duruyor. 830 saatlik tasarım modellemesi, rüzgar tüneli testleri sırasında mükemmelleştirilen ikon, daha fazla öne eğilim gösteriyor.

Rolls-Royce için ünlü ipeksi V12 motorunu terk etmek hiç kolay olmadı. Rolls-Royce, elektrikli yapılandırmayla ideal çözümü bulduğunu düşünüyor. 102 kWh batarya, 22 kW şarj cihazında sıfırdan yüzde 100'e kadar 5 saat 30 dakikada şarj edilebilir. Tarihteki en aerodinamik Rolls-Royce 0,25'lik Cd ile 520 km'lik WLTP menzilini duyuruyor. Hala 2.975 kg taşımaya devam ediyor, bunun en az 700 kg'ı akü dahil  (21,5 kWh/100 km tüketime göre 120 kWh civarında). Her şeye rağmen, 585 bg ve toplam 900 Nm iki elektrik motoru (aks başına bir tane) sayesinde otomobil 4,5 saniyede 100 km/saat hıza çıkıyor.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.