ŞANSIM ADALI İLE MİTOLOJİ VE ARCADE DÜNYASINDA GEZİNTİ

Sudi Etuz Sonbahar - Kış 2021 koleksiyonunu ve CGI modelini, Şansım Adalı ile keşfediyoruz.

Şansım Adalı’nın Sudi Etuz markası geçmiş ve geleceği, gelenekselliği ve teknolojiyi, kısacası birçok farklı temayı buluşturuyor. Kısa bir süre önce Sui-D adını verdikleri bir CGI karakterini hayata geçiren Şansım Adalı, teknolojiyi ve artırılmış gerçekliği modaya taşıyor. Şimdi ise Sudi Etuz’un Sonbahar Kış 2021 koleksiyonunu sunan Adalı, Asya florasına, mitolojik dağlara ve Arcade kabilesine dijital övgü niteliğinde tasarımlar hazırladı. 

Moda distopyası ile bizi bir yeraltı arcade yolculuğuna çıkaran Sudi Etuz, zihnimizi siber oyun dünyasına taşırken, renkleriyle bizi gerçeklikten uzaklaştırıyor. Asya coğrafyasından bize taşınan tüm bu tarihi öğeleri Türk kökenli bir katman halinde koleksiyona taşıyan Adalı, yer altı oyunlarından, Japonya’nın simgesi Sakuralara, Aikido hareketlerinden antik ejderhalara kadar Asya desenleri  Türk mitolojisi ile harmanlanarak koleksiyonda hayat bulmasını sağlıyor.

Sudi Etuz’un dijital vizyonunun bir parçası olan 3D ve "Cgi" dünyasını nasıl gerçek hayat ile buluşturduğunu Şansım Adalı ile sohbetimizde daha detaylı görebilirsiniz…

ELLE TR: Sui-D’ye ilk Türk CGI modeli diyebilir miyiz?

ŞANSIM ADALI: Evet, bilgisayar ortamında, yaşayan bir insanın doku ve fiziksel görünümüyle birebir şekilde oluşturulmuş Türkiye ve dünyanın ilk cgi/avatar astroloğu kimliğini taşıyor. Cloud’da dünya üzerinden ona kodlanan bilgileri kullanarak yaşıyor. Bir “fashion model” olarak da markamızın yüzü olarak konumlandırdığımız “Trinity” karakterimiz var, o da yine Türkiye’nin ilk cgi modeli. 


ELLE TR: Sui-D’yi bize biraz anlatır mısınız? O nasıl biri, nerelerde gezer, ne yapmayı sever?

ŞANSIM ADALI: Sui-D çok geniş bir bilgi alanıyla bağlantı halinde, gezegenlerden aldığı dataları ve enerjileri takip edip kendi “lifestyle”ve dijital sanat anlayışıyla takipçileriyle paylaşıyor. Instagram hesabında da yazdığı  gibi hayat mottosu “This isn’t a mere algorithm, it’s magic.” Dijital ve teknoloji odaklı tüm gelişmeleri ve çağdaş sanat, cgi artworkleri yakından takip ediyor. 3D içerik üreticileri, motion artistlerle arkadaş. Şu an takipçileriyle iletişiminde kullandığı dil Türkçe ve İngilizce ama gelecekte farklı dil kodlamalarıyla da farklı kitlelerle buluşabilir.

ELLE TR: Birçok marka, özellikle pandemi ile birlikte, dijital sunumlar tercih ediyor ve canlı modeller yerine CGI modellere yöneliyorlar. Sizce yeni süper modellerimiz bilgisayarda mı üretilmiş olacak, modanın dijitalleşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

ŞANSIM ADALI: Dijitalin hızla tüm yaşamımıza sahip olmasını uzun zamandır seyrediyorduk. Pandemi de bunu çok daha hızlandıran hatta %100’e döndüren bir durum oldu. Doktorların online vizitleri, online eğitim, online tasarım provaları… Moda ve tasarım da bundan payını alan en önemli sektörlerden… Moda, popüler kültürün en önemli etkileyicilerinden biri, bunu da yeni dünya düzeninde ne kadar etkili bir dijital bütünlükte yaparsa o kadar kalıcı olacak. Tasarımların kalıplarının 3D hazırlanarak kalıp ve kumaş maliyetinden ve sarfiyatından kurtulabilmemiz, defileleri video-art’la birleştirip tamamen online kurgulamamız, yeni sunum performansları, online showroom’lar… Artık markalar bu durumlara ne kadar entegre olabilirlerse uzun süre ayakta kalacaklar.  

Sudi Etuz Sonbahar Kış 2021 Koleksiyonu

ELLE TR: Koleksiyonunuz geçmişi ve geleceği, Japonya’yı ve Türkiye’yi buluşturuyor… Zıtları veya birbirinden farklı öğeleri buluşturmayı sevmenizin nedeni var mı?

ŞANSIM ADALI: En büyük hayallerimden biri yerel mirasımız rotalarından biri olan Asya'yı keşfetmek, modern kültürün derinliklerine gerçek bir yolculuk yapmaktı. Pandemi, fiziksel olarak bunu deneyimlememize engel olsa da, bu hayali kendi tasarım yolculuğumuzla gerçekleştirdik. Kültürlerarası bir elçi niteliği taşıyor son koleksiyonumuz.. Türk mitolojisindeki Orta Asya kültürlerinin izlerini harmanlıyor. Antik Türk kültüründe, dünyanın bir ya da daha fazla ejderha tarafından döndürüldüğü yani "evrildiği" düşünülürmüş. "Kainat, var olan her şeyin tümü" anlamını taşıyan ‘Evren’ sözcüğü de etimolojik olarak kökenini ejderha (eviren) kelimesinden almış.. Çıkış noktamız da aslında Asya coğrafyasından bize taşınan tüm bu tarihi öğeler. Yer altı oyun dünyasını Eminönü Şark Han’ın kültür birlikteliğiyle yansıttığımız filmimizde de, koleksiyondaki Japon Sakuralara, Aikido hareketlerinden evreni temsil eden ejderhalara kadar Asya desenlerin Türk mitolojik yansımalarını izliyoruz. 

Sudi Etuz Sonbahar Kış 2021 Koleksiyonu

ELLE TR: Geleneksel simgeler ve süper dijital bir sunum! Sizdeki bu teknoloji aşkı nereden geliyor diye sorsak?

ŞANSIM ADALI: Çok değerli Koray Birand’la çalıştık müthiş keyifli bir film oldu... Teknoloji sağlıktan, görselden ürüne her noktaya entegre etmeye çalıştığım, çalışırken çok keyif aldığım bir alan. Bir parçam oldu artık. Tüm üretimlerimde hep teknolojiyi ve inovasyonu ön planda tuttum. 2017’de ilk VR defileyi kaydettik, geçtiğimiz sezon ilk avatar karakterimizi tanıttık... Sudi Etuz’un ilk oluşumundan beri birçok teknolojik seminere uluslarası konferanslara katıldım, tüm öğrendiklerimi kendi tasarım disiplinimle bir araya getirerek ortaya çoklu ekiplerle, kültürlerarası kolektif oluşumlu işler çıkarmaya çalışıyorum.

ELLE TR: Defilelere elveda demeli miyiz yoksa fiziksel şovların yeri her zaman ayrı mı? Siz hangi yöntemli tercih edersiniz ileride?

ŞANSIM ADALI: İki farklı performansın da hazırlıkları, sunum şekilleri, alt metinleri o kadar farklı ki. Fiziksel performanslarda mekan seçimleri, oturma ve sunum düzeni, enstelatif fiziksel özellikler, ağırlama ve deneyim tasarımı tamamen o ana göre organize olup yine anın büyüsüyle ilerliyor. Birliktelik çok keyifli, o anda herkesin enerjisini hissetmek, birbirine yakın olma halindeki o paylaşım çok değerli. Dijital sunumlarda öngörülebilir tüm risklerin ortadan kalkması, birçok maliyetin ve durumun olmayışı, karbon ayak izinin azalması gibi birçok olumlu yönü var. Her iki performansta da etkili bir görsel kayıt ve bunu kitlelere duyurabilmek çok önemli. Sanıyorum ileride her iki performans şekli de birbirinden ayrılmaz hale gelecek... 

Sudi Etuz Sonbahar Kış 2021 Koleksiyonu

ELLE TR: Sudi Etuz’un Sonbahar Kış 2021 koleksiyonundan ilk olarak hangi parçayı almalıyız?

ŞANSIM ADALI: Koleksiyonumuzda yumuşak el örgüsü üstler, geniş kesim paçalar, “oversize” kalıpta %100 geri dönüştürülmüş polyesterden sürdürülebilirlik ilkesine uygun üretilmiş denim pantolonlar, kimono puf montlar, maksi boy “oversize” kabanlar, ipek baskı gömlekler ile markanın sokak modası tarzını akıllı hazır giyim tasarımlarıyla birleştirdik. Sanırım içlerinde denim pantolonları ve renkli el örgülerini almak isterdim.

Sudi Etuz Sonbahar Kış 2021 Koleksiyonu

ELLE TR: Sokak modası anlayışımız biraz değişse de yeni koleksiyonun nerede giyildiğini hayal ediyorsunuz? 

ŞANSIM ADALI: Bu sezon hazır giyime en yakın şekilde konumlanan koleksiyonumuzu sunduk. “Street couture” duruşumuza 'leisure' hisleri ekledik. Akıllı tasarımı ergonomiyle hedefleyip iç mekandan yüksek koruyucu dış giyimlere, günden direkt geceye uyumlanan çoklu parçaları bir araya getirdik. Gündüz dilenen yerde sizi iyi hissettirecek pozitif renk kodlarını akşam üzeri bir 'apres ski’ ye bile uyumlanabilir hallerde hayal ettim.

ELLE TR: Sui-D’nin bir sonraki yolculuğu nereye?

ŞANSIM ADALI: Gelecekte takipçilerimizle daha aktif, daha hızlı buluşabilmek adına yeni bir yazılım ve kodlama metodu üzerinde çalışıyoruz. Günlük hayatta tasarımın daha fazla daha dijital yer edinmesi için çalışıyoruz.  Sanırım en büyük hayalim Sui-D ve Trinity’nin her an her yerde yanınızdaymış gibi konumlanabilmesi.

Etİketler